صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام:

اشتباه در جهت‌گیری تلاش‌های مضاعف را از مقصد دور می‌کند/ نباید با اخم دشمن متزلزل شد

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب عصر امروز (یكشنبه) در دیدار مسئولان و كارگزاران نظام، تحویل مسئولیتهای اجرایی را فرصتی مبارك برای استمرار جهت گیریهای حضرت امام خمینی (رض) در مسائل مختلف كشور خواندند و با تبیین واقعیات تاریخی و كنونی كشور تأكید كردند: مسئله اقتصاد و ادامه پیشرفتهای علمی، باید در اولویت كار همه مسئولان قرار داشته باشد.

کد خبر : 1697

تاریخ انتشار : 30/04/1392 - 22:39


اشتباه در جهت‌گیری تلاش‌های مضاعف را از مقصد دور می‌کند/ نباید با اخم دشمن متزلزل شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خط امید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری،حضرت آیت الله خامنه ای در ابتدای سخنان خود با شكر و سپاس به درگاه خداوند متعال به سبب درك یك ماه رمضان دیگر و بهره مندی از بركات آن، گفتند: یكی از وظایف انسان این است كه بعد از هر نصرت و تفضل الهی، تضرع و توسل به خدا را افزایش دهد.
ایشان با اشاره به نصرت های پی در پی الهی كه شامل حال ملت ایران شده است، افزودند: آخرین مورد از تفضلات الهی، نصرت بزرگ خلق حماسه سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری بود كه آثار این حماسه عظیم، بتدریج در بخش های مختلف آشكار خواهد شد.
حضرت آیت الله خامنه ای تقارن حركت بزرگ سیاسی ملت ایران و ماه مبارك رمضان را یك توفیق خواندند و افزودند: ماه رمضان كه ماه رحمت و مغفرت الهی و ماه انابه و توبه است با همه بركات و ادعیه و اعمال خود زمینه ساز توجه و تضرع بیشتر انسان به خداوند متعال است كه همه باید از این فرصت بزرگ و استثنایی بیشترین بهره را ببریم.
ایشان، به یاد خدا بودن چه در شرایط سختی و چه در شرایط راحتی و آسایش را ضامن حركت تكاملی انسان برشمردند و خاطرنشان كردند: این توجه و توسل باید منجر به عمل شود كه در این صورت، ركود و سكون و ناامیدی و بازگشت به عقب وجود نخواهد داشت.
رهبر انقلاب اسلامی لازمه چنین عملی را صبر و توكل دانستند و تأكید كردند: صبر به معنای پایداری، مقاومت و فراموش نكردن هدف است و توكل هم یعنی كار را انجام دادن و نتیجه را از خدا خواستن.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به نقش صبر و توكل در اعمال شخصی و همچنین امور مربوط به مدیریت كشور چند عنصر اساسی و اصلی را در بكارگیری این دو مقوله دخیل دانستند و خاطرنشان كردند: اولین عنصر، انتخاب جهت درست و حفظ جهت گیری صحیح است.
ایشان خاطرنشان كردند: اگر جهت گیری ها، غلط انتخاب شود تلاشهای مضاعف، نه تنها ما را به نتیجه ای نمی رساند بلكه از اهداف دور می كند.
حضرت آیت الله خامنه ای در تشریح جهت گیریهای صحیح در مدیریت كشور با یادآوری سخنان خود در مراسم امسال سالگرد امام خمینی (رض) افزودند: همچنانكه آن روز تأكید شد جهت گیریهای صحیح انقلاب و كشور براساس قرائت معتبر امام، در همه زمینه ها مشخص است و نیازی به بررسی مجدد جهت گیریها نیست.
ایشان امام را حكیم و فقیهی پخته، خردمند و آگاه خواندند و افزودند: قرائت امام كه در سخنان، نوشته ها و آثار ایشان از جمله در وصینامه آن بزرگوار، كاملاً بیّن و آشكار است، به عنوان حجت و شاخص مورد قبول نخبگان، زبدگان، مسئولان و آحاد ملت است البته گاه تفسیر غلطی از دیدگاههای امام ارائه می شود كه كار بد و خاطرناكی است.
رهبر انقلاب افزودند: جهت گیریهای صحیحی كه امام مشخص كرده است باید در سیاستهای كلان و خرد مدیریتی كشور، نقش برجسته و اساسی ایفا كند.
ایشان در ادامه بحث خود درباره عناصر دخیل در صبر و توكل در مدیریت كشور بكارگیری همه ابزارها و نیروها و نیز اولویت بندی را مورد توجه قرار دادند و سپس به بررسی كلی واقعیتهای موجود در كشور پرداختند.
حضرت آیت الله خامنه ای، در مقدمه این قسمت از سخنانشان، مقاطع تحویل مسئولیتها و دولتها را مقاطعی خوب و مبارك خواندند و افزودند: ورود عناصر، دیدگاهها، ابتكارات و  سلایق جدید به «میدانِ جابجایی قدرت» عید و فرصت بزرگی است كه باید از آن بخوبی استفاده كرد.
ایشان افزودند: بحمدالله جابجایی مسئولیتها در ایران اسلامی بجز سال 88 كه برخی خطای بزرگی كردند و كشور را به لب پرتگاه بردند، همواره با آسایش، شادكامی و خوبی همراه بوده است.
رهبر انقلاب تأكید كردند: مجموعه، عناصر و گروهی كه با فكرها و ابتكارات جدید وارد میدان می شوند باید با استفاده از كارهای انجام شده بنای رفیع كشور را بالاتر ببرند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به كارهای فراوان و كارهای برجسته دولت فعلی افزودند: هر مجموعه باید به مجموعه قبل از خود نگاه مثبت داشته باشد و چقدر ارزشمند است اگر دولت بعدی نیز همین مقدار یا بسیار بیشتر از این، از خود فعالیت و تلاش نشان دهد.
رهبر انقلاب سپس در نگاهی كلان به اوضاع كشور 7 واقعیت را مورد توجه قرار دادند.
موقعیت جغرافیایی ممتاز، «تاریخ پرافتخار و تمدن كهن و ریشه دار»، «ثروتها و ذخائر طبیعی و استعداد برجسته انسانی» سه واقعیت نخستینی بودند كه رهبر انقلاب به آنها اشاره كردند.
حضرت آیت الله خامنه ای در تشریح واقعیت چهارم افزودند: ایران در دو سه قرن اخیر از ناحیه استبداد و دیكتاتوری داخلی و «نفوذ و تهاجم فرهنگی و سیاسی خارجی»، ضربه های سختی خورده است كه در هر گونه تحلیل كلان شرایط، باید مورد توجه قرار گیرد.
ایشان از بیداری ملی و عمومی در سه مقطع مشروطیت – نهضت ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی به عنوان واقعیتی دیگر نام بردند و خاطرنشان كردند: قیام ملی در مشروطیت و نهضت ملی شكست خورد اما پیروزی انقلاب اسلامی و تشكیل جمهوری اسلامی پاسخ قاطعی بود به ضرباتی كه ایران از ناحیه تهاجم بیگانه دریافت كرده بود.
حضرت آیت الله خامنه ای تجربه حركت پیروزمندانه در عرصه های مختلف سیاسی – اقتصادی، علمی و فرهنگی را ششمین واقعیتی برشمردند كه باید در نگاه كلان به كشور، مد نظر قرار گیرد.
ایشان افزودند: پیشرفت اعجاب برانگیز علمی – تأثیرگذاری غیرقابل انكار در مسائل مهم منطقه ای و بالتبع در مسائل جهانی – پیشرفتهای شگفت انگیز در سازندگی و چرخش كلان و 180 درجه ای فرهنگی نسبت به دوران طاغوت از جمله نشانه های حركت پیروزمندانه 30 سال اخیر است.
رهبر انقلاب مردم سالاری دینی و مردم سالاری سالم را از بزرگترین موفقیتهای سیاست داخلی برشمردند و افزودند: دست بدست شدن سالم و واقعی قدرت اجرایی و تقنینی آن هم بدون خدعه ها و شگردهای رایج در غرب، مدل جدید و ارزشمندی است كه ملت ایران و نظام اسلامی به دنیا عرضه كرده است.
ایشان در زمینه پیشرفتهای داخلی به آینده پر امید و نسل جوان پرنشاط كشور اشاره كردند و در حاشیه این مسئله افزودند: موضوع تحدید نسل، خطر بزرگی است كه به گفته متخصصان و كارشناسان، ایران را دچار پیری عمومی و مشكلات فراوان می كند و باید جلوی آن را بگیریم.
رهبر انقلاب در همین زمینه خواستار توجه بیشتر نمایندگان مجلس به تقویت طرحی شدند كه در زمینه تحدید نسل در مجلس در دست بررسی است.
آخرین واقعیتی كه حضرت آیت الله خامنه ای در نگاه كلان خود به كشور مطرح كردند جبهه عریض و طویل دشمنان و معاندان جمهوری اسلامی بود.
ایشان خاطرنشان كردند: ارتجاع، استكبار، برخی سردمداران غربی و برخی مسئولان ضعیف دولتهای منطقه ای، در مقابل ملت ایران، جبهه گسترده ای ایجاد كرده اند كه تاكنون در مقابل هیچ كشوری ایجاد نشده است.
رهبر انقلاب اسلامی سپس هفت واقعیت بیان شده را، مشخص كننده راه آینده برشمردند و تأكید كردند: واقعیات یاد شده نشان می دهد كه دهه كنونی می تواند واقعاً به دهه پیشرفت و عدالت تبدیل شود كه در این زمینه ابتكارات و فعالیتهای مسئولان و مدیران، فرصت و نعمتی الهی بشمار می رود.
ایشان در نوعی جمع بندی خاطرنشان كردند: برای استمرار پیشرفت و ادامه حركت به سمت اهداف آرمانی، باید با تكیه بر صبر و توكل و ایستادگی در مقابل جبهه دشمنان، ساخت قدرت ملی و درونی را استحكام ببخشیم.
رهبر انقلاب اسلامی در تشریح عناصر ساخت و قدرت درونی، بر لزوم عزم راسخ مردم و  مسئولان و متزلزل نشدن آنان در مواجهه با مشكلات و دشمنی ها تأكید و خاطرنشان كردند: مسئولان نباید بهیچوجه در مقابل اخم و ترش رویی دشمن در عرصه های سیاسی، اقتصادی و تبلیغاتی دچار تزلزل شوند.
حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص اولویت های كنونی كشور تأكید كردند: مسئولان كلان، و سیاستگذاران و همه مسئولان كشور باید در شرایط فعلی تمركز و توجه خود را بر دو اولویت اصلی یعنی مسئله اقتصاد و پیشرفتهای علمی قرار دهند.
ایشان گفتند: حماسه اقتصادی یكی از بخش های شعار امسال بود كه امیدواریم همانگونه كه حماسه سیاسی تحقق یافت، حماسه اقتصادی نیز با همت مسئولان انجام گیرد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: البته حماسه اقتصادی كار كوتاه مدت نیست اما باید شروع شود.
حضرت آیت الله خامنه ای درخصوص اولویت دیگر یعنی پیشرفت های علمی، افزودند:  سرعت پیشرفت علمی كشور در ده سال گذشته بسیار خوب بود و نباید كُند شود زیرا برای رسیدن به سطح مطلوب و خطوط مقدم دانش جهانی، نیازمند حفظ این سرعت مطلوب هستیم.
موضوع دیگری كه رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود به آن اشاره كردند، موضوع تعامل با دنیا بود.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: ما همواره معتقد به تعامل با دنیا بوده و هستیم اما نكته مهم در تعامل با دنیا، شناخت طرف مقابل و درك اهداف و شگردهای اوست زیرا اگر او را به درستی نشناسیم، پشت پا خواهیم خورد.
ایشان تأكید كردند: در تعامل با دنیا، نباید عملكرد دشمنان خود را از یاد ببریم حتی اگر بنابر مصالحی، آن را به روی او نیاوریم.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به اظهارات اخیر امریكاییها برای مذاكره با ایران، گفتند: در ابتدای امسال هم گفتم كه به مذاكره با امریكا خوش بین نیستم، اگرچه در سالهای گذشته مذاكره در مسائل خاصی همچون عراق را منع نكردم.
حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: امریكاییها غیرقابل اعتماد و غیرمنطقی هستند و در برخوردهایشان صادق نیستند.
ایشان افزودند: موضع گیری مسئولان امریكایی در همین چند ماه گذشته، بار دیگر ضرورت خوش بین نبودن به آنها را تأیید كرد.
حضرت آیت الله خامنه ای تأكید كردند: در تعامل با دنیا، هنر این است كه بتوانید راه خود را ادامه دهید بدون آنكه طرف مقابل بتواند مانع حركت شما بشود و اگر تعامل با دنیا منجر به برگشت از مسیر شود، یك خسارت است.
رهبر انقلاب اسلامی همچنین مسائل منطقه را نیز مهم ارزیابی و خاطرنشان كردند: این مسائل باید مورد توجه مسئولان باشد. 

  

دیدگاه شما در مورد : اشتباه در جهت‌گیری تلاش‌های مضاعف را از مقصد دور می‌کند/ نباید با اخم دشمن متزلزل شد

اشتباه در جهت‌گیری تلاش‌های مضاعف را از مقصد دور می‌کند/ نباید با اخم دشمن متزلزل شد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر