صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

مرگ رویاها با قرص برنج/پیشروی خودکشی به سمت شهرهای بزرگ مازندران

مازندران، استان برنج است و انواع و اقسام ادوات و وسایلی که برای این محصول نیاز باشد، به فراوانی در دسترس است، از کود و سموم مربوط به کشت برنج گرفته تا تراکتور و ادوات آن، اما در این بین فراورده شیمیایی دیگری نیز در این استان در یک چشم به هم‌زدن پیدا می‎شود «قرص برنج»!

کد خبر : 19696

تاریخ انتشار : 17/12/1393 - 11:50


مرگ رویاها با قرص برنج/پیشروی خودکشی به سمت شهرهای بزرگ مازندران

به گزارش خط امید بهشهر _ قرص برنج که به دلیل داشتن ترکیب خطرناکی از فسفیدها در صورت مصرف خوراکی یا بوییدن، توسط انسان موجب ایجاد عوارض حاد گوناگون و در نهایت مرگ سریع و زجرآور می‌شود؛ به همین دلیل امروزه یکی از عوامل خودکشی خوردن این قرص است.

این قرص ظرف سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار مشکل می‌کند و فرد در اثر مرگی دردناک و زجرآور خواهد مرد.

این قرص که به سرعت در یک گشت چند دقیقه‌ای در بازارهای مازندران در دسترس قرار می‌گیرد؛ نه فقط در عطاری‌ها و فروشگاه‌های محصولات سموم و ادوات کشاورزی بلکه در داروخانه‌ها و برخی سوپری‎ها نیز در اختیارت قرار می‌گیرد و در یک چشم‎به‎هم‎زدن، دیده می‌شود که این قرص در کف دستان‌تان است.

بعضی‎ها آن را با اضطراب به‎همراه دارند و بعضی‌ها نیز در یک چشم به هم زدن زندگی را بر خود و دیگران با بلعیدن این قرص پایان می‌دهند.

* قرصی که دیگر لای برنج نمی‎رود

در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند، دچار مسمومیت خواهد شد و اگر سم از بدن وی خارج نشود، مرگ را در پی دارد؛ این داستان قرصی است که لای برنج نمی‎رود بلکه اثر آن در سلول‌های زندگی دیگران اثر می‌کند و چرخش زندگی خیلی‎ها در یک آن به مرگ می‌رسد.

* مرگ 68 مازندرانی با قرص برنج

مدیر‌کل پزشکی قانونی مازندران از مرگ 68 نفر از افراد در اثر مصرف قرص برنج در 9 ماهه سال جاری خبر داد؛ مرگی که بیشترین تعداد آن را مردان و در گروه سنی جوان و تولیدکننده، نشاط آور و زندگی‎بخش تشکیل می‎دهند.

علی عباسی در آمارهایش از افزایش 42 درصدی مصرف قرص در برنج در مازندران در سال‎جاری نسبت به قبل خبر می‎دهد و می‎گوید: بیشترین آمار خودکشی با قرص برنج در مقطع تحصیلی راهنمایی با 18 مورد و کمترین آن بی‎سواد با 4 مورد است.

آمارهای ارائه شده مدیرکل پزشکی قانونی باید هشداری برای خیلی از مسئولان استان باشد، مدیرانی مانند مدیرکل آموزش و پرورش، مدیرکل بهزیستی، مدیرکل اجتماعی استانداری مازندران، معاونت اجتماعی و ارشاد فرماندهی انتظامی، جهاد کشاورزی مازندران، سازمان صنعت، معدن و تجارت و ... .

آموزش و پرورش به‌عنوان فراگیرترین نهاد آموزشی باید نقش اثرگذار بهتری از خود ارائه دهد که علی قاسمی مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در آخرین نشست مطبوعاتی در جمع رسانه‌های مجازی مازندران در پاسخ به سئوالی درباره پایین آمدن سن مصرف قرص برنج و بالا بودن آمار خودکشی در بین دانش‌آموزان فقط به این مطلب بسنده کرد که «این یک پدیده اجتماعی است و باید راهکاری برای حل این مسئله درنظر گرفت و آموزش و پرورش نیز در این زمینه گام بر می‎دارد.»

قبح خودکشی از نظر دینی بر کسی پوشیده نیست اما اینکه مدیری که می‎تواند مسئولیت مستقیم آموزشی در این بخش داشته باشد حتی از اسم بردن این پدیده خودداری می‎کند، فقط پاک کردن صورت مسئله است و بس.

* ساری، بابل و آمل

بالا بودن آمار خودکشی در سه شهر ساری، بابل و آمل نیز از مواردی است که مدیرکل پزشکی قانونی مازندران در آمارش به آن اشاره می‎کند، یعنی خودکشی به سمت شهرهای بزرگ و مهم استان پیش می‎رود که باید در این بین به مسائلی مانند بیکاری، زندگی شهرنشینی، عدم سازش زن و شوهر و ... اشاره کرد و اینجا است که نقش نهادهای فرهنگی باید خودنمایی کنند، نهادهای مانند NGO های فرهنگی، بهزیستی، معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی مازندران.

سازمان‌های مردم‏نهاد می‎توانند نقش اثرگذاری در این بخش و کاهش معضل خودکشی ارائه دهند، بنا به گفته علی شادمان مدیرکل اجتماعی استانداری مازندران تاکنون 196 سازمان مردم‎نهاد در استانداری و فرمانداری‌ها و در مجموع 500 سازمان مردم‌نهاد در دستگاه‌های مختلف مازندران به ثبت رسیده‌ است.

فراوانی مصرف قرص برنج در ماه‌های مانند اردیبهشت و خرداد هم می‎تواند هشداری برای مسئولان سازمان جهاد کشاورزی باشد که با همکاری سازمان صنعت معدن و تجارت می‎توانند با اهرم‌های قانونی جلوی توزیع، مصرف و ورود این قرص را بگیرند چرا که در زمان‌هایی این قرص مصرف شد که اصلاً به زمان عرضه انبوه برنج در مازندرن مربوط نمی‌شود این یعنی که باید همکاری بین بخشی صورت گیرد تا با اعمال محدودیت‌های جدی‌تر در دسترس بودن این افراد به قرص محدود شود.

اتحادیه‌های اصناف نیز می‎توانند در این بخش در قالب نشست‎های هماهنگی از قرار دادن قرص برنج در اختیار افرادی که با یک نگاه دلسوزانه می‎توان فهیمد که آنها این قرص‌ها را لای برنج برای از بین بردن آفت قرار نمی‎هند، کمک‎کار باشد، آنها شاید نقش اثرگذاری نتوانند ارائه دهند اما اگر فقط نیم‎نگاهی به افرادی که از آنها قرص می‎خواهند، می‎توانند کمک بزرگی کنند، چون این قرص در تارپود زندگی نفوذ می‎کند نه در کیسه برنج!

گزارش از سروش مهرپویان


منبع : بلاغ

 

  

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر سه شنبه 26 خرداد 1394 - 00:13
  ناشناس

  سلام اولا خبر را درست اطلاع رسانی کنید. او 35 سال داشت و دارای 2 فرزند بودپسر او 9 سال و دختر او 16 سال داشتند. علت مرگ او سوضن مرد به زن و دفاع زن از حیثیت خویش بعد از سالها مشقت به شهادت اهالی ان منطقه باعث خودکشی وی گردید.

  0 0
دیدگاه شما در مورد : مرگ رویاها با قرص برنج/پیشروی خودکشی به سمت شهرهای بزرگ مازندران

مرگ رویاها با قرص برنج/پیشروی خودکشی به سمت شهرهای بزرگ مازندران

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر