صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
به استقبال از سال زراعی کشت‌وکار

جشن زیبای شالیزار در مازندران برگزار شد/غذاهای محلی، امیری‌خوانی، کشتی لوچو و ...

نخستین جشن شالیزار، عنوان مراسمی بود که شالیکاران روستای «هشتل» از توابع بخش دابودشت شهرستان آمل با برگزاری آن در این روستا به استقبال سال زراعی کشت‌وکار رفتند.

کد خبر : 19085

تاریخ انتشار : 02/12/1393 - 00:16


جشن زیبای شالیزار در مازندران برگزار شد/غذاهای محلی، امیری‌خوانی، کشتی لوچو و ...

به گزارش خط امید به نقل از ایرنا، این جشن روز جمعه برابر با «اول اسفندماه سال 93» و «دوم اونه ماه سال 1526 تبری» در روستای هشتل بخش دابودشت شهرستان آمل برگزار شد.

جشن شالیزار با اجرای برنامه پیاده‌روی خانوادگی اهالی این روستا در مسیر شالیزارهای این روستا آغاز و با برگزاری برنامه های محلی و سنتی ادامه پیدا کرد.

در مسیرهای برگشت شالیکاران به سمت محل برگزاری جشن در دبستان شهدای هشتل با غذاهای محلی شامل: «نان تنوری، کماج، آش ترش و برنجک» توسط زنان روستا پخت شده بود، از مردان پذیرایی شد.

در محل برگزاری جشن شالیزار هم برنامه‎هایی همچون: «رقص محلی، موسیقی اصیل مازندرانی و امیری‎خوانی» اجرا و جوان‎های این روستا نیز در مسابقه کشتی پهلوانی لوچو با هم رقابت کردند.

اهالی این روستا به اتفاق از برگزاری این جشن که به همت اهالی و انجمن اولیا و مربیان، مدیریت و کادر دبستان شهدای هشتل در محوطه این دبستان برگزار شد، ابراز رضایت و شادمانی کردند.

خسرو علیزاده هشتلی، دبیر برگزاری جشن شالیزار درباره برگزاری این مراسم، اظهار داشت: با توجه به شروع کار کشت محصول برنج و نفس کشیدن زمین، این جشن در روستای هشتل برگزار و با استقبال خوب مردم نیز مواجه شد.

وی افزود: هدف از برپایی این جشن همدلی و وفاق بین اهالی، نگاه دقیق به زنده نگه داشتن زمین این نعمت خداوندی و همچنین ایجاد رابطه عاطفی و نشاط اجتماعی درمیان قشر زحمتکش شالیکاران بوده است.

دبیر برگزاری جشن شالیزار ابراز امیدواری کرد: جشن نشاء و جشن خرمن نیز از هم‌اکنون برنامه‌ریزی شده که قرار است که در فصل بهار و پاییز سال آینده برگزار شود.

شالیکاران مازندرانی به‌طور عمده از اوایل اسفندماه مراحل اولیه کشت برنج را که شامل شخم و شیار و آب‌تخت‌کردن شالیزارها است را آغاز و در اواخر همین ماه اقدام به خزانه‌گیری برای شالی می‌کنند و از اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت‌ماه نشاکاری می‌کنند.

مازندران حدود 221 هزار هکتار شالیزار دارد و سالانه با تولید یک میلیون و 450 هزار تن شلتوک که 950 هزار تن برنج سفید از آن استحصال می‌شود، تأمین‌کننده حدود 44 درصد برنج مورد نیاز کشور است. 

  

دیدگاه شما در مورد : جشن زیبای شالیزار در مازندران برگزار شد/غذاهای محلی، امیری‌خوانی، کشتی لوچو و ...

جشن زیبای شالیزار در مازندران برگزار شد/غذاهای محلی، امیری‌خوانی، کشتی لوچو و ...

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر