صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
به زودی ...

راه‌‌‌‌اندازی شبکه استان مجازی در مازندران

یک مسئول در معاونت فناوری مرکز ملی فضای مجازی از پیاده سازی طرح شبکه استان مجازی در مازندران خبر داد.

کد خبر : 19030

تاریخ انتشار : 30/11/1393 - 12:49


راه‌‌‌‌اندازی شبکه استان مجازی در مازندران

به گزارش خط امید بهشهر _ طرح استان مجازی كه اجرای آن در سال جاری آغاز شد، یكی از طرح‌های كلانی است كه در راستای تحقق الزامات شبكه ملی اطلاعات و توسعه فضای مجازی كشور تعریف شده و از حوزه‌های اولویت‎دار برای ارتقای زیرساخت‌های استان های مختلف و خدمت رسانی به شهروندان محسوب می‌شود.

در این راستا طرح استان مجازی با امضای تفاهمنامه ای میان مرکز ملی فضای مجازی و استانداری کرمانشاه، برای نخستین بار در کشور در این استان پیاده سازی شد.

نجلا محقق، كارشناس پژوهشی دفتر سیاستگذاری توسعه فناوری معاونت فناوری مركز ملی فضای مجازی درخصوص پیاده‌سازی و اهداف این طرح توضیح داد.

ایده شبكه استان‌های مجازی كشور

وی با اشاره به لزوم حركت كشور به سمت توسعه فضای مجازی گفت: با توجه به اینكه تصویب طرح‌های كلان مرتبط با فضای مجازی كشور و نیز تشویق و ترغیب مستمر بخش خصوصی برای ورود به فضای مجازی به منظور افزایش خدمت رسانی و گسترش بازار كسب و كار و اشتغال زایی از جمله وظایف مركز ملی فضای مجازی به شمار می‌آید، طرح شبكه استان‌های مجازی كه می‌تواند در هر دوی این موارد نقشی تأثیرگذار داشته باشد به عنوان یكی از اولویت‌های این مركز مطرح شد.

محقق با بیان اینکه به عنوان گام اول این طرح، در خردادماه امسال، تفاهم نامه‌ای بین مركز ملی فضای مجازی و استانداری استان كرمانشاه در جهت پیاده سازی طرح استان مجازی كرمانشاه به عنوان استان مجازی پایلوت كشور منعقد شد افزود: از تیر ماه، فعالیت مشترك مركز ملی فضای مجازی و تیم اجرایی استان شروع شد.

کارشناس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به اینکه استان كرمانشاه در این زمینه فعالیت مثبت و مؤثری داشته و مسئولان این استان عزمی جدی در توسعه زیرساخت‌ها و به طور كلی حوزه فضای مجازی دارند خاطرنشان کرد: طی چند ماه گذشته خروجی‌های حاصل شده از این فعالیت شامل تهیه مدل مفهومی استان مجازی كرمانشاه، برنامه راهبردی و برنامه اجرایی استان مجازی کرمانشاه و تعریف طرح‌های كلان و پروژه‌های اجرایی می شود.

مازندران و اردبیل در نوبت اجرا

وی در مورد برنامه ریزی مركز ملی فضای مجازی جهت ادامه طرح شبكه استان‌های مجازی كشور گفت: در این مرحله، مركز ملی فضای مجازی در صدد ترغیب و تشویق دیگر استان‌های كشور به شركت در طرح شبكه استان‌های مجازی است که تاکنون از این طرح استقبال خوبی به عمل آمده و در حال حاضر استان‌های مازندران و اردبیل تمایل خود را به پیاده سازی آن اعلام كرده‌اند.

محقق اظهار امیدواری کرد که با استفاده از تجربه استان كرمانشاه، روند انجام كار در سایر استان‌ها تسریع شود و تاکید کرد: البته باید توجه داشت كه هر استان با توجه به شرایط اقلیمی و فرصت‌ها و تهدیدهای خاص خود، با مدل متفاوتی مواجه است.

وی یكی از نكات كلیدی در طرح استان‌های مجازی را شناسایی شایستگی‌های هر استان و بهره‌گیری از فرصت‌های ناشی از آن دانست و افزود: مسلما آنچه در استان كرمانشاه به عنوان یك استان مرزی با قابلیت تجارت مجازی با كشورهای همسایه مورد تأكید است با آنچه در استان مازندران به عنوان یكی از استان‌های حاشیه دریای خزر به عنوان فرصت مطرح می‌شود متفاوت است و باید در مدل هر استان بر قابلیت‌های آن استان تأكید شود.

به گفته این مسئول، در صورت آغاز اجرای طرح در دو استان دیگر، امكان تشكیل شبكه استان های مجازی به وجود خواهد آمد كه فرصت‌های جدیدی را ایجاد كرده و خود نیازمند رویكرد تحقیقاتی-اجرایی متفاوتی خواهد بود.

وی گفت: شبكه استان‌های مجازی، این قابلیت را ایجاد می‌كند كه استان‌ها از سرویس‌ها و خدمات یكدیگر استفاده كرده و یكپارچگی و همسویی بین حركت استان‌ها در این فضا ایجاد شود. همچنین، با توجه به اینكه توسعه دولت الكترونیك و ارائه خدمات یكپارچه از اولویت‌های اجرایی دولت محسوب می‌شود، شبكه استان‌های مجازی می‌تواند به عنوان بستری جهت تحقق دولت الكترونیك نیز در نظر گرفته شود؛ به این ترتیب، با گسترش و توسعه این شبكه، كشور تبدیل به فضای همگون و یكپارچه‌ای جهت زندگی مجازی شهروندان خواهد شد.

اهداف پیاده سازی طرح شبكه استان‌های مجازی

محقق از جمله اهداف كلیدی و مهمی كه مركز ملی فضای مجازی انتظار دارد با پیاده سازی شبكه استان‌های مجازی به دست آید را توسعه فضای اقتصادی و كسب و كار و جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی عنوان کرد و به مهر گفت: اجرای چنین طرح‌هایی در سطح كلان، موجب اشتغالزایی گسترده‌ در سطح كشور خواهد شد؛ از طرف دیگر، تحقق طرح استان مجازی به معنی بهینه سازی و افزایش كارایی در خدمت رسانی به شهروندان و ارتقاء سطح رضایتمندی شهروندان از دسترسی به فضای مجازی است.

وی با اشاره به طرح‌ها و فرصت‌های كاری در راستای پیاده سازی طرح استان مجازی كه بخش خصوصی نیز می‌تواند به آن ورود پیدا كند تصریح کرد: در این طرح، پروژه‌های متعددی در حوزه‌هایی مانند خدمات، تولید محتوا، آموزش و نیز حوزه‌های اقتصادی تعریف شده كه بسیاری از آنها قابل واگذاری به بخش خصوصی است؛ برای مثال، توسعه خدمات شهری و روستایی، پیاده سازی سامانه‌های خدمات مجازی و پورتال‌های تجارت الكترونیك و تجارت مجازی برون مرزی، از جمله مهم‌ترین پروژه‌های بخش خدمات خواهد بود.

محقق در زمینه تولید محتوا نیز به تولید محتوای ایرانی اسلامی در راستای پیاده سازی طرح شبکه استانی مجازی اشاره کرد و ادامه داد : توسعه بازی‌های رایانه‌ای و تحت وب كه با فرهنگ كشور سازگاری داشته باشند، تولید محتوای آموزشی و معرفی جاذبه‌های استانی در قالب گردشگری مجازی از دیگر خدماتی است که بخش خصوصی می تواند در عملیاتی کردن آن سهیم شود.

وی با تاکید بر ایجاد و تقویت مراکز تولید محتوا در دانشگاهها، مراكز رشد، پارک‌های علم و فناوری و حوزه علمیه گفت: توانمندسازی صنایع و بنگاه‌های ارتباطی و بهره برداری از پتانسیل‌های دانشگاهی و مراكز رشد در هر استان، از نظر اقتصادی نیز حائز اهمیت است؛ براین اساس در طرح استان مجازی كرمانشاه، بر اینگونه پروژه‌های درآمدزا از جمله توریسم درمانی مجازی، بازار مجازی و ایجاد منطقه ویژه اقتصاد مجازی استان تأكید شده است.

 


منبع : مهر

 

  

دیدگاه شما در مورد : راه‌‌‌‌اندازی شبکه استان مجازی در مازندران

راه‌‌‌‌اندازی شبکه استان مجازی در مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر