صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
شکوه انقلاب در بهشهر – 8

آیا انقلاب 57 برای گشوده شدن درهای توسعه اقتصادی بود؟

آیا مبانی ایدئولوژیک مردم ایران تغییر کرده و یا اینکه اساسا مردم ایران از همان ابتدا تنها برای رهایی از یک حکومت طاغوتی و برای گشوده شدن درهای توسعه اقتصادی و علمی، با مبانی دینی و حکومتی بیانگذار جمهوری اسلامی همراه شدند؟

کد خبر : 18381

تاریخ انتشار : 15/11/1393 - 10:34


آیا انقلاب 57 برای گشوده شدن درهای توسعه اقتصادی بود؟

خط امید، کمیل احمدی/ انقلاب، امام، فجر، بهمن و ... اینها واژه‌هایی است که بخشی از خاطرات نسل‌های مختلف این انقلاب را به خود اختصاص داده است. واژگانی که برای نسل اول انقلاب یادآور خاطرات دوران پرالتهاب مبارزه و برای نسل دوم تداعی گر روزهای پراضطراب آغاز انقلاب است. اما برای نسل سوم انقلاب که آن روزها را تنها شنیده‌اند این واژه‌ها پیام آور خاطراتی متفاوت از دو نسل دیگر است، خاطراتی که پیوند خورده، با روزهای جشن پیروزی انقلاب و گرامیداشت دهه فجر...

تزئین کلاس‌های درس آن هم از پول تو جیبی‌های ناچیز، تهیه روزنامه دیواری، تشکیل گروه سرود و تئاتر، پخش سرودهای انقلاب از بلندگوهای مدرسه خاطرات شیرین و فراموش نشدنی نسل سومی‌ها از روزهایی است که تمام بزرگی‌اش را مدیون هدیه‌ای است که امام و انقلاب به این مردم ارزانی داشته‌اند. هرچند به ظاهر نسل سوم در به ثمر نشستن این انقلاب نقشی ایفا ننموده، ولی بی شک باید اذعان نمود که این نسل پیوند و ارتباط قلبی قابل توجه‌ای با مفاهیم و شعارهای آن داشته است.

بی گمان هنوز هم سرودهای انقلاب در گوش جان این نسل، طنین انداز خاطراتی است که سرشار است از غرور و افتخار.
هنوز هم این نسل با شنیدن این سرودهای " دیو چو بیرون رود فرشته درآید "، " 22 بهمن روز از خودگذشتن "، " ایران ایران ایران خون و مرگ و عصیان "، " برخیزید ای شهیدان راه خدا " دچار حس غرورآفرینی می شود که گویی خود یکی از حماسه آفرینان این انفجار نور بوده است.

اما نکته‌ای که ما را بر آن داشت تا سری به آن خاطرات دوست داشتنی بزنیم، این است که چرا این همه حس غرور و افتخار را امروز تنها می توان در دفتر خاطرات ذهن جستجو کرد! به نظر می رسد شرایط اجتماعی , فرهنگی و اقتصادی حاکم بر جامعه دیگر مردم را از آرمان‌هایی که سال‌ها برای آن مبارزه نمودند، دلسرد کرده است.

آنان که می پنداشتند با تحقق این انقلاب زمینه دست یافتن به آن آمال و آرزوها فراهم خواهد شد، حال با مواجه شدن در برابر کوهی از مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، شاید تمام رنج‌ها و مصائب آن سال‌ها را بی فایده و بی ثمر می بینند! شاید گمان می کنند برای چیزی که بدست آورده‌اند بهایی بسیار گزاف پرداخته‌اند، بهایی که به قیمت از دست دادن بهترین سال‌های زندگی‌شان رقم خورده است.
 
اما چه بر سر آن همه آمال و آرزو آمده است؟ اساسا از ابتدا برای چه انقلاب کرده بودیم که امروز می پنداریم آن را بدست نیاوردیم؟ اگر واقعا آنچه که با پیروزی انقلاب به دست آمده، همان چیزی نبود که می خواستیم، پس چرا هنوز هم با یادآوری آن خاطرات بر خود می بالیم؟

آیا واقعا قرار بود پس از شکل گیری انقلاب پول نفت بر سر سفره ی مردم بیاید؟
اولین بار چه کسی وعده آب و برق مجانی را به مردم داد؟!
آیا دلبستگی توده مردم نسبت به انقلاب و شعارهای آن کمرنگ شده است؟
آیا هنوز هم مردم ما شعار " نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی " را یک اصل و راه نجات‌بخش برای پیشرفت عزتمندانه خود می دانند؟
آیا هنوز هم مردم به همان دلایل، شعار مرگ بر آمریکا و انگلیس سر می دهند که در سال‌های آغازین انقلاب بود؟
آیا مردم ایران هنوز هم آمریکا را شیطان بزرگ می دانند؟
تلاش برای تقلیل تخاصم و دشمنی میان انقلاب اسلامی با جریان سلطه به چه نیتی است؟
آیا دشمنی ما با آمریکا و نظام‌های استکباری تنها بر سر تحریم و فشار اقتصادی است؟
آیا مسائل هسته‌ای، قیمت جهانی نفت و تحریم تنها دلایل خصومت دیرینه ی ابرقدرت‌های جهان با ملت ایران است؟
آنچه که در این میان مهم و حیاتی است آن است که به نظر می رسد در این سال‌ها برخی تلاش نموده‌اند با تغییر ذائقه فرهنگی مردم این احساس عزت و افتخار را از ما گرفته و یا آن را کمرنگ نمایند. تلاشی که به نظر می رسد بطور مهندسی شده‌ای وارد جریانات و نظامات سیاسی و فرهنگی کشور شده و تا حد زیادی توانسته با استفاده از ابزار فرهنگی(رسانه، کتب، نشریات، مطبوعات، هنر و ادبیات، سینما و تلویزیون) به این خواسته‌ی شوم، جامه‌ی عمل بپوشاند.

در حقیقت نظام سلطه که می پنداشت انقلاب اسلامی ایران نیز پس از مدت کوتاهی به سرنوشت انقلاب‌هایی چون فرانسه و شوروی دچار شود، با سپری شدن سال‌های آغازین انقلاب و تحمیل شکست خورده جنگ علیه ایران در سال‌های دفاع مقدس، با مشاهده استقامت و بیداری توده‌ی مردم ایران بر اصول و مبانی انقلاب اسلامی تصمیم گرفت با تغییر در ذائقه فرهنگی مردم ایران، اولا پایبندی آنان را نسبت اصول انقلاب کمرنگ نموده و در ادامه این تصور را در ذهن بوجود آورد که انقلاب اسلامی نه تنها نتوانسته مردم ما را به آرزوهای شیرین شان برساند بلکه به دلیل برخی ویژگی‌ها، خود انقلاب سدی بر سر راه تحقق آن آمال و آرزوها بوده است!

تلاشی که در سال‌های اخیر روند جدی تری به خود گرفته بطوری که برخی جریانات داخلی و خارجی به بهانه مذاکرات هسته‌ای با گره زدن سرنوشت مردم به ارتباط میان نظام و کشورهای به اصطلاح ابرقدرت سعی نموده‌اند این موضوع را در اذهان بوجود آورند که شعار استکبارستیزی ملت ایران از ابتدای انقلاب مهمترین دلیل برای این فشارها و عقب ماندگی‌ها بوده، و حال تنها راه سعادت این ملت آن است که پس از بیش از 30 سال ایستادگی، از تمام اصول و مبانی انقلاب دست کشیده به خواسته‌های آنان تن دهد.

در بخش‌های آتی این یادداشت که تقدیم شما خواهد شد ضمن پاسخ به این شبهات، به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا مبانی ایدئولوژیک مردم ایران تغییر کرده و یا اینکه اساسا مردم ایران از همان ابتدا تنها برای رهایی از یک حکومت طاغوتی و برای گشوده شدن درهای توسعه اقتصادی و علمی، با مبانی دینی و حکومتی بیانگذار جمهوری اسلامی همراه شدند؟

در حقیقت باید به این سوال کلیدی پاسخ داد آیا مردم ایران از ابتدا تنها به دنبال تحول اقتصادی و اجتماعی به مبارزه علیه رژیم شاه برخاستند و یا اینکه اساس این انقلاب برپایی یک حکومت دینی و ضداستکباری بوده و این اعتقاد با مرور زمان رنگ باخته است؟

پایان قسمت اول ...

  

  

دیدگاه شما در مورد : آیا انقلاب 57 برای گشوده شدن درهای توسعه اقتصادی بود؟

آیا انقلاب 57 برای گشوده شدن درهای توسعه اقتصادی بود؟

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر