صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
روحانی در جمع مردم بوشهر:

عربستان و کویت بیش از ایران از کاهش قیمت نفت متضرر خواهند شد/ کمترین وابستگی به نفت در بودجه دولت یازدهم

رئیس جمهوری کشورمان در جمع مردم بوشهر گفت: در این سفر مجموعا 11 پروژه مهم تصویب و اعلام خواهد شد این 11 پروژه با اعتبار 603 میلیارد تومان مورد تصویب دولت است.

کد خبر : 17472

تاریخ انتشار : 23/10/1393 - 12:28


عربستان و کویت بیش از ایران از کاهش قیمت نفت متضرر خواهند شد/ کمترین وابستگی به نفت در بودجه دولت یازدهم

به گزارش خط امید بهشهر _ دکتر حسن روحانی در سفر استانی خود به بوشهر و در بدو ورود به این استان ضمن ایراد سخنرانی در جمع مردم این شهر اظهار داشت: درود و سلامم را تقدیم مردم عزیز و دلاور استان بوشهر و مخصوصا مردم شهرستان بوشهر می‌کنم.  
 
وی افزود: محبت شما مردم و لطف و بزرگواری شما از موقع ورود به فرودگاه بوشهر و تا این ورزشگاه قدم به قدم برای من عیان بود.  
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: این نشان پیوستگی مردم با دولت برای خدمت به این سرزمین و توسعه ایران عزیز است.  
 
روحانی گفت: چند روزی است که از میلاد باسعادت پیامبر عظیم الشان اسلام و امام صادق (ع) گذشته است این ایام منور است به نور نبوت و نور ولایت هر چه داریم از این خاندان داریم از سیره پیامبر داریم علم و دانش و هدایت و اخلاق و محبت و برادری، عقلانیت، حرکت در مسیر صحیح تعالی و معنویت همه و همه از دامان پرمهر پیامبر عظیم الشان اسلام و از مکتب امام صادق(ع) داریم.  
 
وی افزود: ما باید این وحدت و محبت و این برادری را در سراسر این سرزمین گسترش دهیم همه از یک کشوریم همه زیر پرچم یک نظام هستیم همه پیوند با یک قانون اساسی داریم و همه ما از یک رهبری پیروی می‌کنیم و همه ما در کنار دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران هدف واحدی که آن هدف توسعه و سربلندی ایران عزیز است دنبال می‌کنیم.
 
* امروز تمام ایرانیان عزیز دارای دفترچه بیمه درمانی هستند

رئیس‌جمهور تصریح کرد: همان طور که ملت ما مطلع است دیروز جشن بیمه همگانی را شاهد بودیم ملت بزرگ ایران و جمهوری اسلامی ایران بعد از سالیان دراز به یکی از آرزوهای خود دست یافت و آن این که امروز تمام ایرانیان عزیز دارای دفترچه بیمه درمانی هستند و بیمه چترش را بر سراسر مردم این سرزمین گسترش داده است این یکی از قول‌هایی بود که در دوران تبلیغات انتخاباتی به مردم داده شده بود که بیمه همگانی خواهد شد و همه تحت چتر پوشش بیمه درمانی قرار خواهند گرفت این دولت یکی از افتخاراتش سلامت محور بودن است.
 
روحانی گفت: افتخار می‌کنیم که از آغاز امسال تاکنون قدم‌های بسیار مهمی در زمینه تحول در بخش سلامت برداشته‌ایم و این گام‌ها را تا رضایت کامل ملت ایران به حول قوه الهی ادامه خواهیم داد.  
 
وی افزود: چند نکته را می‌خواهم بگویم نکته اول این که دولت با کمک مردم در طول مدت حدود یک سال و نیم گام‌های بسیار مهمی برای ثبات و آرامش اقتصاد مقاومت اقتصاد و خروج از رکود و حرکت به سمت رونق اقتصادی برداشته است.
 
* از رکود خارج شدیم و به سمت رونق حرکت خواهیم کرد

رئیس‌جمهور تصریح کرد: به حمدالله در طول مدت شش ماهه امسال ما دارای 4 درصد رشد نسبت به شش ماهه سال گذشته هستیم آمار دیروز بخش صنعت کشور نشان می‌دهد که اقتصاد در بخش صنعت در طول هشت ماهه اول امسال دارای 4 درصد رشد است و این نکته بسیار مهمی است که کشور بعد از هشت فصل درجا زدن در رکود و رشد منفی به حمدالله امسال رشد مثبت را آغاز کرده است ما از رکود به حول قوه الهی خارج شدیم و به سمت رونق حرکت خواهیم کرد.

* اولین قدم‌ها را برای شکستن تحریم برداشته‌ایم

روحانی گفت: در این مسیر اولین گامی که برداشتیم آن که تحریمی که بر ضد ملت ایران ظالمانه وضع شده بود و این تحریم به طور طبیعی در زندگی اقتصادی و اجتماعی مردم تاثیرگذار بود با حمایت مردم و هدایت مقام معظم رهبری اولین قدم‌ها را برای شکستن تحریم برداشته‌ایم ما راه را برای برداشتن کامل تحریم به حول قوه الهی ادامه خواهیم داد.  
 
وی افزود: تمام ملت ایران خواستار پایان تحریم ظالمانه علیه ملت بزرگوار ایران هستند.  
 
* دوران تهدید و دوران تحریم سپری شده است

رئیس‌جمهور تصریح کرد: به همه آن‌هایی که در این تحریم ظالمانه قدم گذاشته بودند و امروز نیز در این مسیر ممکن است به فکر قدم گذاشتن باشند اعلام می‌کنم دوران تهدید و دوران تحریم سپری شده است.

*اگر 1+5 راه منطقی در پیش نگیرد ضرر خواهد کرد

روحانی گفت: هر مقدار 1+5 مذاکره کنندگان در برابر ایران اگر راه منطقی و سرعت عمل را در پیش نگیرند بدانند ضرر خواهند کرد.  
 
* در چارچوب منافع ملی ایران این مسیر و این راه را ادامه خواهیم داد

وی افزود: ما با منطق و با استدلال و با حفظ حقوق ملت بزرگ ایران راه مذاکره راه هم‌زیستی مسالمت آمیز با جهان، راه تعقل و راه تعامل سازنده را ادامه خواهیم داد به حول قوه الهی در چارچوب منافع ملی ایران این مسیر و این راه را ادامه خواهیم داد.

*ایران از توطئه نفت عبور خواهد کرد

رئیس‌جمهور تصریح کرد: مشکل جدیدی که پیش روی مردم ایران به خیال خودشان باز کرده‌اند موضوع کاهش قیمت نفت است قیمت نفت گر چه امروز به حدود نصف نسبت به ماه‌های قبل کاهش پیدا کرده است اما بدانید آن‌هایی که کاهش قیمت نفت را بر علیه برخی از کشورها طراحی کرده‌اند پشیمان خواهند شد این راه برای آن‌ها قابل ادامه نیست اگر از کاهش قیمت نفت ایران ضرر می‌کند بدانید کشورهای تولید کننده دیگر هم چون عربستان و کویت بیش از ایران ضرر خواهند کرد.  
 
روحانی گفت:آمار و ارقام نشان می‌دهد که کشور عربستان 80 درصد بودجه سالانه‌اش به فروش نفت وابسته است و 90 درصد صادرات عربستان مربوط به فروش نفت خام می‌باشد، کویت 95 درصد بودجه‌اش وابسته به نفت می‌باشد و حدود 95 درصد صادراتش مربوط به فروش نفت خام است در حالی که جمهوری اسلامی ایران از لحاظ بودجه فقط 33 درصد امسال وابسته به نفت است می‌دانید در دولت یازدهم امسال که سال 93 است کمترین وابستگی به نفت در بودجه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی مشاهده می‌شود.

*صادرات غیر نفتی را افزایش خواهیم داد

 وی افزود: یک سوم بودجه ما وابسته به فروش نفت است ضمن این که راه جبران این کاهش را پیش‌بینی کرده‌ایم و با کمک نمایندگان مجلس پیش‌بینی می‌کنیم و از لحاظ صادرات فقط 60 درصد صادرات ما مربوط به نفت می‌باشد در حالی که بقیه صادرات ما صادرات غیرنفتی است و ما امسال به حول قوه الهی صادرات غیرنفتی را افزایش خواهیم داد بنابراین ایران تحت فشار کاهش قیمت نفت قرار نخواهد گرفت همان طور که این ملت بزرگ در برابر انواع توطئه‌ها و مشکلات با وحدت ایستادگی عبور کرده است در برابر این توطئه هم به حول قوه الهی عبور خواهد کرد و کاهش قیمت نفت برای مدت طولانی نمی‌تواند ادامه پیدا کند.
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: ملت بزرگ ایران مثل گذشته برای آرامش در بازار اقتصادی رونق در زمینه اقتصادی و رشد حرکت خواهد کرد اگر تمام کارگاه‌های تولیدی کشور اعم از بخش خصوصی، بخش دولتی تلاش کنند در هر ماه یک درصد به تولید خود اضافه کنند رشد اقتصادی ما بالاتر از 8 درصد خواهد بود و این کار از دست ملت ما به خوبی برمی‌آید که برنامه‌ریزی و همت و تلاش و کوشش می‌خواهد و این کار با حول قوه الهی ادامه خواهد یافت.

*بوشهر مرکز تولید انرژی ایران است
 
روحانی گفت: اینجا سرزمین تولید برق اتمی است همان طور که شعار این استان است این استان مرکز تولید انرژی ایران عزیز می‌باشد ما به بوشهر به بندرگاه بوشهر به مردم بوشهر به استعداد مردم بوشهر به عسلویه بوشهر به خاک بوشهر و جای جای این سرزمین به عنوان سرزمین توسعه و حرکت افتخار می‌کنیم.  
 
 وی افزود: می‌دانیم روزگاری بوده است که بزرگترین بندر تجاری ایران بندر بوشهر بوده بوشهر باید به سابقه دیرین توسعه و تجارتش به همت شما مردم برگردد.
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: این دولت به عنوان خادم مردم ایران و از جمله مردم استان بوشهر اعلام می‌کند که همه توان و امکان این دولت در خدمت مردم و از جمله در خدمت استان عزیز بوشهر خواهد بود.
 
روحانی گفت: ما ان شالله به حول قوه الهی در دولت یازدهم قدم‌هایی را برای توسعه این استان به کمک شما مردم و با همت همه مسئولان همه کارگزاران همه فرهیختگان این استان به ویژه جوانان این سرزمین برخواهیم داشت.

*اولین تصمیم دولت ایجاد جاده خروجی برای استان بوشهر

 وی افزود: اولین تصمیم دولت در این سفر برای استان بوشهر و شهرستان بوشهر ایجاد جاده جدید خروجی برای شهر بوشهر خواهد بود.
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: ان شالله مسیر و جاده خروجی دوم شهر بوشهر از سال آینده شروع می‌شود و آغاز می‌شود و ان شالله تلاش می‌کنیم تا پایان دولت یازدهم و اوایل سال 96 این جاده را به حول قوه الهی به اتمام برسانیم.  
 
روحانی گفت: این یکی از خواست‌های اصلی مردم بوشهر در نظرسنجی‌ها و هم چنین در جلسه مشترک استاندار و وزرای محترم دولت یازدهم بود.

*طرح تکمیل فاضلاب بوشهر در دولت یازدهم
 
وی افزود: تصمیم دومی که برای این شهر اتخاذ شده است تکمیل فاضلاب شهر بوشهر است، من می‌دانم که این مسئله سال‌هاست در دست اقدام در این شهر وجود دارد بخش‌هایی انجام گرفته است بخش‌های بزرگی باقی مانده است و نیاز به اعتبار قابل ملاحظه‌ای دارد ان شالله این طرح در ظرف 4 سال به اتمام خواهد رسید و در دولت یازدهم عملیاتی و اجرایی خواهد شد.
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: برخی از جاده‌های این استان به عنوان کاری که دولت در دولت یازدهم اجرایی و عملیاتی خواهد کرد به عرض شما می‌رسانم تکمیل باند دوم برازجان گناوه و هم چنین باند دوم گناوه دیلم خواهد بود.  
 
روحانی گفت: اشاره کنم وزارت نفت 5 طرح برای این استان دارد که قول داده شده همه این 5 طرح در دولت یازدهم اجرایی و عملیاتی شود که ان شالله امشب در شورای اداری استان تشریح خواهد شد.  
 
* دولت منطقه آزاد تجاری بوشهر را به تصویب رسانده است

 وی افزود: در این سفر تصمیم گرفته شد و الان به اطلاع شما می‌رسانم که دولت منطقه آزاد تجاری بوشهر را به تصویب رسانده است و به زودی لایحه آن تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: منطقه آزاد تجاری بوشهر موجب رونق کل استان بوشهر به حول قوه الهی خواهد شد.  
 
روحانی گفت: هم چنین بندرگاه این شهرستان که در واقع دروازه توسعه این استان است ان شالله با طرح‌هایی که دولت یازدهم دارد این بندرگاه را به دو برابر ظرفیت فعلی توسعه خواهد داد.  
 
*تخصیص 130 میلیارد تومان برای سرمایه در گردش و 330 میلیارد برای تکمیل طرح‌‌ها

وی افزود: برای بخش صنعت استان و رونق در بخش صنعتی استان به بانک مرکزی اعلام شده از طریق بانک‌های مختلف 130 میلیارد تومان برای سرمایه در گردش و 330 میلیارد تومان برای تکمیل طرح‌ها تسهیلات را در بخش صنعتی استان قرار خواهد داد.
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: یکی از طرح‌های مهم برای توسعه این استان طرح گردشگری است که دو نقطه برای ساخت دهکده توریستی در این استان در این سفر مصوب شده است.  
 
روحانی گفت: ان شالله دولت قدم‌های لازم برای زیرساخت اولیه برخواهد داشت و از همه سرمایه‌داران، کارآفرینان و بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این بخش دعوت خواهد کرد.  
 
*تصویب یازده پروزه مهم با اعتبار 603 میلیارد تومان برای بوشهر

وی افزود: در این سفر مجموعا 11 پروژه مهم تصویب و اعلام خواهد شد این 11 پروژه با اعتبار 603 میلیارد تومان مورد تصویب دولت است.
 
رئیس‌جمهور تصریح کرد: ان شالله تفصیل این موارد در شورای اداری امشب تشریح خواهد شد و به اطلاع مردم خواهد رسید ما در کنار مردم بوشهر جوانان بوشهر کارآفرینان بوشهر اندیشمندان و فرهیختگان علما و کارگزاران برای توسعه این استان عزیز از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد.
 
روحانی در پایان خاطر نشان کرد: یک بار دیگر از مهمان نوازی شما مردم عزیز و بزرگوار استان بوشهر به ویژه شهرستان بوشهر سپاسگذاری و تشکر می‌کنم.


منبع : باشگاه خبرنگاران

 

  

دیدگاه شما در مورد : عربستان و کویت بیش از ایران از کاهش قیمت نفت متضرر خواهند شد/ کمترین وابستگی به نفت در بودجه دولت یازدهم

عربستان و کویت بیش از ایران از کاهش قیمت نفت متضرر خواهند شد/ کمترین وابستگی به نفت در بودجه دولت یازدهم

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر