صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
در همایش ملی تاریخ محلی ایران بیان شد

مازندران طهورستان باستان و مهد تمدن هزارساله دیار علویان است

معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران پنجمین همایش ملی تاریخ محلی ایران که در پردیس نیروی انتظامی برگزار شد، گفت: مازندران طهورستان باستان و مهد تمدن هزار ساله دیار علویان است.

کد خبر : 19386

تاریخ انتشار : 09/12/1393 - 10:02


مازندران طهورستان باستان و مهد تمدن هزارساله دیار علویان است

به گزارش خط امید بهشهر _ مرتضی نورایی، بعدازظهر پنج‌شنبه در همایش بین‌المللی تاریخ محلی مازندران در ساری با بیان این که از سراسر ایران در این همایش شرکت داشته اند، اظهار داشت: بیش از ۷۰ درصد مقالات از خارج مازندران به دبیرخانه همایش ارسال شده است.

نورایی خاطر نشان کرد: دغدغه دپارتمان محلی این است که ارتباط بین محلی بودن و محلیت را پیدا و به درستی معرفی کند.

وی با ارائه تعریفی از محلی بودن گفت: محلی اعم از محل است و محلیت یک حس به محل و بیان کننده هویت و همبستگی در یک محل است.

این استاد دانشگاه اصفهان خاطرنشان کرد: مشکل ما امروزه در برنامه‌ریزی شهرک‌ها است که ابتدا افراد را خانه‌دار می‌کنیم ولی پس از مدتی نیاز این شهرک‌ها هویت‌یابی محلی است.

وی با اشاره به این که تاریخ موثر تاریخی است که در حیات اجتماعی و برنامه‌ریزی شهری نقش دارد، تصریح کرد: اگر پیوسته به هویت محلات قدیمی تکیه کنیم و به مدلینگ و نو شدن شهرک‎ها اهمیت ندهیم، افراد در محلات جدید احساس هویت نمی‌کنند و به جرم، جنایات و تخلف دست می‌زنند.

نورایی تأکید کرد: فرهیختگی از زمان می‌آید و اگر کشور و شهری مدعی این ادعا است انتظار می‌رود که از فرهنگ بالایی برخوردار باشد.

* مسئله هویت در شهرک‌های جدید مشکل‎آفرین است

وی گفت: شمار زیادی شهرک ثبت‌شده در کشور ساخته شده که مسئله هویت در شهرک‌های جدید مشکل‌آفرین است.

نورایی با اشاره به برگزاری همایش تاریخ محلی افزود: با شرکت جوانان در این همایش طلسم ریش سفیدی را به گونه‌ای شکسته‌ایم و به جوانان هم اجازه ابراز عقیده و نظر داده‌ایم.

استاد تاریخ دانشگاه اصفهان تأکید کرد: با برگزاری این همایش ما به نتایج مورد دلخواه، گفتمان فرهنگی و تجمیع رسیده‌ایم.

نورایی تصریح کرد: متجددین فشار را روی استعدادهای موجود یک منطقه که باید کشف شوند، متمرکز کرده‌اند تا مردان عمل را برای برنامه‌ریزی پای کار بیاورند.

دکتر حسین اسلامی، تاریخ‌شناس مازندرانی نیز در ادامه این همایش با بیان این که اینجا مازندران نیست، بلکه ایران است اظهار داشت: ما ایرانی مازندرانی هستیم و همه ما در کنار هم و با ایران معنا پیدا می‌کنیم.

اسلامی تصریح کرد: همه بلندپروازی مازندرانی‌ها به این است که مفتخر هستند زیر لوای پرچم جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنند.

وی با بیان این که ایران برای همه ما مهم است، افزود: حق من از مازندان به اندازه بیشتر از شماها نیست و هر یک از ما به اندازه مساوی از مازندران و شهرهای ایران بهره می‌بریم و با هم عزت پیدا می‌کنیم.

اسلامی در پایان گفت: مشعلی که در اصفهان توسط دکتر نورایی بنیان‌گذار تاریخ محلی ایران روشن شده است، یک شاخه آن به مازندران رسید تا برای همیشه روشن بماند.

* مازندران مهد تمدن هزاران ساله است

علیرضا یونسی، معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران نیز در اولین همایش بین‌المللی تاریخ محلی مازندران و پنجمین همایش ملی تاریخ محلی ایران که در پردیس نیروی انتظامی برگزار شد، اظهار داشت: مازندران طهورستان باستان و مهد تمدن هزار ساله دیار علویان است.

وی با بیان این که مازندران سرزمین مردان و زنان بزرگ است، افزود: مازندران سرای شهیدان از نسل آب و آیینه و از خود رستن و به خدا رسیدن در دوران دفاع مقدس است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری مازندران تصریح کرد: مازندران سرزمین مرزبان‌نامه، قابوس‌نامه و عالمان و دانشمندان بزرگ است، زنان و مردان بزرگی که نقش بزرگی در تاریخ ایران داشته‌اند.

یونسی افزود: تاریخ زمانی معنا می‌یابد که رابطه منطقی بین گذشته، حال و آینده برقرار شود.

وی با بیان این که تاریخ را گفت‌وشنود بی‌پایان حال، گذشته و آینده نیز معنا کرده‌اند، گفت: تاریخ با بی‌نهایت و نامحدود بودن معنا پیدا می‌کند و مورخ محصول تاریخ است و انسان در این دنیا نمی‌تواند خارج از تاریخ زندگی کند.

یونسی با بیان این تاریخ کهن مازندران گویای حوادث بزرگی است، ابراز داشت: این تاریخ زنان و مردان بزرگی را به رخ تاریخ می‌کشاند.

وی تأکید کرد: برگزاری این همایش فرصتی را فراهم می‌کند تا اندیشمندان، تمدن هزار ساله را در اذهان به نمایش گذارند و از فرهنگ این سرزمین سرشار شوند.

یونسی با بیان این که باید از این فرصت برای ترسیم تاریخ واقعی مازندران استفاده شود، متذکر شد: در حفظ بایدهای فرهنگی در میان نسل نو قدم‌های بزرگی باید برداشته شود.

* مهمان خارجی به‌دلیل مشکل مالی دبیرخانه به همایش نرسیدند

در ادامه نیز رمضان پاچی، دبیر علمی همایش نیز، ضمن تشکر از همه دست‌اندرکاران و شرکت‎کنندگان در همایش گفت: نقش رسانه‌ها در برگزاری و اطلاع‌رسانی این همایش بسیار سازنده و موثر بوده است.

دبیر علمی این همایش افزود: از سال‌ها پیش به دنبال کار جدیدی برای بیان تاریخ محلی مازندران بوده‌ایم که به کمک استاد نورایی در دانشگاه اصفهان این کار عملی شد.

وی با اشاره به زمان فراخوانی این همایش که از مهرماه ۹۳ آغاز شد، گفت: ۱۷۳ چکیده مقاله شامل ۱۰ چکیده خارجی به دبیر خانه ارسال شد که از این تعداد ۱۲۵ اصل مقاله با محوریت مازندران و ۶ مقاله خارجی به دبیرخانه رسید.

رمضانی پاچی تصریح کرد: تعدادی از مهمانان خارجی که از روسیه بوده‌اند، به‌دلیل مشکلات مالی که دبیرخانه برگزاری همایش با آن روبرو بود، نتوانستند به این همایش بیایند.

وی با اشاره به تشکیل شورای سیاست‎گذاری همایش ابراز داشت: ۶ مقاله به دلیل عدم ارتباط با موضوع مازندران از گردونه خارج شد و مابقی مقالات با توجه به تخصص داورهای درنظر گرفته‌شده به شهرهای مختلف فرستاده شد، برای هر مقاله ۲ داور با حضور ۲۶ داور مقالات بررسی شد و ۳۴ مقاله به مرحله نهایی راه یافت.


منبع : مهر-مازندران

 

  

دیدگاه شما در مورد : مازندران طهورستان باستان و مهد تمدن هزارساله دیار علویان است

مازندران طهورستان باستان و مهد تمدن هزارساله دیار علویان است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر