صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
نماینده مردم بهشهر در گفتگو با خط امید

آنانکه می گویند از فتنه گران مانند حر باید گذشت یا جاهل‌اند یا تعمد دارند

نماینده مردم بهشهر گفت: آنانکه ساده لوحانه و کودکانه اظهار نظر می کنند که مانند حر باید از اینها گذشت قطعا یا جاهلند و عمق قضیه را نمی دانند یا تعمد دارند.

کد خبر : 16789

تاریخ انتشار : 08/10/1393 - 13:32


آنانکه می گویند از فتنه گران مانند حر باید گذشت یا جاهل‌اند یا تعمد دارند

احمد علی مقیمی در گفتگو با خبرنگار خط امید به بررسی عوامل شکل گیری حماسه بزرگ 9 دی و تجدید میثاق مردم ایران با ولایت فقیه و آرمان‌های انقلاب و همچنین پیان دادن به فتنه بزرگ 88 پرداخت که در زیر می خوانید:

 

خط امید: فتنه 88 با چه اهداف و با چه پیشینه ایی شکل گرفت؟

 

در جریان شکل گیری فتنه 88، در حقیقت تحمل پذیرش عبور ما از تمدن غرب و دموکراسی غربی برای نظام سلطه کار ساده‌ایی نبوده و براحتی از آن عبور نمی کند شاید بتوان بخش دیگر فتنه 88 را در این که عده‌ای می خواستند با مفاهیم مردم سالاری، قانون و آزادی مردم را فریب بدهند دانست.

 

البته کارآمدی وظرفیت نظام در این زمینه بالااست همانطور که در طول این 35 سال از فتنه های زیادی مثل فتنه ملی گرایان، فتنه منفاقین، فتنه خلق مسلمان، فتنه روحانیت زدایی، برداشتن مرزهای نظام فتنه و تغییر بنیادین جامعه دینی عبور کرد در واقع فتنه 88 برآیند همه فتنه‌هایی بود که پیش از پیروزی انقلاب تا دوره ی خاتمی با هدف انحراف انقلاب اسلامی در فضای داخلی و بین المللی علیه انقلاب دنبال شد، شاید اگر عوامل موثر شکل گیری فتنه را بررسی کنیم یکی از عوامل مهمش کانون خارجی بود از سال 84 مک کین سناتور جمهوری خواه آمریکا گفت: " که باید نظام ایران را با جنبش سبز منهدم کنیم. "

 

 

 8 دفترویژه طی سال‌های 71 تا 88 از دبی گرفته تا لندن و واشنگتن، زیر نظر سیا و پنتاگون ایجاد شد تا درباره ایران فعالیت کنند، در فتنه 88 ، 17 سفارت غربی برای جمع آوری اطلاعات حساس و ارتباط هدفمند با برخی از مراکز نظام جلسات مختلفی با نخبگان سیاسی و مخالف نظام دینی داشته و مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند از طرفی دیگر شما می بینید که آمریکا در اوج فتنه 88 دفتری را در کاخ سفید با عنوان دفتر فرهنگی ایران تحت ریاست معاون اوباما تشکیل داد. پس واضح است که فتنه 88 یک حادثه ای که یکباره بوجود بیاد نبود بلکه دارای عقبه طولانی است.

 

 

از طرف دیگر دعوت به شورش در بیانیه‌های سران فتنه و کنفرانس‌هایشان که مردم را تحریک می کردند باعث شد که فتنه بوجود آمد، البته خطای استراتژیکی داشتند و آن حمله به ارکان نظام، حضرت امام، ولایت فقیه، ساحت مقدس سید الشهدا و عاشورا و بنیان‌های دینی مردم بود.

 

خط امید: مهمترین عامل در شکل گیری حماسه 9 دی را چه می دانید؟

 

رهبر معظم انقلاب اصلی ترین فردی بود که توانست در مقابل فتنه نقش ایفا کند روشنگری مقام معظم رهبری و همچنین تبیین ماهیت فتنه و فتنه گران باعث شد که حماسه ی 9 دی که در حقیقت باورهای دینی مردم و عشق و محبت آنان به اهل بیت و امام عزیز و رهبر فرزانه بود یکبار دیگر به تصویر کشیده شده و یک رفراندم ملی برای کشور ایجاد شود و تا ابد بماند و برای کشور و هم جامعه نیاز هست که همیشه آنرا باز خوانی کند و تبیین کند. 

 

 

9 دی در حقیقت امتداد  حرکت انقلاب اسلامی است و بحق که ایام الله نام گرفت، تقابل فتنه گران با اصل نظام و رکن رکین نظام یعنی ولایت فقیه و همچنین شعارهای ساختنار شکنانه و توهین به مبانی دینی، اعتراف دستگیر شدگان به خیانت ها و انحراف فتنه گران باعث شد که مردم یکباره برای تجید پیمان با رهبری و نظام مقدس جمهوری اسلامی جهت حفظ انسجام و تحکیم وحت ملی نمایش دیگری را خلق کردند به نام بصیرت و آگاهی و این در حقیقت اقتدار و قوت نظام را می رساند بر این اساس توانستند فتنه ای که برآیند همه ی فتنه‌ها از قبل انقلاب تا سال 88 بود بساطش را جمع کنند امیدوار هستیم که دستاوردهای حماسه 9 دی برای همیشه عبرت و آویزه‌ی گوش همه آحاد مردم بویژه خواص که برخی در این فتنه مردود شدند باشد.

 

خط امید: آیا مرزی بین اصلاحات و فتنه وجود دارد؟

 

از منظر گفتمان و مبانی که اصلا مرزی بین فتنه و اصلاحات وجود ندارد ممکن است از نظر تاکتیک در زمان و شرایط خاص عوض شود اما ما معتقیدم که مرزی از نظر مبانی و گفتمان وجود ندارد.

 

 

خط امید: یعنی فتنه و جریان اصلاحات در هم تنیده هستند؟

 

 

اصلاحات و فتنه در این قضیه گره خورده‌اند وقتی شعارهای " نه غزه نه لبنان" شعارهای علیه جامعه و مبانی دینی و ولایت فقیه را می بینید، در گفتمان و کتاب‌های اصلاحات هم همین شعارها بود، در خارج از کشورها هم همین بود، در واقع می توان گفت جمع اضداد برای اهداف مشترک دوباره گرد هم آمدند و جمع شدند در صورتی که از نظر ماهوی و ماهیتی هیچ فرقی ندارند.

 

خط امید: آیا از کسانی که تا سرحد براندازی نظام پیش رفته اند می توان گذشت؟ یا با عذرخواهی یک فرد حل می‌شود و می توان با رافت اسلامی برخورد کرد؟

 

عده‌ای طوری وقایع 88 را رهبری کردند که به براندازی ختم می شد، آیا با یک ببخشید می شود رفع جرم کرد؟ آنانکه ساده لوحانه و کودکانه اظهار نظر می کنند که مانند حر باید از اینها گذشت قطعا یا جاهلند و عمق قضیه را نمی دانند یا تعمد دارند، مگر می شود ظلم عظیم بر این کشور وارد شود و کشور را به لب پرتگاه ببرند بعد بگویند آقا ببخشید حالا یک اشتباهی شده!؟ حد اقل فعالیت علیه نظام جمهوری اسلامی حکم محاربه دارد سران فتنه هم به دلیل رافت اسلامی و حکم حکومتی رهبری از اعدام نجات پیدا کردند.

 

خط امید: برخی مطرح می کنند که دولت در خصوص 9 دی مقداری منفعلانه عمل کرده است، آیا دولت مرز بندی با فتنه و فتنه گران داشته یا خیر؟

 

دولت، دولت نظام اسلامی است خودش هم درک می کند او هم همراه مردم و 9 دی است، ممکن است بعضی از بدنه دولت که تندروها در آنجا مستقر شدند این نگاه را نداشته باشند طبیعی هست همه ی دولت‌ها همیشه یکدست نبودند باید تلاش کنیم که همه را با حقیقت و ماهیت فتنه 88 و حماسه 9 دی آشنا کنیم، دولت هم که دولت نظام اسلامی است خارج از خواستگاه ملت که همان 9 دی هست اوهم همراه خواهد بود. 

 

هر کسی که با امام و رهبری و ارزشهای دینی و انقلاب زاویه داشته باشد مردم به سرعت متوجه شده و در هر مقامی که باشند با آنها زاویه پیدا می کنند، امیدواریم الان که نیازمند به وحدت و همدلی هستیم و تهدیدات زیادی را نظام سلطه برای نظام جمهوری اسلامی دارند بتوانیم در سایه وحدت از این گردنه و پیچ هم عبور کنیم.

خط امید: سخنان برخی افراد مانند علی مطهری و موضع گیری‌های دوگانه‌اش در خصوص فتنه و سران فتنه چرا چگونه ارزیابی می کنید؟

 

ببینید ما شاخص داریم، شاخص ما علی مطهری و بزرگتر از او هم نیست در همان زمان فتنه، خیلی از خواص همراه مردم و حضرت آقا نبودند، مردم به آنها قتدا نکردند مردم شاخصشان مقام معظم رهبری، ارزش‌های دینی و باورهای دینی است و به خوبی تشخیص داده و در وسط میدان بودند، مردم بودند که توانستند با همراهی رهبری بساط فتنه را جمع کنند.

 

در آن گستردگی،همه ی مردم کشور آمدند و مقابل فتنه ایستادند پس خواص نبودند،ستون های جامعه هم مردم عامه نه خواص، خواص بیشترین توقع را ازجامعه دارند کمتر کار می کنند و بیشتر هم نق می زنند مردم هستند که همراهی با نظام را دارند.
طبق این صحبت‌ها مسئولیت ما زیادتر است در تبیین روشنگری فتنه که الان 5 سال ازش می گذرد و هنوز هم رهبری در لایه های مختلف آنرا می شکافند تا مردم بهتر آنرا متوجه شوند.

 

خط امید: به نظر شما آقای هاشمی و فرزندانش در فتنه 88 چه بود؟

 

بخشی از کلید داستان فتنه را سال 84 آقای هاشمی زد، وقتی در تریبون نماز جمعه اعلام کرد مواظب آرا باشید که بلا فاصله هفته بعد رهبری در نماز جمعه مردم را روشن کرد که اینچنین نیست و نظام امانت دار است.

 

سناریوی فتنه88 از همانجا کلید خورد، بچه هایشان مستقیما در آشوب ها دخالت داشتند چه دخترها و چه پسرهایآقای هاشمی که بخشی اش هم دیدید که محاکمه شده و بخشی اش هم کیفرخواست صادر شد ونقش هدایتی و سکوت ایشان سخنرانی های ایشان ر تحریک مردم یک نقش موثری بود  و باید مردم ما در این قسمت هوشیار باشند. 

  

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر دوشنبه 08 دی 1393 - 21:48
  بهشهرانه

  دکتر مچکریم. از موضع گیری صریح شما باید تشکر کرد.ضمنا از روشنگریها ومواضع سایت محترم ونازنین خط امید سپاسگذارم.

  8 0
دیدگاه شما در مورد : آنانکه می گویند از فتنه گران مانند حر باید گذشت یا جاهل‌اند یا تعمد دارند

آنانکه می گویند از فتنه گران مانند حر باید گذشت یا جاهل‌اند یا تعمد دارند

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر