صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
گفتگوی خواندنی خط امید با پروفسور بادکوبه‌ای به مناسبت روز مهندس

از فروش پیتزا تا دریافت بالاترین درجه علمی دانشگاه آمریکا / باید رهبر انقلاب و ولایت فقیه را قبول داشته باشیم + تصاویر

پس از دریافت مدرک دکتری 512 تقاضانامه استخدامی به سراسر آمریکا داده بودم که از این 512 تقاضا که یک سال طول کشید، فقط یک دانشگاه با حداقل حقوق به من پیشنهاد کار داد.

کد خبر : 19258

تاریخ انتشار : 05/12/1393 - 00:20


از فروش پیتزا تا دریافت بالاترین درجه علمی دانشگاه آمریکا / باید رهبر انقلاب و ولایت فقیه را قبول داشته باشیم + تصاویر

به گزارش خبرنگار خط امید، سفر یک روزه به شبه جزیره میانکاله و آشوراده به همراه پروفسور بادکوبه‌ای استاد دانشگاه کالیفرنیا آمریکا مقدمات گفتگوی صمیمی با وی را به مناسبت پنج اسفند روز مهندس فراهم کرد، که متن این گفتگوی خواندنی را در زیر می خوانید.

 

خط امید: با سلام لطفا خودتان را برای مخاطبین سایت معرفی کنید

من حسن بادکوبه‌ای هستم، در نقاشمحله بهشهر به دنیا اومدم و به مدت 20 سال در نقاشمحله و گرجی محله زندگی کردم و در حال حاضر حدود 71 سال سن دارم.
دیپلم ریاضی رو اولین دوره‌ای که این رشته پیشنهاد شده بود در بهشهر گرفتم، بعد برای سربازی به سپاه دانش رفتم و بعد از سربازی هم در کوت سید نعیم اهواز معلم شدم.

 

گفتگوی خواندنی خط امید بهشهر با پروفسور بادکوبه‌ای

 

خط امید: تحصیلات دانشگاهی را چطور ادامه دادید؟

کارشناسی خودم رو در رشته آبیاری و آبادانی از دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز گرفتم و پس از اون پنج سال برای سازمان آب و برق خوزستان کار کردم به عنوان مهندس و معاون عملیات آبیاری مشغول به کار شدم.

6 ماه بورسیه دولت هند داشتم که دوره آموزشی و پژوهشی رو گذروندم و بعدش به آمریکا رفتم و دوره کارشناسی ارشد رو در مهندسی صنایع و دوره دکتر و PHD رو در زمینه راه و ساختمان گرفتم.

 

خط امید: در حال حاضر کجا زندگی می کنید آمریکا؟

بله الان 39 سال هست که در آمریکا هستم در ایالت کالیفرنیا مثل مازندران و در شهر سانتیاگو مثل شهر بهشهر زندگی می کنم.

 

خط امید: به چه کاری مشغولی هستید؟

اونجا استاد دانشگاه هستم. درجات استادی هم به این صورت هست که اول استادیار بعد دانشیار، بعد فول پروفسور و در نهایت پروفسوری که بالاترین عنوان استادی در سراسر دنیاست و من این افتخار رو دارم که در آمریکا، هم بالاترین درجه علمی دانشگاه آمریکا رو دارم و هم بالاترین پست و عنوان استادی دانشگاه آمریکا رو دارم و افتخار میکنم ایرانی هستم و افتخار میکنم بهشهری هستم.

گفتگوی خواندنی خط امید بهشهر با پروفسور بادکوبه‌ای

عکس سلفی پروفسور بادکوبه‌ای به همراه دکتر گلشن

 

 

خط امید: در آمریکا به ایران فکر می کنید؟

افتخار میکنم یک جزء ناقابل جمهوری اسلامی هستم اگر کاری از دستم بربیاد در خدمت هستم و امیدوارم که خداوند بیشتر از اینها به ما  توفیق بده که در خدمت ایران و نظام جمهوری اسلامی باشیم.

 

خط امید: از رفتن به آمریکا و زندگی و کار در آنجا توضیح بدید.

من وقتی وارد آمریکا شدم دیگه پولی نداشتیم ادامه تحصیل بدیم، رفتم دانشگاه که کار بگیرم – دلم میخواد دانشجویانی که اینجا هستن گوش کنن – وقتی رفتم آمریکا، دنبال کار می گشتم، گفتن که شما چون مهاجر هستی نمیتونی کار بگیری دربیرون و باید تو دانشگاه کار کنی، سوال کردم چه نوع کاری هست، گفتن که شما صبح ساعت پنج باید بیای دانشگاه و جارو به دست بگیرید و پله‌های ساختمون رو جارو بزنید، توالت و سرویس بهداشتی رو تمیز بکنید و کلا‌س‌ها و صندلی‌هارو مرتب بکنید ، تخته سیاه هارو پاک کنید و آماده بشید تا دانشجویان بیان .

 

خط امید: شما در ایران ریاست می کردید و عنوان مهندسی داشتید برای شما سخت نبود که این کارها را انجام بدهید؟

 

خیلی سخت بود، من مخصوصا سعی میکردم که پنهان کنم که دیگران یا ایرانی‌هایی که اونجا بودن منو نبینن، البته الان این حسو ندارم، اگه شما الان دستم جارو بدید بگید مسجد رو جارو بزن یا تو خیابونو جارو بزن یا آشغال تو خیابون هست جمع کنم خیلی راحت جمع میکنم بدون هیچ ناراحتی ولی اونجا خیلی ناراحت بودم.

گفتگوی خواندنی خط امید بهشهر با پروفسور بادکوبه‌ای

 

خط امید: مخارج زندگی را چطور تامین می کردید؟

تو رستوران‌ها کار می کردم، پیتزا می بردیم خونه‌های مردم تحویل می دادیم تا یه مقداری پول بگیریم که زندگی کنیم و درس بخونیم، هم من و هم خانومم در این شرایط در اونجا تحصیل کردیم تا تونستیم دوره فوق لیسانس و دوره دکتری بگیریم، این طور نبود که به خانوادمون بگیم که برای ما پول بفرستن، نداشتن که بفرستن، پدرم یک کارگر کارخانه چیت سازی بود، شغل و عنوان زیاد بالایی نداشت و درآمد کمی هم داشت.

 

این آقایون دانشجویی که اینجا هستند در نظر داشته باشند که فشار به پدر و مادرشون نیارند که شما باید زمینتون رو بفروشین، زندگیتون رو بفروشین برای ما که ما بریم دانشگاه آزاد یا دانشگاه دیگه، خودشون هم باید تلاش کنن، فعالیت کنن و واقعا بی انصافی که همه فشارها رو روی پدر و مادر بزارن.

 

خط امید: پس از اینکه مدرک دکتری رو دریافت کردید چطور؟ آیا زندگتون تغییر کرد؟

من که مدرک دکتری گرفتم کار نبود، یک وضعیتی به وجود اومد که استخدامی ممنوع شده بود تقریبا، من 512 تقاضانامه استخدامی به سراسر آمریکا داده بودم به عنوان استادی که منو قبول کنن...از این 512 تقاضا که یک سال طول کشید، فقط یک دانشگاه با حداقل حقوق به من پیشنهاد کار داد .

متاسفانه الان می بینم که خیلی از جوانان کار ندارند بی کارند ولی سوال اینجاست که چقدر شما دنبال کار رفتید؟ به کدوم شهر رفتید؟ آیا فقط بهشهر میخواید بمونید؟ نمیخواید به شهرهای دیگه مثه ساری، تهران، شیراز، اصفهان و جاهای دیگه برید دنبال کار؟ چرا  تا حالا جوان‌های 20 ساله و 25 ساله و 30 ساله تو خونه هستن و پدر 70 ساله باید هزینه ی زندگیشو بده؟


این نصیحتم به جوانان است که شما باید جویای کار باشید و برید دنبالش. منتظر نباشید که از طرف یه اداره بیان به شما بگن که کار امادست، شما بیاید کار کنین.

 

گفتگوی خواندنی خط امید بهشهر با پروفسور بادکوبه‌ای


خط امید: الان شما استاد دانشگاه آمریکا هستید و عنوان پروفسوری به شما دادند چه انتظاری از جمهوری اسلامی ایران دارید؟


من معتقدم نباید بگیم جمهوری اسلامی برای ما چی کار کرد، باید بگیم ما چه کاری برای انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی کردیم؟ جمهوری اسلامی واقعا مظلومه... من این صحبت هایی که میکنم نه میخوام شهردار بشم، نه میخوام فرماندار بشم، نه رییس اداره‌ای بشم، نه میخوام معاون استانداری بشم هیچی چون از سنم گذشته. و احتیاجی هم به امکانات و پول اینجا ندارم.


شما نگاه کنید که 36 سال از جمهوری اسلامی گذشته 10ها میلیون نفر برای حمایتاز این مملکت به خیابان‌ها می آیند بدون اینکه زوری پشت سرشون باشه، بدون اینکه هیچ پولی بهشون داده بشه، بدون اینکه هیچ فشاری باشه.


برای چی؟در 300 سال گذشته از انقلاب فرانسه که از 1799 شروع شده تا الان، اون انقلاب‌ها بعد از چند سال رنگ خودشو از دست داد، ولی انقلاب جمهوری اسلامی بعد از 36 سال، روز به روز قدرتمند تر می شه.

گفتگوی خواندنی خط امید بهشهر با پروفسور بادکوبه‌ای

 

خط امید: عامل موفقیت جمهوری اسلامی را چه چیزی می دانید؟


مردم پشت جمهوری اسلامی هستن و حمایت میکنن. باور کنید اگر حمایت و پشتیبانی مردم نبود، الان وضعیت ما خیلی خرابتر از عراق و افغانستان می شد. نکته دیگر که باید اشاره کرد، این است هر کشوری که یک رهبرنداشته باشه اون کشور موفق نمیشه، شما نگاه کنید به مصر، یک لیدر نداشت، یک ولایت فقیه نداشت، شکست خورد، نگاه کنید به لیبی، لیدر نداشت، شکست خورد.


ولی نگاه کنید به کشور هند، موفقیت یک کشور مثل هند برای آزاد شدن از یوق بردگی انگلستان، به دست یک نفر، یک لیدر و یک ولایت فقیه مثه گاندی انجام گرفت که اون هم در گفتار خودش میگه که من این انقلاب و انقلابی بودن رو از امام حسین(ع) یاد گرفتم.
برای همینه که اگر ما ولایت فقیه داشته باشیم و اگر حمایت کنیم، هیچ کشوری نمی تونه علیه ما بجنگه و اگرم بجنگه، موفق نخواهد شد وتا حالا هم موفق نشدند، باید ما رهبر انقلاب و ولایت فقیه رو قبول داشته باشیم و اعتقاد داشته باشیم و پشت سرش باشیم و حرفاش رو گوش کنیم.

گفتگوی خواندنی خط امید بهشهر با پروفسور بادکوبه‌ای


خط امید: در پایان اگر حرفی برای مخاطبان ما دارید بفرمایید.

درسته که الان مشکلات هست، تحریمات هست، اما اگه میخواهیم سربلند و افتخارآمیز زندگی کنیم، باید از ولایت فقیه حمایت کنیم که در این صورت ما در دنیا سربلند خواهیم بود.
نکته بعدی هم اینکه جوانان برای دست پیدا کردن به موفقیت و آرامش باید تلاش کنند جنب و جوش داشته باشند تا بتونند زندگی خوبی رو برای خودشون فراهم کنند.

 


خط امید: روز مهندس را به شما تبریک عرض می کنیم و امیدواریم که در هرکجای دنیا که هستید سربلند و پیروز باشید و ممنون از وقتی که در اختیار ما گذاشتید...

  

  

برای این پست 2 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر سه شنبه 05 اسفند 1393 - 21:41
  بهشهرانه

  حتما این مهندس دیگه جواب این سوال رو میدونه که مدتهاست ذهن همه رو بخودش مشغول کرده: مهندس ،چرا بنزین تموم شد؟

  0 2
 • پاسخ به نظر چهار شنبه 06 اسفند 1393 - 09:24
  بهشهر

  چرا مثل آدم های عقده ای لوگوی خودتون رو اینقد بزرگ روی عکسا میزارین

  0 2
دیدگاه شما در مورد : از فروش پیتزا تا دریافت بالاترین درجه علمی دانشگاه آمریکا / باید رهبر انقلاب و ولایت فقیه را قبول داشته باشیم + تصاویر

از فروش پیتزا تا دریافت بالاترین درجه علمی دانشگاه آمریکا / باید رهبر انقلاب و ولایت فقیه را قبول داشته باشیم + تصاویر

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر