صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
لزوم نظارت مسئولان برای افزایش کیفیت نان آزادپزان

نان در فریدونکنار بی‌سرو صدا گران شد/ماراتن 14 آزادپز در پی افزایش قیمت نان

در حالی‌که چندی پیش دولت خبر از گرانی بیش از 30 درصدی نان در کشور را داده بود، برای بار دوم در چندماه اخیر این قوت غالب با تغییر قیمت مواجه شد.

کد خبر : 19785

تاریخ انتشار : 18/12/1393 - 13:10


نان در فریدونکنار بی‌سرو صدا گران شد/ماراتن 14 آزادپز در پی افزایش قیمت نان

به گزارش خط امید بهشهر _ مردم کشور که هنوز داغی قیمت نان را بر گرمای ذاتی آن حس نکرده بودند، بار دیگر در پی گران شدن آرد، قیمت نان نیز رو به گرانی گذاشت.

این گرانی به فریدونکنار نیز سرایت کرده است و ۱۴ آزادپز در این شهرستان، با هم در یک ماراتن نفس‌گیر باید به رقابت بپردازند و آنها می‌توانند این غذای اصلی سفره‌های مردم را از ۵۰۰ تا ۷۰۰ در یک بازار رقابتی! به فروش برسانند.

به همین دلیل با مسئولانی که به طور مستقیم مربوط به این موضوع می‌شوند به گفت‌و‌گو پرداختیم تا از زوایای مختلف آن آگاه شویم.

* ۲۰ درصد از سهمیه آرد به آزادپزها اختصاص دارد

شعبان حسین‌نژاد، رئیس اتحادیه خبازان و نماینده اصناف استان مازندران در اتاق اصناف کشور، این موضوع را کاملاً تدبیر دولت دانست و اظهار داشت: بر اساس تصمیماتی که در کارگروه استانی و کشوری گرفته شد ۲۰ درصد از سهمیه آرد این شهرستان به آزادپزها تعلق پیدا کرد.

وی تصریح کرد: فریدونکنار ماهانه ۴۵۰ تا ۴۸۰ تن سهمیه آرد دارد که ۲۰ درصد آن به آزادپزها تعلق می‌گیرد.

نائب‌رئیس اتاق اصناف شهرستان فریدونکنار افزود: ۱۴ نانوائی آزادپز شامل ۶ نانوایی بربری، ۶ نانوایی تافتون، یک نانوائی لواش و یک نانوائی سنگک می‌شود که می‌توانند از ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان به فروش برسانند.

* قیمت نان رو به تعادل گذاشت!/ نانوایان وارد عرصه رقابتی شوند

روح‌الله ناصحی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت فریدونکنار نیز اظهار داشت: برخلاف نظر برخی‌ها، نان گران نشد، بلکه قیمت آن رو به تعادل گذاشت.

وی تصریح کرد: بعد از متعادل‌سازی قیمت نان در اواخر آذر ماه، سیاست دولت بر آن شد که ۲۰ درصد از مقدار آرد که در شبکه توزیع یارانه‌ای قرار داشت، از فضای یارانه‌ای خارج شود و درآمد حاصل را در بخش‌های مورد نیاز استفاده کند.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت فریدونکنار، گفت: هدف دولت از انجام این کار ارتقای کیفیت بوده که باید مصرف کننده راضی باشد، اما تنها تغییری که ایجاد شده در سطح قیمتی بود، در واقع این ۱۴ نانوایی آرد را به قیمت آزاد خریداری می‌کنند و باید با کیفیت خوبی به مشتریان عرضه شود.

ناصحی افزود: در این نوع عرضه نان رقابتی می‌شود و می‌تواند از ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان آن را به فروش برساند.

* افزایش قیمت نان از سیاست‌های دولت است

مهرداد ابراهیمی، فرماندار فریدونکنار نیز در این زمینه اظهار داشت: در راستای سیاست‌های دولت در شهرستان‌های کشور، در فریدونکنار ۲۰ درصد نانواهای ما دارای سهمیه‌های آزادپز هستند.

وی تصریح کرد: دلیل اصلی این امر، صرفه‌جویی در یارانه و ایجاد رقابت برای بالا بردن کیفیت نان است و در فریدونکنار متناسب با سیاست‌های دولت ۱۴ واحد آزادپز را داوطلبانه آماده کردیم تا به مردم خدمات دهند.

فرماندار فریدونکنار با اشاره به اینکه از ۱۵ اسفند این نانوایی‌ها با نرخ جدید آغاز به کار کردند، گفت: در این راستا نظارت کاملی را بر روی کیفیت نان اعمال می‌کنیم و در این بحث جزء نخستین شهرستان‌ها هستیم.

* قیمت نان در سال ۹۳، دیگر تغییری نمی‌کند!

ابراهیمی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه یا با نان ۵۰۰ تومانی کیفیت نان تأمین نمی‌شود، خاطرنشان کرد: از ۸۰ نانوایی در سطح شهرستان ما، فقط ۱۴ واحد آزادپز شدند و مردم می‌توانند با اختیار خود نان آزاد یا دولتی بخرند، در این امر، این هیچ اجباری نیست و این تعداد هم داوطلبانه است.

وی افزود: بر اساس سیاست دولت در سال ۹۳ این ابلاغیه ۲۰ درصد بوده و در این بخش‌نامه کلمه «حداکثر» نوشته شده و این امر تا پایان امسال تغییر نمی‌کند و ما هم موظفیم در راستای قانون عمل کنیم.

فرماندار فریدونکنار گفت: برای ایام نوروز نیز ۳۰ تن آرد فوق العاده در نظر گرفتیم تا پذیرای میهمانان باشیم، ۱۲ واحد کشیک نوروزی نیز در شهرستان داریم که از ۵ صبح تا ۱۲ شب اقدام به پخت نان می کنند.

به هر حال به نظر می‌رسد در حالیکه دولت با تغییر قیمت نان به دنبال افزایش کیفیت و صرفه‌جویی است، نظارت مسئولان در این امر را می‌طلبد تا مردمی که تمایل به خرید نان از آزادپزها دارند با نانی باکیفیت در سفره‌های خود روبه‌رو شوند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : نان در فریدونکنار بی‌سرو صدا گران شد/ماراتن 14 آزادپز در پی افزایش قیمت نان

نان در فریدونکنار بی‌سرو صدا گران شد/ماراتن 14 آزادپز در پی افزایش قیمت نان

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر