صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
لزوم تقویت زیرساخت‌های فرهنگی

فضای فرهنگی نکا رهسپار کجا می‌شود؟/بی‎تفاوتی مسئولان یا درک نکردن فرهنگ؟

به نظر می‌رسد نبود سینما از جمله خلأهای فرهنگی شهرستان نکا به شمار می‌رود که بیشتر جوانان نسبت به آن معترض هستند.

کد خبر : 19786

تاریخ انتشار : 18/12/1393 - 13:13


فضای فرهنگی نکا رهسپار کجا می‌شود؟/بی‎تفاوتی مسئولان یا درک نکردن فرهنگ؟

به گزارش خط امید بهشهر _ در برخی تحلیل‌های کوته‌بینانه در بیشتر شهرستان‌ها مقوله فرهنگ را تنها در حوزه مسائلی همچون طلاق‌، اعتیاد و قتل خلاصه می‌کنند، در حالی این موارد، نتایج عدم توجه درست به مقوله‌های فرهنگی است.

مواردی همچون حجاب‌ و عفاف، فریضه امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر و ازدواج به سبک سنتی ایرانی ـ اسلامی، جزئی از فرهنگ اصیل جامعه شناخته می‌شود که بی‌توجهی نسبت به این مقوله‌ها و قالب شدن جریان فرهنگی ناشناخته غربی، طلاق، اعتیاد، قتل و دیگر ناهنجاری‌های اجتماعی را رقم می‌زنند.

محمدعلی صفرپور، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نکا در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان، اظهار داشت: شهرستان نکا به دلیل عالمان، اساتید و فرهیختگان بزرگ، به‎عنوان یکی از شهرهای فرهنگی استان مازندران شناخته شده و همین امر سبب پیشرفت و ترقی در عرصه‌های مختلف شهرستان شده ‌است.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون وضعیت فرهنگی شهرستان در حد مطلوبی قرار ندارد، افزود: بی‌توجهی نسبت به امر‌به‎معروف‌ و نهی‎از‌منکر، حجاب‌ و عفاف، بی‌بند و باری و رشد قارچ‌گونه سفره‌خانه‌های سنتی در شهرستان، هر روز رو به افزایش است.

دبیرشورای فرهنگ عمومی شهرستان نکا، کمبود بودجه، عدم حمایت برخی از مسئولان در انجام فعالیت‌های فرهنگی شهرستان و پرداختن به امورات فرهنگی توسط برخی متصدیان ناآگاه به این عرصه را از دیگر مشکلات حوزه فرهنگ شهرستان برشمرد.

صفرپور خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های اساسی رهبر معظم انقلاب، پرداختن به وضعیت فرهنگی جامعه است که در این راستا مسئولان باید به عنوان متولیان فرهنگ دینی در جامعه، جهت خنثی‌سازی توطئه‌های دشمنان در راه‌اندازی جنگ نرم، با ایجاد بستر مناسب جهت رشد و شکوفایی فرهنگ، تلاش کنند.

* بی تفاوتی مسئولان در حوزه فرهنگ

در همین زمینه حجت‌الاسلام محمدباقر محمدی لائینی بیان داشت: برخی بی‌تفاوتی‌های مسئولان در سطح شهرستان، سبب شد تا امروز نسبت به مقوله فرهنگ در حد وضعیت مطلوبی قرار نگیریم.

وی کم‌رنگ شدن فریضه امربه‌معروف‌ونهی‌از‌منکر و عدم دغدغه فرهنگی برخی از مسئولان را از دلایل عمده ضعف و کاستی فرهنگ شهرستان برشمرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان نکا، با تأکید چندباره بر بی‌تفاوتی مسئولان، بیان کرد: جامعه شهروندی ما که پایبند به دین، دیانت و مذهب است، فرهنگ سالمی را به همراه دارد، اما مردم از اقلیتی هنجارشکن و بی‌تفاوتی مسئولان، ناخرسند هستند.

لائینی متذکر شد: مسئولان و مدیران فرهنگی نکا باید با مدیریت جهادی در راستای مطلوبیت صحیح فرهنگ شهرستان تلاش کنند چرا که پیشینه تاریخی و فرهنگی این شهر فراتر از وضعیت حاکم است.

* بام فرهنگی بودن نکا در گروی تقویت زیرساخت‌های فرهنگی

مرتضی رمضانی، عضو شورای فرهنگ عمومی شهرستان نکا از وضعیت نامطلوب فرهنگی شهرستان اظهار گله‌مندی کرد و همچنین اذعان داشت: همانطور که این شهرستان به سبب دارا بودن بزرگترین نیروگاه برق در سطح استان، پایانه نفتی و کارخانه سیمان به‎عنوان بام صنعتی مازندران شناخته می‌شود، باید با دارا بودن زمینه‌های کافی، به‎عنوان بام فرهنگی نیز توسعه یافته و زبانزد عموم شود.

وی افزود: امروز تهاجم فرهنگی به‎دنبال وارونه نشان دادن مولفه‌های فرهنگی و دینی ما است، از این رو ارزش‌های دینی و اعتقادی ما را مورد هدف قرار داده‌اند.

رمضانی بهترین راه برون‎رفت از معظلات فرهنگی شهرستان را ترویج فرهنگ صحیح و الگوبرداری از اخلاق اسلامی دانست.

فرمانده سپاه نکا تصریح کرد: تغییر نگرش در حوزه مواد مخدر، بی‌حجابی‌ها و حتی بدحجابی، از جمله ناهنجاری‌های شهرستان قلمداد می‌شود که در این راستا باید برای افزایش امنیت اجتماعی در بین جوانان، فرهنگ صحیح و پیشگیرانه به آنان عرضه شود.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان فرهنگی شهرستان، باید در کنار هم و به دور از هرگونه جناح‌بندی سیاسی، در آموزش مسائل فرهنگی ورود پیدا کرده و همچنین با نگاهی جدی‌تر به این مقوله پرداخته و درجهت برطرف کردن این معضل گام بردارند.

* نگاه محدودیتی از هنرمندان برداشته شود

در ادامه یکی از هنرمندان نکایی، ابراز داشت: اگر مسئولان فرهنگی استان و شهرستان، نگاه محدودیتی را از هنرمندان و جوانان بردارند، قطعاً پیشرفت و ترقی جوانان و روی آوردن این قشر به سمت‌و‌سوی مسائل فرهنگی را رقم می‌زنند.

وی گفت: در برخی از موارد، محدودیت و بی‌توجهی‌هایی که در مقوله‌ هنر و افکار جوانان صورت می‌گیرد، سبب می‌شود هدف جوانان به سمت‌ و سوی فرهنگ ناصحیح پیش برود.

این هنرمند نکایی خاطرنشان کرد: مسئولان باید با دید بهتر و نقدوبرسی در خصوص مقوله فرهنگی، ضعف و کاستی‌های شهرستان را برطرف سازند.

* نبود سالن سینما یکی از جنبه‌های اعتراض جوانان نکایی

به نظر می‌رسد نبود سینما از جمله خلأهای فرهنگی شهرستان نکا به شمار می‌رود که بیشتر جوانان نسبت به آن معترض هستند، البته این اعتراضات و خواسته‌ها فقط به همین مورد معطوف نمی‌شود.

همچنین در بخشی دیگر اگر تا چندی پیش با افتخار در ورودی شهر‌مان همراه با تمثال شهدا، می‌نوشتیم شهرستان شهیدپرور نکا، اما هم اکنون از نبود چنین تصاویر و کلماتی شرمساریم.

در این راستا، باید نهادهای ذی‎ربط فرهنگی با توجه به هدفی که در ترویج فرهنگ دینی جامعه دارند، در جهت بروز رفتارهای ارزشی و دینی مطابق با هنجارهای جامعه، به‌دور از کلانجار‌های معمول و توپ‌اندازی در زمین یکدیگر، زمینه‌ها و بسترهای مناسب را فراهم کند.

چند روز بیشتر به پایان سالی که قرار بود با مدیریت جهادی مسئولان و عزم ملی مردم ولایتمدار ایران اسلامی، اوج اقتدار و تعالی در زمینه‌های فرهنگی را شاهد باشیم باقی نمانده است، فرهنگ همیشه مظلوم که یکی از دو فاکتور مطرح‎شده در شعار سال رهبر معظم انقلاب بوده است.

گفتنی است تقویت و توسعه فرهنگی شهرستان درگروی افزایش ظرفیت‌های مراکز فرهنگی همچون ایجاد سالن سینما، موزه فرهنگی و هنری و تقویت زیرساخت‌های فرهنگی شهرستان، با نگاه درست و نه بی‌بندوبارانه به فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی و توجه ویژه به سبک زندگی شهدا که الگوی مناسبی در این زمینه به شمار می‌رود، است که در این صورت اهداف مورد اشاره مقام معظم رهبری، رقم می‌خورد.

به یقین، مسئولان باید همچون همیشه به جوانانی که در همه عرصه‌ها آزمون خود را به‌درستی پس داده‌اند، امتحان کنند، همان جوانان مومن انقلابی که رهبر معظم انقلاب، به دفاع از آنان پرداخت و سفارش اکید خود را به آنان در راستای ادامه برنامه‌های‎شان بدون توجه به نگاه مسئولان ارائه فرمود.

امید است در ادامه شاهد تغییر نگرش منطقی در توجه به عرصه فرهنگ شهرستان باشیم تا با کمترین هزینه ممکن، بزرگترین و سخت‌ترین مشکلات از جامعه و خصوصاً نسل جوان ایران اسلامی، دور شود.

سعی ما بر این است که به لطف پروردگار در آینده به جنبه‌های دیگر مسائل فرهنگی شهرستان با نگاه دلسوزانه و افشاسازی تلاش جریان‌های بی‌تفاوت به مسائل فرهنگی در شهر پرداخته شود، تا شاید هوای پاکیزه‌تری را در فضای فرهنگی شهر خود تنفس کنیم.

 

گزارش از زینب پیله‎کوهی - ایمان حبیبی


منبع : نکا آنلاین

 

  

دیدگاه شما در مورد : فضای فرهنگی نکا رهسپار کجا می‌شود؟/بی‎تفاوتی مسئولان یا درک نکردن فرهنگ؟

فضای فرهنگی نکا رهسپار کجا می‌شود؟/بی‎تفاوتی مسئولان یا درک نکردن فرهنگ؟

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر