صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

جانمایی سرویس بهداشتی در معابر عمومی شهر/پاسخ به یک نیاز زیستی کاملاً طبیعی/مسئله‌ای که نادیده گرفته می‌شود

جانمایی سرویس بهداشتی در مکان‌های پرتردد شهرها باید توسط شهرداران و مسئولان شهری امری عادی تلقی شود چرا که جانمایی این مکان جدای از شرایط زیستی در بهسازی شهرها و پاسخ به نیاز زیستی کاملاً طبیعی است که نبود آن موجب نارضایتی می‌شود هر چند شاید به آن پرداخته نشود و یا به دلیل معذوریت‌های عرفی افراد از بیان آن خودداری کنند.

کد خبر : 19456

تاریخ انتشار : 10/12/1393 - 12:03


جانمایی سرویس بهداشتی در معابر عمومی شهر/پاسخ به یک نیاز زیستی کاملاً طبیعی/مسئله‌ای که نادیده گرفته می‌شود

به گزارش خط امید بهشهر _ سرویس بهداشتی نیاز هر شهر و مسیرهای بین راهی است، عباس آباد یکی از شهرهای توریستی کشور است که با دارا بودن جاذبه های طبیعی فراوان در غرب مازندران واقع شده و سالانه پذیرای تعداد زیادی گردشگر است و در بیشتر ماه‌های سال مملو از جمعیت است.

یکی از مهم ترین کاستی‌های این شهر کمبود یا می توان گفت نبود سرویس بهداشتی است طوری که مساجد یک تنه بار این معضل اجتماعی را به دوش می کشند و سرویس بهداشتی مناسب هم ندارند.

به اعتقاد برخی کارشناسان وجود سرویس بهداشتی با رعایت استانداردها یک ضرورت فراموش شده در شهرها و مسیرهای بین راهی است که مورد غفلت شهرداری‌ها و سایر دستگاه ها قرار گرفته است.

حساسیت موضوع دسترسی داشتن به سرویس‌های بهداشتی با کیفیت تا جایی اهمیت دارد که در تقویم‌های جهانی، ۱۹ نوامبر و ۲۸ آبان ماه از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی توالت نامگذاری شده تا بر اهمیت تأمین سرویس بهداشتی در جهان تاکید شود.

در کنار اهمیت و ضرورت‌های ذکر‌شده برای توالت‌های عمومی در بعد جهانی، در دین اسلام هم به رعایت بهداشت و نظافت تاکید شده است، «النظافة من الایمان.»

مناسب سازی محیط و مبلمان شهری در هر شهری نیاز است، نبود سرویس بهداشتی عمومی در شهر از معضلات یک شهر محسوب می شود.

بیش از هرکس دیگر معضل نبود توالت های عمومی شهری را کسانی درک کنند که استخدام اداره و شرکتی نیستند که از توالت محل کارشان استفاده کنند، کسانی مانند راننده‌های تاکسی و پیک های موتوری، مادرانی که بچه‌های کوچک دارند و ... .

سرویس بهداشتی عمومی برای کودکان، سالمندان، زنان باردار و بسیاری از افراد بیمار یک نیاز ضروری در شهر به شمار می رود، نیازی که در حال حاضر مدیریت شهری به آن توجه نکرده است.

توالت عمومی باید در مقابل دید رهگذران ساخته شود، شهروندان باید به محض احساس نیاز از این مکان بهره مند شوند، اگر امکان ساخت سرویس بهداشتی عمومی در معرض دید شهروندان مهیا نیست باید تابلویی برای آگاه سازی و راهنمایی رهگذران، جایی در مقابل دید آنها نصب شود.

ظاهرا سرویس بهداشتی کوچکی در مرکز شهر عباس آباد، جنب بازار ماهی فروشان وجوددارد اما بنا به گزارش شهروندان تعطیل است و رهگذران داخل شهر نمی توانند از آن استفاده کنند.

شهروندان عباس آباد و مسافران از نبود سرویس بهداشتی در شهر اظهار نارضایتی کردند، احتیاج به این مکان یک نیاز زیستی و کاملا طبیعی است و باید در کنار سایر ضرورت ها به آن توجه شود.

مردم شهر عموماً از کمبود سرویس های بهداشتی عمومی رنج می برند، به همین دلیل همواره مردمانی را در خیابان می بینید که به دنبال توالت عمومی یا نزدیک ترین مسجد و پارک در خیابان ها می چرخند.

این مهم در کیفیت فضاهای شهری نقش داشته به طوری که فضاهای شهری ما هیچ گاه سرویس کامل و خدمات مناسب را به عابران و شهروندان نمی دهند، لاجرم رهگذاران برای این امر واجب و حیاتی مانده‌اند، ظاهرا معتادان برای این منظور در شب از کوچه‌های تاریک سطح شهر استفاده می کنند، به طوری که صبح مغازه‌داران را با مشکلات عدیده‌ای مواجه می‌کنند و این تهدیدی است برای سلامت شهروندان، بنابراین فقر سرویس بهداشتی عمومی در سطح شهر توانسته است، مشکلات بهداشتی و زیست محیطی فراوانی به‌بار آورد.

حال در مقابل احداث پروژه‌های میلیاردی، ساخت تعدادی سرویس بهداشتی چندمیلیونی دور از دسترس نیست تا شهرداری علاوه بر رضایت خداوند، رضایتمندی شهروندان را هم تأمین کند.

چرا که ارائه خدمات به شهروندان در رسته شرح وظایف شهرداری است، مردم همیشه دست به آسمان دارند تا نزولات آسمانی ادامه‌دار و همیشگی باشد و دوست دارند علاوه بر تامین آب سفره‌های زیرزمینی، شهرشان از هوایی لطیف و شاداب برخودار باشد.

زمانی‌که در یک شهر، بهداشت عمومی به‌ واسطه نبود خدمات رفاهی ضروری نظیر سرویس‌های بهداشتی، با مسئله و چالش روبه‌رو می‌‌شود، آسیب‌هایی گریبان‌گیر جامعه خواهد شد که در صورت تداوم، تأثیرات نامطلوبی برجا می‌گذارد.

به‌ نظر می‌رسد به ‌رغم اهمیت، ضرورت و تأکید فراوان برخورداری از محیط‌های سالم و بهداشتی به‌عنوان توالت‌های عمومی در عباس آباد، هنوز به این نیاز اساسی، آنطور که باید توجه نشده و همواره از پرداختن به چنین نیازی، اجتناب می شود اما انتظار می رود با توجه به اهمیت این موضوع و تاثیر آن در سلامت افراد جامعه بیش از گذشته به آن پرداخته شود.

از مسئولان ذیربط، خواسته می شود در رابطه با رفع این موضوع اقدامات اساسی انجام دهند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : جانمایی سرویس بهداشتی در معابر عمومی شهر/پاسخ به یک نیاز زیستی کاملاً طبیعی/مسئله‌ای که نادیده گرفته می‌شود

جانمایی سرویس بهداشتی در معابر عمومی شهر/پاسخ به یک نیاز زیستی کاملاً طبیعی/مسئله‌ای که نادیده گرفته می‌شود

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر