صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

دود غلیظ شایعه آسمان تنکابن را فرا گرفت

شیوه شایعه‌سازی و شایعه‌پراکنی اخیر در این شهرستان، استفاده از شهود قابل باور و منطقی گونه‌ای بود که برخی افراد در انتشار ناخواسته آن دست داشته اند.

کد خبر : 1725

تاریخ انتشار : 03/05/1392 - 23:48


دود غلیظ شایعه آسمان تنکابن را فرا گرفت

به گزارش خط امید، قریب به چهار روز پیش و درست با کشف دومین جسد در منطقه شهرستان تنکابن، موج عظیمی از شایعات در بین شهروندان به راه افتاد. موجی که به مراتب در بعضی از ساعات، آمار مقتولین لحظه به لحظه افزوده و به صورت متناوب، سیر صعودی عجیب و غریبی را طی می‌نمود.

نکته قابل تامل در شیوه شایعه‌سازی و شایعه‌پراکنی اخیر در این شهرستان، استفاده از شهود قابل باور و منطقی گونه‌ای بود که برخی افراد در انتشار ناخواسته آن دست داشته اند.

از به کارگیری عناصر گوناگونی همانند، نام و نشانی‌های متغیر، جنسیت افراد و همینطور ایراد نسبت‌های خویشاوندی و شغلی مقتولین فرضی، یکی از دلایلی بود که این اکاذیب را به گوش هر شنوده‌ای، حقیقی جلوه می داده.

انتشار جزئیات جعلی گوناگون همانند مثله کردن اجساد مقتولین و همینطور نوشتن عباراتی همچون "این قتل‌ها ادامه دارد ..." ، ماجراهای ساختگی‌ای بود که رعب و وحشت گسترده‌ای را در سطح منطقه و بعضاً فرا منطقه‌ای ایجاد نموده است.

با وجود تمام داستان‌های خیالی ساخته شده در طی این چند روز، مطالب گوناگونی با محوریت تکذیب وجود قتل‌های سریالی از سوی مقامات ذیصلاح در اکثریت رسانه‌ها منتشر شده که متاسفانه کمتر تاثیری بر افکار جمعی شهروندان داشته است.

شهروندانی که حتی خود با قرار دادن موضوع کذب قتل‌های زنجیره‌ای در محافلی همچون بازار، وسایل نقلیه عمومی، شب نشینی‌ها، فضای مجازی و ... ، با دستان خود محیطی پر از ناامنی و اضطراب را برای خود و خانواده‌شان ایجاد کرده‌اند.

رویه این نا امن جلوه دادن شهرستان به گونه‌ای همه‌گیر شده است که شاید در ظاهر ماجرا، تفریح و سرگرمی کوتاه مدتی را برای شهروندان ایجاد کرده باشد اما در باطن تبعات و عواقب بعضاً جبران ناپذیری را بر منطقه خواهد داشت.

نا‌امن خواندن شهرستان تنکابن و منطقه حومه آن در افکار کشوری و کاهش چشمگیر صنعت توریست و گردشگری، افت شدید بازار اقتصادی منطقه و سقوط بورس خرید و فروش املاک و مستقلات، از جمله عواقب و لطماتی است که انتشار این شایعات به همراه خواهد داشت.

این‌ها تنها نمونه‌هایی کوچک از جلمه دودهایست که با روشن شدن آتش شایعات و اکاذیب اول از هر چیزی وارد چشم شهروندان تنکابنی خواهد شد و همانند یک چاقوی تیز، قلب روزمرگی و معیشت مردم منطقه و خود شایعه پراکنان را نشانه می‌گیرد.

در پی کشف دو جسد در فاصله کمتر از یک هفته منجر به انتشار شایعاتی در شهرستان مبنی بر زنجیره ای بودن قتل ها شد.

برپایه این گزارش با پیگیری های دادستانی و اعترافات همراهان یک مقتول مبنی بر سقوط از ارتفاع بدلیل سرقت سیم برق،به ادعای کذب قتل های سریالی در شهرستان تنکابن پایان داد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : دود غلیظ شایعه آسمان تنکابن را فرا گرفت

دود غلیظ شایعه آسمان تنکابن را فرا گرفت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر