صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

روزمرگی مدیریت شهری، بلای جان محمودآباد

عملکرد ضعیف شهردار و شورای شهر محمودآباد در حوزه گردشگری دریایی، مردم را به ناامیدی کشانده و در واقع حوزه مدیریت شهری محمودآباد به خواب رفته است.

کد خبر : 18865

تاریخ انتشار : 27/11/1393 - 09:50


روزمرگی مدیریت شهری، بلای جان محمودآباد

به گزارش خط امید، شهرهای ساحلی مازندران فرصت مغتنمی برای گسترش صنعت توریسم است تا از موهبت الهی دریا و جنگل در راستای بهبود وضعیت اشتغال و بالا بردن سطح درآمدی مردم منطقه به خوبی بهره جست.

با نگاهی گذرا به سواحل جنوبی کشور به خوبی پی می‌بریم که دریا و ساحل و جزایر موجود در خلیج همیشه فارس منبع مهم و اثرگذار اقتصادی برای منطقه در بخش گردشگری بوده و گردشگران زیادی را جذب خود کرده است.

ساحل و دریای شمال کشور اما به دلیل برخورداری از آب‌وهوای مناسب و جاذبه‌های جنگلی و جلگه‌ای قطع‎به‎یقین بهتر از سواحل جنوبی که آب‌وهوای گرم و شرجی دارد، می‌تواند پذیرای گردشگر و توریسم باشد اما مدیریت ضعیف شهرهای ساحلی، این موضوع را همچنان بی‌نتیجه گذاشته است.

محمودآباد یکی از شهرهای ساحلی مازندران است که با در اختیار داشتن حدود ۳۰ کیلومتر نوار ساحلی، یکی از مناطق پرجاذبه در امر گردشگری دریایی است.

اما در طی این سال‎ها نه‎تنها به این موضوع توجه‎ای نشده بلکه دریا و ساحل فقط‎ و فقط جنبه هزینه‌ای برای شهرستان داشته است و دستگاه‌های اجرایی و نهادهای شهرستان در ایام بهار و تابستان تمام توجه خود را به اجرای طرح سالم‌سازی (ساماندهی) دریا معطوف کرده‌اند.

یکی از نکات قابل تأمل در موضوع گردشگری دریایی و ایجاد زمینه اشتغال و پویا کردن اقتصاد این است که مدیران سیاسی و اجرایی شهرستان و منتخبان مردم در شورا از گذشته فقط به شعار رونق گردشگری بسنده کردند، اما دریغ از یک اقدام اجرایی در موضوع مهم اقتصاد گردشگری که مردم نیز همواره از آن گله‎مند هستند.

در گفت‌وگو با مردم شهرستان، به‎خوبی به این نکته می‌رسیم که منتخبان آنها نیز در شورای شهر طی دوره‌های گذشته با مطرح کردن موضوع گردشگری دریایی در شعارهای انتخاباتی خود، فقط به دنبال جذب رأی آنها بودند و زمانی که صندلی این نهاد تصمیم‌ساز در حوزه شهر را به‌دست آورده‌اند تمام آن شعارها به‌دست فراموشی سپرده شده است.

البته نباید از تلاش‌های برخی از منتخبان در زمینه ایجاد اشتغال و توسعه صنعت گردشگری چشم‌پوشی کرد اما شورا نهادی است که باید همت جمعی در آن وجود داشته باشد و در غیر این صورت به مثل معروف «یک‌دست صدا ندارد» می‌رسیم که تا امروز نیز همین مثال توصیف منتخبان مردم در شورای شهر محمودآباد بوده است.

با انتخاب اولین فرماندار بومی شهرستان محمودآباد با توجه به اینکه تا قبل از این به‌عنوان مدیرکل گردشگری مازندران مشغول فعالیت بوده است، بارقه‌ای از امید در بین مردم ایجاد شد که دیگر موضوع رونق بخشیدن به صنعت گردشگری سرو شکل می‌گیرد و زین پس محمودآباد را پایلوت گردشگری دریایی خواهیم دانست.

فرماندار محمودآباد نیز پس از به‌دست گرفتن سکان هدایت امور حاکمیتی و سیاسی شهرستان در اولین اقدام عملی خود با دعوت از استاندار، مدیرکل محیط زیست، مدیرکل گردشگری و برخی از مدیران مرتبط در امر گردشگری دریایی و حضور سرمایه‌گذار با تجربه در این امر و شهردار وقت و اعضای شورای شهر محمودآباد به‌دنبال ایجاد زمینه مناسب برای آغاز سرمایه‌گذاری در این حوزه بود که جلسه مذکور با استقبال تمامی طرفین موضوع مواجه شد و استاندار مازندران قول همکاری همه‌جانبه دستگاه‌های استان به محوریت استانداری جهت رفع مشکلات پیش‌رو برای سرمایه‌گذار مذکور را داد.

شورای شهر و شهرداری نیز موظف شد تا در کم‌ترین زمان ممکن ساحل مورد نظر برای ساخت اسلکه تفریحی، توریستی را تعیین و در اختیار سرمایه‌گذار قرار دهد اما تا لحظه نوشتن این گزارش دریغ از اقدامی موثر از سوی اعضای شورا و شهرداری محمودآباد که تا قبل از این شعارهایی در این خصوص داده بودند.

به‌نظر می‌رسد شهردار و منتخبان مردم محمودآباد در شورای شهر راه خود را گم کرده‌اند و به‌جای اینکه به دنبال استفاده از فرصت‌ها و استعدادهای محمودآباد در تحقق شعارهای خود و همچنین توقعات مردم باشند، به‌دنبال انتخاب شهردار، مذاکره جداگانه با برخی از سرمایه‌گذاران، جابه‌جایی نیروهای شهرداری، دخل و تصرف در امور اجرایی شهرداری از جمله پیمانکاران پروژه‌های شهرداری، نصب بنرهای تقدیر و تشکر در مورد اقداماتی که وظیفه ذاتی شهرداری و شورا است، نصب المان‌هایی که فقط هزینه برای شهر در پی داشت و از این دست اقدامات هستند که مردم را روز به روز ناامیدتر نسبت به تحقق شعارهایی می‌کند که منتخبان آنها در زمان انتخابات داده‌اند.

این در حالی است که شهروندان محمودآبادی پیشرفت همه‌جانبه شهر سرخ‌رود را که زمانی بخشی از شهرستان محمودآباد بود، به مراتب از محمودآباد بیشتر می‎دانند و سوال اینجاست که نگاه مدیریت شهری و منتخبان مردم شهر سرخ‎رود در شورای شهر چگونه است که در محمودآباد این نگاه وجود ندارد.

از نام بردن شهرهایی همچون ایزدشهر، رویان، بابلسر که در این زمینه فعالیت‌های خوبی دارند، به همین اندازه بسنده می‌کنیم.

در نشست خبری فرماندار محمودآباد به اتفاق جمعی از مدیران که در آن جلسه نیز همچون بسیاری از جلسات، شهرداری رسانه‌ها را جدی نگرفت، سیف‎الله فرزانه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر عدم تحقق پروژه‎های گردشگری، اظهار کرد: در حوزه مدیریت شهری، یعنی شورای شهر و شهرداری اراده‌ای در خصوص طرح‌های گردشگری دریایی وجود ندارد و به‌نظر می‌رسد با توجه به صحبت‌های فرماندار مردم در انتخاب وکلای خود در شورای شهر که شهردار را انتخاب می‌کنند، تجدید نظر جدی کنند، چرا که در غیر این‌صورت همچنان باید شاهد پس‌رفت توسعه شهری محمودآباد باشیم.

کاستی‌ها و اتفاقات ناخوشایند دیگری نیز در محمودآباد رخ داده است که در مجالی دیگر به‌طور مفصل به آن خواهیم پرداخت تا مردم شهرم بدانند که چه بر سر محمودآباد آمده است و اگر از خواب بیدار نشویم، از غافله پیشرفت و توسعه شهری به ویژه در بخش گردشگری بیشتر عقب می‌مانیم.

نکته پایانی اینکه محمودآباد همواره به‌عنوان یکی از شهرهای پرجاذبه در بین مردم کشورمان و بسیاری از گردشگران خارجی مطرح بوده است اما در طی این سال‌ها نه تنها پیشرفت و توسعه چشم‌گیری در حوزه شهری صورت نگرفته است، بلکه همه فرصت‌ها به تهدید و هزینه تبدیل شده است که البته همه این هزینه‌ها را مردم شهرم پرداخت می‌کنند اما امیدواریم در انتخابات بعدی مردم با نگاهی نو به انتخاب افراد توانمند و دلسوز بپردازند.

 

نویسنده : علی یوسفی
منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : روزمرگی مدیریت شهری، بلای جان محمودآباد

روزمرگی مدیریت شهری، بلای جان محمودآباد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر