صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

دریاخواری در ‌فریدونکنار‌/متخلفانی که یک‌شبه ره صد ساله می‌روند

دو هزار متر مربع زمین ساحلی بکر در قسمت شرقی و در کنار بندر فریدونکنار با حکم قضایی آزادسازی و تاسیسات ساخته شده در آن نیز تخریب شد.

کد خبر : 19651

تاریخ انتشار : 17/12/1393 - 09:29


دریاخواری در ‌فریدونکنار‌/متخلفانی که یک‌شبه ره صد ساله می‌روند

به گزارش خط امید، تعرض به اراضی منابع طبیعی رونق گرفته و هر از چندگاهی از گوشه و کنار استان سرسبز مازندران تیتر خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها می‌شود اما انگار این قصه پرغصه قصد ندارد دست از سر مازندرانی‌ها بردارد.

فریدونکنار شهرستانی ساحلی با ساحلی بکر و زیباست که این روزها خود را برای پذیرایی از مسافران نوروزی آماده می‌کند، اما خبری که این روزها فریدون‌کنار را در صدر اخبار قرار داد، جدیت مقامات قضایی و انتظامی در مقابله با زمین‌خواران است؛ خبری که خیلی زود در استان مازندران پیچید و بار دیگر اقتدار فرماندهی انتظامی این شهرستان را نشان داد.

فرمانده انتظامی فریدونکنار با اشاره به آزادسازی 2 هزار مترمربع ساحل بکر این شهرستان از دست متجاوزان گفت: اراضی مذکور در شرق و در کنار بندر فریدونکنار واقع شده است و توسط جوانی بومی با نام «ن ـ خ» تصرف شده بود.

مهدی نریمانی تصریح کرد: سال قبل، به دستور مراجع قضایی و با هماهنگی منابع طبیعی فریدونکنار، حکم خلع ید مالک و تخریب ساخت و سازهای موجود در این زمین را داشتیم اما فرد متخلف دوباره نسبت به تصرف آن اصرار ورزید و از آنجا که زمین مذکور متعلق به منابع طبیعی است، لذا با صدور حکمی از سوی مسئولان قضایی، با هماهنگی یگان حفاظت منابع طبیعی، این حکم به اجرا درآمد.

وی ادامه داد: پیش از این نیز به افراد معارض گفته شده بود که بدون مجوز از شهرداری و منابع طبیعی اگر زمینی را تصرف کرده‌اند زودتر تحویل دهند چرا که تخریب آن زمین‌ها نیز در دستور کار قرار می‌گیرد و این حکم تداوم می‌یابد.

با متجاوزان به حریم ساحل و دریا، برخورد قاطع نمی‌شود

سرپرست فرمانداری فریدونکنار با بیان اینکه استان مازندران در بخش حفاظت از منابع طبیعی و فضاهای سبز با استاندارهای جهانی فاصله زیادی دارد، اظهار کرد: فرهنگ ایجاد فضای سبز باید در استان ترویج شود و فراگیری مفاهیم حفظ درخت و درختکاری امری مهم است.

مهرداد ابراهیمی با تاکید بر اینکه تغییر شرایط آب و هوایی و نبود سرمایه‌گذاری در حوزه منابع طبیعی و فضای سبز استان به سمت نابودی پیش می‌رود، خاطرنشان کرد: حضور افراد سودجو در منابع طبیعی و مراتع مازندران خطرات زیادی را برای فضاهای سبز ما ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه ادامه روند فعلی برای طبیعت استان مازندران بسیار خطرناک است و منابع طبیعی باید در این حوزه بهتر عمل کند، افزود: در ساحل و جنگل برای مقابله با متجاوزان خیلی خوب عمل نمی‌شود و دولت فعلی مصمم است تا اقدامی جدی برای بهبود وضع موجود، انجام دهد.

بسیاری از فریدون‌کناری‌ها از اقدام نیروی انتظامی، دستگاه‌های قضایی و منابع طبیعی در برخورد با متجاوزان به عرصه‌های ملی، خشنود هستند اما انتظار دارند این روند با جدیت و برنامه‌ریزی درست ادامه پیدا کند.

با توجه به شعارهای دولت تدبیر و امید درباره لزوم حمایت همه‌ جانبه از محیط زیست، به نظر می‌رسد گسترش فعالیت‌های تقابل‌گرایانه با متجاوزان به منابع طبیعی باید از حیث کمی و کیفی افزایش یابد.

ناامن کردن فضا برای افراد سودجو که فکر می‌کنند در سایه بی‌تدبیری و با چراغ خاموش می‌توانند هر سازی را کوک کرده و با منابع طبیعی مثل یک عروسک خیمه‌شب‌بازی رفتار کنند، از هر زمان دیگری ضروری‌تر به نظر می‌رسد.

نکته جالب توجه اینکه بسیاری از متصرفان به سواحل و منابع طبیعی از قشر جوان جامعه هستند که باید با کار کارشناسی دریافت که چرا جوانان ما به جای اینکه با کار و تلاش به اهداف و آرمان‌های مالی خود برسند سعی می‌کنند با فریب‌کاری مردم و مسئولان را دور زده و یک‌شبه راه صد ساله را طی کنند.

سئوال دیگری که مطرح می‌شود این است که چرا چشم مسئولان، از ساخت یک قلیان‌سرا و چند دستگاه سوئیت و تجهیز آنها و تامل برانگیزتر، از فعالیت‌های شبانه‌روزی این اماکن دورمانده است؟

مراقبت‌های ویژه و بیشتر در این حوزه و همکاری ادارات و نهادها در سایه همدلی، موضوع مهمی است و به هر حال همه می‌دانند که پیشگیری بهتر از درمان است و اگر اقدامات پیشگیرانه با فرهنگ‌سازی همراه شود، به قول قدیمی‌ها "نور علی نور" می‌شود.

تهیه کاداستر سهم ویژه‌ای در جلوگیری از زمین‌خواری دارد

رئیس اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان فریدون‌کنار اظهار کرد: تهیه نقشه‌های کاداستر می‌تواند سهم ویژه‌ای در جلوگیری از زمین‌خواری داشته باشد.

فیض‌الله ذبیحی با بیان اینکه منابع طبیعی باید برای تهیه این نقشه‌ها با مراجعه به ادارات ثبت اسناد پیش‌رو باشد، اظهار کرد: تهیه نقشه کاداستر موقعیت‌های اراضی ملی را مشخص می‌کند و دست زمین‌خواران را تا حد بسیار مطلوبی از اراضی منابع طبیعی کوتاه می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه برای مقابله نیز از همین راه می‌توان فعالیت بهتری داشت، تصریح کرد: آمادگی داریم تا برای تهیه نقشه کاداستر منابع طبیعی همکاری همه جانبه داشته باشیم.

پیرو تفاهم‌نامه صورت گرفته بین سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، تکالیفی برعهده دو سازمان محول شده که استان مازندران به لحاظ ویژگی‌های خاص در ارتباط با اراضی جنگلی و منابع طبیعی نیاز به تعامل بیشتر این دو دستگاه دارد.

در ارتباط با تسریع در روند صدور سند مالکیت و رفع موانع پیش‌رو نقش این دو نهاد بسیار مهم بوده و مستلزم پیگیری روسا و ادارات مربوطه در شهرستان‌ها است و در واقع باید از پایه و در همه شهرها کار کارشناسی انجام داد.

مردم انتظار دارند مسئولان امر دلسوزانه برنامه‌ریزی و فعالیت کرده و در اسرع وقت برای سنددار کردن اراضی منطقه اقدام کنند.

شاید برگزاری نشست‌های مشترک مدیران اداره‌کل ثبت اسناد و املاک مازندران و منابع طبیعی در استان و به تبع آن در شهرستان‌ها یکی از راه‌های اولیه در این راستا باشد.

مردم معتقدند که صدور سند مالکیت اراضی ملی و تبدیل نقشه‌های منابع طبیعی اراضی ملی استان مازندران باید سرعت بگیرد و با تحقق فعالیت‌های موثر و ارزنده در این مسیر که مستلزم تعامل و همکاری بیشتر دستگاه‌ها است، رضایت عمومی جلب شود.

 


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : دریاخواری در ‌فریدونکنار‌/متخلفانی که یک‌شبه ره صد ساله می‌روند

دریاخواری در ‌فریدونکنار‌/متخلفانی که یک‌شبه ره صد ساله می‌روند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر