صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
در دیدار رهبری با مسئولان نظام؛

21 پرسش و گزارش عملکرد 8ساله دولت

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با مسئولان نظام ، آقای احمدی نژاد رئیس جمهور گزارش مشروحی از عملكرد 8 ساله دولت در حوزه های مختلف بیان كرد.

کد خبر : 1698

تاریخ انتشار : 30/04/1392 - 22:50


21 پرسش و گزارش عملکرد 8ساله دولت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امید  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری،در مراسم دیدار مسئولان نظام با رهبر انقلاب گزارش احمدی نژاد رئیس جمهور ایران در قالب پاسخ به 21 سؤال طراحی شده بود كه در پاسخ ها عملكرد 8 ساله دولت با عملكرد دولتهای قبل مقایسه می شد البته آقای احمدی نژاد تأكید كرد: مقایسه عملكرد دولت با دولتهای قبل به معنای نفی خدمات ارزشمند آن دولتها نیست.

سؤال اول رئیس جمهور درباره شرایط كار دولتهای نهم و دهم و نقش عوامل بیرونی در این شرایط، بود.
آقای احمدی نژاد در پاسخ به این سؤال، دو عامل بیرونی بحران جهانی اقتصاد و تحریم های گسترده اقتصادی و یك عامل شرایط داخلی از جمله خشكسالی سالهای اخیر، تنش های سیاسی سال 88، و سیاه نمایی برخی جریان ها را در هر گونه ارزیابی از عملكرد دولت بسیار مهم دانست.
سؤال دوم رئیس جمهور درخصوص وضعیت توسعه انسانی كشور در 8 سال گذشته بود.
آقای احمدی نژاد در پاسخ به این سؤال به آمارهای سازمانهای بین المللی اشاره كرد و گفت: براساس طبقه بندی سازمان ملل كه در سال گذشته منتشر شد، ایران از لحاظ شاخص توسعه انسانی از رتبه 94 به رتبه 76 ارتقاء یافته است. افزایش امید به زندگی از 2/70 سال در سال 84 به 2/73 سال در سال 91 و افزایش درآمد سرانه ایران از 9144 دلار در سال 84 به 12623 دلار در سال 91، از دیگر آمارهایی بود كه رئیس جمهور در این بخش به آنها اشاره كرد.
رئیس جمهور در تشریح پیشرفتهای كشور و خدمات دولتهای نهم و دهم در عرصه علم و فناوری گفت: افزایش 7 برابری ظرفیت پذیرش دكترای تخصصی – افزایش 12 برابری تولید دارو با فناوری پیشرفته، افزایش سهم ایران در تولید علم پزشكی جهان به 3/7 برابر و ارتقای جایگاه جهانی ایران در رشته های مختلف بویژه در نانو از رتبه 35 به رتبه 8 از جمله شاخصهای پیشرفت در این عرصه است.
آقای احمدی نژاد پیوستن ایران به معدود كشورهای دارای دانش و فناوری ساخت و پرتاب ماهواره و پیشرفتهای چشمگیر هسته ای را از دیگر نكات بارز حركت كشور در 8 سال اخیر اعلام كرد و گفت: در آموزش عالی، به جایی رسیده ایم كه ظرفیت پذیرش از ظرفیت متقاضی بیشتر شده است.
آقای احمدی نژاد سپس به تشریح آماری خدمات دولت در زمینه ایجاد اشتغال پرداخت و گفت: با طرحهایی همچون بنگاههای كوچك زود بازده، صندوق حمایت از فرصتهای شغلی، صندوق مهر امام رضا و بانك تعاون در مجموع میزان بیكاری در 8 سال اخیر بطور متوسط 4/11 درصد بوده است كه نشان می دهد در مقایسه با دولتهای هفتم و هشتم، میزان بیكاری كمتر شده است.
آقای احمدی نژاد اعطای سهام عدالت به بیش از 40 میلیون نفر، اختصاص 1240 میلیارد تومان سهام ترجیحی به كارگران و اجرای گام اول هدفمندی یارانه ها را از گامهای بلند دولت برای تحقق عدالت دانست و افزود: در 8 سال اخیر بیش از 4 میلیون و 400 هزار نفر وام قرض الحسنه ازدواج دریافت كردند و بیش از 34 هزار میلیارد تومان وام برای مسكن در اختیار محرومان قرار گرفته است.
آقای احمدی نژاد در پاسخ به این سوال كه "آيا در اين دولت توزيع درآمدها بهتر و مردم مرفه تر شده اند يا خير؟"، بهبود در سه شاخص ضريب جينی، نسبت مخارج دهك های اول و آخر درآمد و همچنين ميزان درآمد سرانه بر اساس برابری قدرت خريد را بعنوان شواهد بهبود رفاه مردم و توزيع درآمدهای دولت عنوان كرد.
وی در اين زمينه خاطر نشان كرد: ضريب جينی در سال 84 ،‌ 4023/0 بود كه در سال 91 به 357/0 كاهش يافت كه نشان می‌دهد فاصله طبقاتی كاهش يافته است.
رئيس جمهور با ارائه آماری در خصوص نسبت مخارج بيشترين دهك درآمدی به كمترين دهك درآمدی در مناطق شهری و روستايی افزود: اين نسبت برای اولين بار به كمتر از 10 كاهش يافت.
سوال هفتمی كه رئيس جمهور مطرح كرد از اين قرار بود: "آيا دولت در مديريت اقتصاد به اصلاحات و تحولات ساختاری اقتصاد توجه نكرد"؟
آقای احمدی نژاد برای پاسخ به اين سوال به اجرای سياست‌های اصل 44 قانون اساسی و واگذاری شركتهای دولتی و هفت برنامه مشخص در قالب تحول اقتصادی اشاره كرد.
وی اظهار داشت: اجرای قانون سياستهای اصل 44 پس از تصويب مجلس آغاز شد و 119 هزار ميليارد تومان واگذاری بنگاههای اقتصادی صورت گرفت كه 70 درصد اين واگذاريها از طريق بورس بود.
رئيس جمهور به اجرای قانون هدفمند يارانه ها را گام ديگری در اصلاح ساختارهای اقتصادی كشور برشمرد و تصريح كرد: مديريت مصرف انرژی، توزيع عادلانه يارانه، مقابله با قاچاق سوخت و كاهش فاصله طبقاتی از اهداف اجرای اين قانون بود.
وی همچنين افزود: مصرف روزانه بنزين در سال 86، 74 ميليون ليتر بود كه در صورت تداوم مصرف با اين شيب، در سال 92 به 142 ميليون ليتر می رسيد اما با اجرای هدفمندی يارانه ها، مصرف روزانه بنزين در سال 91 به 61 ميليون ليتر رسيد.
آقای احمدی نژاد رشد 5 درصدی مصرف برق در كشاورزی و رشد 9 درصدی در بخش صنعت را نشانه رشد توليد دانست و افزود:‌ صندوق بين المللی پول، روش ايرانی هدفمندی يارانه ها را بهترين روش معرفی و به ديگر كشورها اجرای آن را توصيه كرد.
اصلاح نظام مالياتی و اجرای طرح جامع مالياتی، اجرای طرح تحول گمركی، آغاز اصلاح نظام توزيع، بخشهای ديگری از گزارش رئيس جمهور در خصوص اجرای سياستهای اصلاح اقتصادی بود.
سؤال هشتم آقای احمدی نژاد به وضعیت بازار سرمایه در 8 سال گذشته اختصاص داشت. رئیس جمهور در پاسخ به این سؤال این آمارها را بیان كرد: تعداد سهامداران بورس از 3/ 4 میلیون نفر در سال 84 به 2/7 میلیون نفر در سال 91 رسیده است. شاخص كل بورس از 9460 واحد در سال 84 به بیش از 54 هزار واحد در سال 92 رسیده است.
آقای احمدی نژاد با ارائه این آمارها نتیجه گیری كرد كه ارزش بازار سرمایه در هشت سال گذشته 7 برابر شده و اعتماد مردم و فعالان اقتصادی به بازار سرمایه افزایش یافته است.
نهمین سؤال رئیس جمهور درباره وضعیت قدرت عمل بانكها و بانك مركزی در 8 سال گذشته بود. آقای احمدی نژاد در این بخش هم چند آمار ارائه كرد و گفت: قدرت وام دهی بانكها در سال 83 پانزده هزار میلیارد تومان بود كه در سال 91 به پنجاه و یك هزار میلیارد تومان رسیده.
سرمایه بانكها در هشت سال گذشته از یكهزار و پانصد میلیارد تومان به سه هزار و صد میلیارد تومان رسیده است. نسبت بدهی دولت به كل  مطالبات بانكی از 4/21% در سال 84 به 12% در سال 91 رسید و در سال 92 نیز بدهی دولت به بانكها كُلاً تسویه شد.
آقای احمدی نژاد در سؤال دهم خود پرسید: آیا این دولت بدهكارترین دولت در تاریخ است؟ وی در پاسخ گفت: دولت تمام بدهی خود را به بانك مركزی تسویه و در واقع بدهی انباشته دولتهای قبلی را نیز تسویه كرده است.
رئیس جمهور درباره بدهیهای خارجی كشور نیز با استناد به آمار رسمی گفت: دولت در آغاز كار، كشور را با بدهی 9/41 میلیارد دلاری تحویل گرفت: اما اكنون با بدهی 9/15 میلیارد دلاری تحویل می دهد یعنی برخلاف تبلیغات فراوان، در 8 سال اخیر 26 میلیارد دلار بدهی خارجی كشور كاهش یافته است.
آقای احمدی نژاد مجموع سرمایه های خارجی وارد شده به كشور را از اول انقلاب تا سال 83، حدود 13 میلیارد دلار اعلام كرد و افزود: در 8 سال اخیر، بیش از 25 میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب شده است.
رئیس جمهور در زمینه تجارت خارجی نیز با بیان آمارهای مختلف تأكید كرد: اوضاع كشور در این زمینه نیز بهبود یافته است.
افزایش تجارت خارجی به 635 میلیارد دلار در 8 سال اخیر و افزایش صادرات غیرنفتی از 38 به 171 میلیارد دلار از جمله آمارهای بیان شده در این بخش بود. آقای احمدی نژاد افزود: نسبت صادرات غیرنفتی به واردات نیز كه شاخص مهمی در مباحث اقتصادی است از 25 درصد در سال 83، به 77 درصد در سال 91 رسیده و در سه ماه اول امسال اولین بار در تاریخ كشور، میزان صادرات به واردات افزایش یافته است.
رئیس جمهور در پاسخ به شبهه ای كه گفته می شود دولت همه منابع را خرج كرده و برای دولت بعدی چیزی باقی نگذاشته است گفت: ارزش دارایی های ارزی بانك مركزی در حال حاضر بیش از یكصد میلیارد دلار است كه نسبت به 8 سال قبل كه دولت را تحویل گرفتیم هشتاد درصد افزایش یافته است.
آقای احمدی نژاد همچنین میزان دارایی صندوق توسعه ملی را بیش از 52 میلیارد دلار و میزان دارایی نقدی این صندوق را بیش از 30 میلیارد دلار اعلام كرد.
رئیس جمهور در تشریح وضع نقدینگی و تورم نیز به مقایسه ی میان سالهای 76 تا 83 با 8 سال اخیر پرداخت.
آقای احمدی نژاد گفت: متوسط رشد نقدینگی در دولتهای هفتم و هشتم سالانه 1/27 درصد بود كه در دولتهای نهم و دهم به 24/26 صدم درصد كاهش یافته است.
رئیس جمهور افزود: نرخ سالانه تورم نیز در دولتهای قبل از دولت بنده 5/20 درصد بود كه در 8 سال اخیر بطور متوسط به سالانه 7/17 درصد رسیده است.
سؤال نوزدهم رئیس جمهور درخصوص وضعیت تولید در 8 سال گذشته بود كه آقای احمدی نژاد به متوسط نرخ رشد اقتصادی از 7/4% در فاصله سالهای 76 تا 83 به 4/4% در فاصله سالهای 84 تا 91 اشاره كرد و گفت: میزان سرمایه گذاری در حوزه صنعت در هشت سال قبل از این دولت، 21 هزار میلیارد تومان بود كه در هشت سال اخیر به 115 هزار میلیارد تومان رسیده است.
افزایش تولید پتروشیمی از 2/18 میلیون تن به بیش از 60 میلیون تن، افزایش تولید فولاد از حدود 10 میلیون تن به حدود 24 میلیون تن، افزایش تولید سیمان از 33 میلیون تن به 80 میلیون تن و افزایش تولید خودرو از 960 هزار دستگاه به 2 میلیون دستگاه از دیگر آمارهایی بود كه رئیس جمهور در بخش تولید ارائه كرد.
سوال بيستم رئيس جمهور در خصوص "ميزان ظرفيت سازی در بخش آب، برق و انرژی" بود.
وی گفت مجموعه نفت و گاز توليد شده قابل استحصال تا قبل از دولت نهم معادل 1/9 ميليارد بشكه نفت بود كه اين عدد در هشت سال گذشته به 34 ميليارد بشكه رسيد.
آقای احمدی نژاد ميزان ظرفيت سازی در بخش برق و ذخاير آبی در دولتهای نهم و دهم را نيز تقريبا معادل 27 سال قبل از اين دولت ها خواند.
"آيا كشاورزی در اين دوره مورد غفلت قرار گرفت"؟ سوال بيست و يكم آقای احمدی نژاد بود. وی در پاسخ خاطر نشان كرد توليد محصولات كشاورزی از 9/86 ميليون تن در سال 83 به 118 ميليون تن در سال 91 رسيد و تراز صادرات كشاورزی به واردات نيز از 35/1 ميليارد دلار در سال 83 به 17/2 ميليارد دلار افزايش يافت.
رئیس جمهور در بخش پایانی سخنانش با تأكید بر اینكه گزارش بیان شده فقط گوشه ای از خدمات و فعالیتهای دولت بوده است افزود: همه توفیقات ملت و كشور در سالهای اخیر آنهم در شرایطی كه همه دشمنان برای كارشكنی و تشدید فشارها بسیج شده بودند در پرتو عنایات خاص الهی و لطف ویژه امام زمان (عج) – حمایتهای ارزشمند مقام معظم رهبری – بزرگواری و همدلی ملت – همكاری نهادها و دستگاههای مختلف و پاك دستی، ارزش مداری، عدالت محوری و تواناییهای تخصصی اعضای دولت بدست آمده است.
آقای احمدی نژاد با سپاس و تشكر صمیمانه از ملت ایران، رهبر فرزانه انقلاب، همكاران دولت در سراسر كشور، نهادها و دستگاههای مختلف و رسانه ها تأكید كرد: همچنان و همیشه خود را بدهكار انقلاب و امام و شهیدان بزرگواری می دانیم كه همه توفیقات حاصل ایثار و بزرگواری آنهاست. 

 

  

دیدگاه شما در مورد : 21 پرسش و گزارش عملکرد 8ساله دولت

21 پرسش و گزارش عملکرد 8ساله دولت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر