صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

عید فطر مقدمه ای برای استمرار بندگی

با فراهم شدن این فرصت عظیم الهی ، باید سعی و تلاش نمود که همزمان با خروج از ماه مبارک رمضان ،خروج از گناهان نیز برای روزه داران میسّر گردد.

کد خبر : 1896

تاریخ انتشار : 18/05/1392 - 01:26


عید فطر مقدمه ای برای استمرار بندگی

خط امید-عید سعید فطر از مهمترین اعیاد بزرگ اسلامی محسوب می گردد که دربارۀ آن احادیث و روایات فراوانی ذکر گردیده است.مسلمانان روزه دار که در ماه مبارک رمضان همۀ سعی و تلاش خود را در اطاعت  از خداوند به کار بسته اند و در همۀ ابعاد مرتبط با این ماه عظیم تقوا و پرهیزکاری را سرلوحۀ خود قرار داده اند ،اکنون بافرا رسیدن عید سعید فطر به دنبال وعدۀ خداوند مبنی بر اجر و پاداش فراوان به روزه داران واقعی و نیز درک پیام ها و برداشت های آن برای اجراء آن مفاهیم در زندگی می باشند.

لذا تفکر در چیستی پیام های این روز مبارک می تواند همۀ مسلمانان را در ادامۀ پرهیز کاری در طول سال ترغیب نماید و اهمیت ترک گناه و لذت عبادت در نزد خداوند را برای آنها دو چندان نماید،لذا شایسته است با برشماری برخی از مهم ترین و کلیدی ترین پیام های عید سعید فطر،در راستای شناخت بیش از پیش نسبت به معارف ناب اسلامی گام های موثری برداشته شود.

شبیه ترین روز به قیامت

باید اذعان نمود روز عید فطر را می توان به عنوان قیامتی کوچک در دنیا تصور نمود و این نامگذاری به علت روایات متعدد در باب بشارت به مومنا ن و روزه داران واقعی و نیز بیم و انذار به عاصیان در درگاه خداوند می باشد.

امیرالمومنینعلى(علیهالسلام) دریکىازاعیادفطر و در فرازی فرمودند: اى مردم! این روز شما روزى است که نیکوکاران در آن پاداش مى‏گیرند و زیانکاران و تبهکاران در آن مایوس و نا امید مى‏گردند و این شباهتى زیاد به روز قیامتتان دارد، پس با خارج شدن از منازل و رهسپار جایگاه نماز عید شدن به یاد آورید خروجتان از قبرها و رفتنتان را به سوى پروردگار، و با ایستادن در جایگاه نماز به یاد آورید ایستادن در برابر پروردگارتان را و با بازگشت‏ به سوى منازل خود، متذکر شوید بازگشتتان را به سوى منازلتان در بهشت‏ برین، اى بندگان خدا، کمترین چیزى که به زنان و مردان روزه‏دار داده مى‏شود این است که فرشته‏اى در آخرین روز ماه رمضان به آنان ندا مى‏دهد و مى‏گوید: «هان!بشارتتان باد، اى بندگان خدا که گناهان گذشته‏تان آمرزیده شد، پس به فکر آینده خویش باشید که چگونه بقیه ایام را بگذرانید.»[1]

لذا با تعمق در کلام نورانی  حضرت على (ع) پیام های مهم  عید فطر  را می توان چنین بر شمرد:

 1- روزى که نیکوکاران ثواب مى‏برند. «هذا یوم یثاب فیه المحسنون‏». 2- روزى که گنهکاران زیان مى‏بینند. «و خسر فیه المبطلون‏» 3- شبیه‏ ترین روز به روز قیامت است.«اشبه بیوم قیامکم‏».
چون در قیامت عده‏اى که زیان کارند، تاسف مى‏خورند و غضبناک مى‏گردند و عده‏اى که نیکوکارند رستگار و متنعم به نعمتهاى الهى مى‏شوند.

4- روز عبرت گرفتن. «فاذکروا بخروجکم‏» وقتى از منازلتان براى خواندن نماز عید خارج مى‏شوید، به یاد آورید زمانى را که از منزل بدن خود خارج خواهید شد و سوى خداى خود خواهید رفت. «من الاجداث الى ربکم‏» وقتى در جایگاه نماز خود مى‏ایستید به یاد آورید زمانى را که در محضر عدل الهى مى‏ایستید و از شما حسابرسى مى‏کنند. «و اذکروا وقوفکم بین یدى ربکم‏» وقتى از نماز به منازلتان بر مى‏گردید به یاد آورید زمانى را که به منازل خود در بهشت‏ خواهید رفت. «و اذکروا منازلکم فى الجنه‏»
5- روز بشارت غفران و بخشش الهى. «ابشروا عباد الله فقد غفر لکم ما سلف من ذنوبکم‏».

عید فطر مقدمه ای برای استمرار بندگی

باید اذعان نمود که روزه داران واقعی یک ماه از الطاف خداوند متعال بهره مند شدندو در پایان ماه رمضان نیز خداوند آن را به عید ختم نمود که درهای رحمت و سعادت بر روزه داران با صله و مزد الهی به روزه داران گشوده شد،لذا با فراهم شدن این فرصت عظیم الهی ، باید سعی و تلاش نمود که همزمان با خروج از ماه مبارک رمضان ،خروج از گناهان نیز برای روزه داران میسّر گردد و عید فطر حلقۀ وصل موفقیت در اعمال ماه مبارک رمضان و نیز مقدمۀ موفقیت در بندگی خدا در طول زندگی گردد،زیرا از سویی مهمترین لازمۀ استمرار بندگی خدا با مقولۀ توبه برای روزه داران فراهم گردید و از سوی دیگر نیز وسوسه های شیطان که با وسعت و توان بیشتری در طول سال انسان را اذیّت و آزار خواهد داد به عنوان مانع جدی بندگی انسان مطرح می باشد،لذا باید همۀ سعی و تلاش مومنان بر استمرار بندگی در نزد خدا با استفادۀ از فرصت بی بدیل برکات ماه رمضان و نیز صلۀ خداوند در روز عید فطر استوار گردد.

در تأیید مدعای فوق فرازی زیبا از امام سجاد(ع)در دعای قبل از ورود به نماز عید فطر می تواند برای همۀ مشتاقان بندگی خداوند متعال سودمند گردد،این امام همام در فرازی فرمودند:و اگرمرا تا سال دیگری مانندامسال زنده نگه‌داشتی،پس کمکم کن و در رسیدن به رضایتت توفیقم ده[2]

در دعای فوق امام سجاد(ع)از خداوند رفع موانع بندگی را خواستار می گردد و نیز استمرار بندگی خدا را که در نهایت رضایت الهی را منجر گردد از خدا وند طلب می نماید.

آشنائی و هم نوائی با درد و رنجِ رنج‏ديدگان

از مهم ترین برداشت ها و پیام های استراتژیک عید فطر ، همانا شناخت اهداف عبادات در ماه رمضان برای پس از عید می باشد.لذا باید گفت ماه رمضان ،زمان آماده سازی و روز عید آغاز عمل است و ماه رمضان برهه ای است که مابعد خود را تولید خواهد نمود.

آشنائی با درد و رنجِرنج‏ديدگان حاصل یک ماه آموزش و ممارست در ماه رمضان می باشد،زیرا روزه داران با ترک بسیاری از لذائذ حلال دنیوی و تحمل مشقت های روزه در سخت ترین شرایط،آستانۀ صبر خود را افزایش داده و تحولی عمیق در وجود خویش ایجاد نموده اند و در صبح روز عید نیزبا پرداخت زکات و یاد نمودن یاد خدا و اقامۀ نماز عید فطر در راستای هم نوائی با محرومان و نیازمندان جامعۀ اسلامی گام برمی دارند.

باید اذعان نمود مسلمانان در روز عید و پس از عید،دردهای نیازمندان ،درد و رنجِ رنج‏ديدگان،و محرومان را حس نموده و سعی در کمک و حمایت مضاعف از آنها خواهد داشت،لذا ارتقاء و تقویت خط مشی هر مسلمان برای تلاش دائمی برای درمان مشکلات اجتماعی،تلاش برای احقاق حقوق طبقات محروم،کوشش مستمر برای ارتقاء سطح زندگی اقشار نیازمند و نیز توسعۀ همۀ مناطق محروم...همه و همه پس از آمادگی روحی صبورانه و خلل ناپذیر در طول ماه مبارک رمضان برای مسلمانان حاصل می شود،که پس از عید فطر ، وجدان بیدار هر مسلمان برای حمایت از نیازمندان را دوچندان خواهد نمودکه این پیام مهم در راستای استمرار بندگی عملی انسان ها ارزیابی می گردد.

در خاتمه باید اذعان نمود پیام ها و برداشت های بیشماری در مقولۀ عید فطر نهفته می باشد ،لیکن سعی گردید ،کلیدی ترین و برجسته ترین پیام ها برای مخاطبین ذکر گردد،لذا امید است امت اسلامی با شناخت و دریافت پیام های کلیدی عید فطر در راستای استمرار بندگی و نیز دستگیری از محرومان و نیازمندان جامعه اسلامی گام بردارند که انجام این مهم، سعادتمندی در دنیا و آخرت را برای مسلمانان به همراه خواهد داشت.

[1]محمدى رى شهرى، میزان الحکمه، 7/131 – 132.

[2]بحارالأنوار، ج 88 ، ص 9 .  

نویسنده : مهدی نجفی

 

  

دیدگاه شما در مورد : عید فطر مقدمه ای برای استمرار بندگی

عید فطر مقدمه ای برای استمرار بندگی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر