صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
گذری بر اجرای طرح پزشک خانواده در استان مازندران

طرح پزشک خانواده؛ نسخه شفابخش سلامت یا نیازمند نسخه شفابخش؟

طرح پزشک خانواده به منظور کاهش دغدغه حوزه سلامت از سال 1391 به صورت آزمایشی درمناطق شهری دو استان مازندران و فارس آغاز شد و گلایه های مردم از چگونگی خدمات حکایت از عملی نشدن به خواسته های مورد نظر حوزه سلامت در این طرح است.

کد خبر : 19858

تاریخ انتشار : 19/12/1393 - 12:35


طرح پزشک خانواده؛ نسخه شفابخش سلامت یا نیازمند نسخه شفابخش؟

به گزارش خط امید بهشهر _ نظام ملی سلامت بیش از 60 کشوردنیا در چهار چوب طرح پزشک خانواه ساماندهی شده است و شبکه ای از پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص خدمات پزشکی لازم را به بیماران ارائه می کنند.

بهره‌مندی یکسان کلیه افراد جامعه از سرانه سلامت، اجرا اصل عدالت در سلامت، حذف پرداخت هزینه های اضافی توسط مردم به نظام سلامت، انجام معاینات دوره ای، پیگیری وضعیت سلامت افراد جامعه توسط پزشکان خانواده، ثبت سوابق بیماری، دسترسی سریع و آسان و شبانه روزی مردم به خدمات سطح اول نظام سلامت و بهبود و ارتقا نظام ارائه خدمات بهداشتی درمانی و پاسخگویی به نیازهای جدید مردم در لوای اجرای طرح پزشک خانواده مورد نظر است.

نظام سلامت ایران نیز با پیروی از الگوی موفق کشورها در اجرای طرح پزشک خانواده، به‌صورت پایلوت در مناطق شهری دو استان مازندران و فارس آغاز کرد طرحی که پس از چند سال از اجرای آن همواره با حرف و حدیث هایی همراه است و با وجود تلاش های مسوولان بهداشت و درمان هنوز نسخه شفا بخشی برای آن پیدا نشده است.

طرح پزشک خانواده در 10 فاز برای گره گشایی از مشکلات بخش سلامت و درمان مردم تعریف شده است ولی در عمل نه تنها گره گشایی نکرده بلکه در برخی مواقع دردسرهایی را برای مردم ایجاد کرده است.

فراهم نبودن مقدمات و بسترهای لازم نیروی انسانی، تجهیزات و سیستم دست و پاگیر ارجاع به پزشکان متخصص همانطور که در ارائه خدمات مطلوب درمانی به بیماران تاثیر گذار است آنان را با مشکلاتی نیز مواجه می کند.

شتاب‌زدگی در اجرای طرح بدون فرهنگ سازی و اطلاع رسانی لازم برای مردم، پزشکان و مسئولان شاید مهمترین چالش اجرای برنامه باشد.

اکنون نیز بسیاری از مردم مازندران فقط به این دل خوش کردند که با ممهور شدن دفترچه بیمه درمانی شان به مهر پزشک خانواده اندکی از هزینه مراجعه آنها به پزشک متخصص و دارو خانه کاهش پیدا می کند در صورتی که با اجرای این طرح باید سیستم ارجاع به معنای واقعی آن اجرا شود و بیماران براساس نیازی که پزشک خانواده تشخیص می دهد به پزشکان متخصص و فوق تخصص مراجعه بکنند.

مردم شهرهای بیش از 50 هزار نفر جمعیت پزشک عمومی را به عنوان پزشک خانواده یا همان پزشک معتمد خود انتخاب می کنند وهم اکنون پزشکان دو شیفت مازندران دو هزار و 500 تا سه هزار نفر و تک شیفت یکهزار و 250 نفر را زیر پوشش دارند.

یک شهروند ساروی می‌گوید: هنوز اندک زمانی از طرح پزشک خانواده نمی گذرد که این طرح نیز حالت اداری یافته و پزشکان طرح کمتر دل به معاینه دقیق بیمار و نیز ثبت و پیگیری بیماری می پردازند و عملا یک بخش از طرح که پیشگیری است تحقق نمی یابد.

به گفته وی بخشی از کار نیز به ممهور کردن دفترچه ها تغییر یافته و عملا کار بیمار نیز افزایش یافته است چراکه پزشکان متخصص همان اندک هزینه دفترچه را که قبلا قبول می کردند حالا بدون مهر پرشک خانواده قبول نمی کنند.

وی افزود: روال های تعریف شده طرح پزشک خانواده در نظام سلامت باید به دقت پیگیری شده و با نظام کنترلی بر طرح نباید گذشت عملا این طرح مرده به دنیا امده و یک هزینه به دولت تحمیل و نیز تعدادی حقوق بگیر افزایش یابند.

آقای ر ـ صادقی یک شهروند دیگر مازندرانی گفت: براساس اعلام عمومی مبنی بر انتخاب پزشک خانواده در فهرست ارائه شده از سوی مرکز بهداشتی درمانی منطقه به همراه دیگراعضای خانواده پزشک خانواده انتخاب کردم.

وی با بیان اینکه اطلاع دقیقی از طرح پزشک خانواده ندارد، اعلام کرد: با وجود اطلاعات اندک،پرکردن پرسشنامه توسط هر فرد بدون انجام معاینات برای شناسایی بیماری وپرونده پزشکی افراد کفایت نمی کند.

خانم م ـ الف که خود را بیماری معرفی می کند که جراحی دریچه قلب انجام داده، گفت: بدلیل شرایط خاص بیماری ام زیر نظر پزشک جراح داروهای خاصی مصرف می کنم.

وی سیستم ارجاع را از مهمترین مشکلات و ضعف های طرح پزشک خانواده برشمرد و ادامه داد: متاسفانه پزشکان این طرح برای معرفی بیماران به سطوح تخصصی کوتاهی می کنند.

وی به بروز مشکل اخیرش اشاره کرد و گفت: بدلیل بیماری جزیی به پزشک خانواده ام مراجعه کردم که با وجود اعلام مصرف داروی خاص بخاطر جراحی قلب و نیاز به مشاوره با پزشک جراح، ولی این کار انجام نشد.

به گفته این بیمار پزشک خانواده با تجویز داروهایی که با داروهای قلبم منافات داشت، باعث شد تا دچار مشکل قلبی و لختگی خون در دریچه قلب شوم.

لطف‎الله عزیزی دیگر شهروند مازندرانی به انتخاب پزشک خانواده خود اشاره کرد و گفت: با توجه به رایگان بودن ویزیت پزشکان خانواده مردم برای درمان بیماری های مختصر با خیالی آسوده و بدون مصرف خودسرانه دارو به پزشک مراجعه می کنند.

وی ادامه داد: این در حالی است که داروخانه ها بجز داروهای معمولی برای دادن داروهای تخصصی تر هزینه دریافت می کنند و بدلیل عدم هماهنگی، داروخانه ها و کلینیک ها براساس چهارچوب های طرح پزشک خانواده خدمات ارائه نمی کنند.

مجریان طرح پزشک خانواده در حالی اجرای این طرح را شامل سه سطح پزشک خانواده شهری، ارجاع بیمار توسط پزشک به متخصصان و ارجاع بیمار توسط متخصصان به بیمارستان ها و مراکز فوق تخصصی اعلام می کنند که در عمل فاصله زیادی دارد.

دکتر مختار هدایتی نماینده پزشکان خانواده شهری مازندران، ارجاع بیماران به پزشکان متخصص به‎عنوان سطح دوم قانون پزشک خانواده برشمرد و گفت: با تشخیص پزشک خانواده مبنی بر نیاز درمان تخصصی، بیماران با نامه ای به متخصصان معرفی می شوند.

دکتر هدایتی در آماری تعداد افرادی که روزانه در مازندران توسط پزشکان خانواده ویزیت می شوند را بیش از 12 هزار نفر اعلام کرد و گفت: 15 تا 20 درصد بیماران به پزشکان متخصص ارجاع داده می شوند.

وی در خصوص بسته های سلامت که در سطح یک پزشک خانواده ارائه می شود، اعلام کرد: بدلیل نوپا بودن هنوزاجرای این بسته کامل نشده است که تا هفت ماه آینده تمامی این بسته ها اجرایی خواهد شد.

دکتر هدایتی استفاده مناسب از بستر و امکانات پزشکان بخش خصوصی (مطب و تجهیزات ) بدون پرداخت هزینه ای از سوی دولت، ارجاع آگاهانه بیماران به متخصصان، ساماندهی مشکلات سلامت مردم، کاهش هزینه های درمانی، شناسایی بیماریهای نهفته، آگاهی بخشی مردم ازوضعیت بهداشتی و درمانی، نبود ارتباط مالی پزشک و بیمار، جلوگیری از تخلفات در طبابت، ثبت اطلاعات وسیع درمانی و کاهش بار مراجعات غیر حضوری به پزشکان متخصص را از دستاوردهای اجرای قانون پزشک خانواده برشمرد.

هدایتی اعلام کرد: قطار پزشک خانواده از دوسال قبل در مازندران و فارس بعنوان استان های پایلوت به راه افتاده است و همزمان با حرکت ریل گذاری مسیر نیز در حال انجام است.

وی ادامه داد: تجربه موفق اجرای پزشک خانواده در کشورهای دنیا نشان دهنده صرف زمان 15تا 70 سال است و انتظار رسیدن به تمامی اهداف در مدت دوسال اجرا در ایران کار بعید و دوراز انتظاری به شمار می رود.

هدایتی باتاکید بر اینکه آغاز هرکاری با مشکلات مواجه است، گفت: تعجیل، فراهم نشدن زمینه و بسترهای لازم، اجرای پزشک خانواده را تحت الشعاع قرارداده است.

وی ادامه داد: پزشکان خانواده مازندران اصلاح حین حرکت این قانون را مورد نظر دارند تا این طرح خوب و موفق کشورهای دنیا برای پیشبرد اهداف سلامت وبهداشت جامعه محقق شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: مهم ترین مشکل در فرایند اجرای طرح ملی پزشک خانواده در این استان فراهم نبودن زیرساخت های لازم است.

محسن اعرابی یکی از زیرساخت های مورد نیاز برای اجرای این طرح، سامانه الکترونیکی برای وارد کردن اطلاعات بهداشتی و درمانی افراد زیر پوشش است که وجود ندارد.

وی گفت: تنها بستر سازی صورت گرفته آماده سازی ذهنی مردم بوده که سبب شده تاکنون 84درصد جمعیت شهری مازندران پزشک خانواده خود را انتخاب کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اجرای موفق طرح پزشک خانواده در کشورهای دیگر را حاصل تلاش چندین ساله و فراهم کردن زیرساخت های لازم دانست و افزود: ولی این طرح در کشور ما بدون فراهم کردن بسترهای لازم و در نبود هماهنگی و تعامل میان دستگاه های اجرایی مرتبط به اجرا گذاشته شده است.

اعرابی به لحاظ کردن مدت زمان پنج ساله برای اجرای طرح پزشک خانواده در قانون اشاره کرد و گفت: تصمیم دولت قبلی برای اجرای سریع و یک ساله این طرح نادرست بود و سبب شد تا به اهداف مورد نظر دست نیابیم.

وی افزود: در حال حاضر 460 پزشک خانواده در مازندران به شهروندان خدمات می دهند و اولویت کاری آنان هم تمرکز بر پیشگیری از بیماری ها است.

او یکی از نواقص طرح را زیاد بودن تعداد افراد زیر پوشش هر پزشک خانواده دانست و ادامه داد: با در نظر گرفتن تعداد دو هزار و 500 تا سه هزار نفر برای هر پزشک خانواده نمی توان به هدف اصلی طرح مبنی بر تمرکز بر افراد برای پیشگیری دست یافت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از طرح پزشک خانواده به عنوان یک طرح مهم پزشکی نام برد و گفت: اجرای این طرح به تامین زیرساخت های لازم و صرف زمان نیاز دارد و اجرای سریع و بدون برنامه ریزی آن مشکلات ایجاد می کند.

وی افزود: در حالی که تصمیم و اراده دولت قبل به اجرای طرح پنج ساله در مدت یک سال بود، در حالی که سرعت زیاد در اجرای این طرح می تواند مشکلاتی را ایجاد کند.

اعرابی با تایید وجود نواقص در اجرای این طرح در مازندران، گفت: آسیب شناسی یک ساله این طرح در مازندران انجام و نقاط ضعف و مشکل شناسایی شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در عین حال با اظهار این که اجرای طرح پزشک خانواده در شرایط حاضر با معیارها و ایده آل ها فاصله زیادی دارد، تاکید کرد: رسیدن به نتیجه مورد نظر در اجرای این طرح نیازمند صرف زمان بیشتر و فرهنگ سازی است.

قاسم جان بابایی گفت: زمانبر بودن دستیابی به موفقیت در اجرای طرح پزشک خانواده موضوعی جهانی است و کشوری مانند ترکیه پس از 15 سال از اجرای این طرح توانست به نتایج مطلوب دست یابد.

وی اظهار داشت: اجرای این طرح در مازندران در وضعیت کنونی رضایت بخش نیست و به همین دلیل هم در سطح فعلی باقی مانده است تا با رفع نواقص، مراحل بعدی آن به صورت مناسب اجرایی شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته و تهیه بسته بهداشتی، در اجرای طرح پزشک خانواده تحول خوبی را شاهد خواهیم بود.

وی برنامه رفع این مشکلات و نواقص اجرای طرح پزشک خانواده را از جمله سیاست های کاری دانشگاه علوم پزشکی مازندران برشمرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ماه گذشته در مراسم افتتاح چندین پروژه درمانی مازندران به خبرنگاران گفت: مردم در این طرح با مشکلات ارجاع مواجه هستند و در حال برطرف کردن این مشکلات هستیم.

سید حسن قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه سیستم ارجاع در شرایط فعلی اصلا وجود ندارد و باید به تدریج اصلاح شود، بیان کرد: وقتی سطح دو خدمات آماده نیست، بیمارستان و تخت به تعداد کافی نداریم طبیعی است که نظام ارجاع کاری از پیش نمی برد.

وی تصریح کرد: اما این که بخواهیم اصل این کار را زیر سوال ببریم اشتباه است واقعا کشور به پزشک خانواده نیاز دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: طب عمومی باید بازنگری شود و پزشک خانواده تخصصش در کشور دایر شود در کنار آن به تدریج سطح دو خدمات ارتقاء یابد.

وی اعلام کرد: 10 تا 15 سال طول می کشد تا موانع پزشک خانواده در کشور برطرف شود.

براساس آمار دانشگاه علوم پزشکی مازندران هم اکنون 85 درصد جمعیت شهری استان که حدود یک میلیون نفر را شامل می شود پزشک خانواده انتخاب کردند.


منبع : ایرنا

 

  

مطالب مرتبط با : طرح پزشک خانواده؛ نسخه شفابخش سلامت یا نیازمند نسخه شفابخش؟
دیدگاه شما در مورد : طرح پزشک خانواده؛ نسخه شفابخش سلامت یا نیازمند نسخه شفابخش؟

طرح پزشک خانواده؛ نسخه شفابخش سلامت یا نیازمند نسخه شفابخش؟

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر