صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نگرانی از کوچ قهرمانان مازندرانی به کشورهای خارجی

عزیمت پنج ورزشکار شاخص استان مازندران به خارج از مرزها و پذیرفتن تابعیت کشورهای خارجی، اسباب نگرانی اهالی ورزش را فراهم آورد، ترس از این است که قهرمانان رفته ایجاد انگیزه برای بقیه پشت خط مانده ها کنند.

کد خبر : 16665

تاریخ انتشار : 06/10/1393 - 17:39


نگرانی از کوچ قهرمانان مازندرانی به کشورهای خارجی

به گزارش خط امید بهشهر _با برخی از صاحب‎نظران حوزه ورزش در خصوص کوچ قهرمانان هم‌کلام شد، شایسته است مسئولان در این حوزه ورود کنند، ضمن آنکه مدیرکل ورزش و جوانان برای بررسی این موضوع دستور کاوش داد.

مجید پاشنا، کارشناس ورزشی می‌گوید: من اعتقاد دارم باید بمانند و تلاش کنند، اگر بروند به معنای فرار است البته نه آن مفهوم فرار، فرار از تلاش و مبارزه، فکر می‌کنم آنهایی که مهاجرت می‌کنند، اولین و راحت‎ترین راه حل یک مشکل را انتخاب می‌کنند و نمی مانند تا مبارزه کنند و حق‌شان را بگیرند، برای جایگاه خودشان که مدعی هستند که حق‎شان هست، شاید خوب آموزش ندیدند.

علی درویش متولی، رییس هیأت بدنسازی و پرورش اندام مازندران می‌گوید: عوامل مهمی برای یک قهرمان اتفاق می‌افتد كه از ورزش و كسب افتخار در مملكت خودش سرخورده شود.

اولین و اساسی ترین عوامل، لابی‌گری دست‌اندركاران كشورهای دیگر است، طوری مطالعه انجام می دهند كه اگر متوجه شوند یک ورزشكار زمینه خروج از كشور در او وجود دارد، با كلام ساده، ورزشكار مورد نظر را با تطمیع یا وعده و وعیدهای مختلف می برند.

دومین موضوع افق و رویایی كه خود ورزشكار برای خودش رسم كرده باعث چنین تصمیمی می شود و فكر می كند اگر به كشور خارج عزیمت کند یا به عضویت تیم های خارجی درآید، به همه رویاهایش می رسد.

سومین موضوع عدم توجه باشگاه‌ها و مسئولان مربوطه به ورزشكار است كه او را سرخورده می كند و نكته آخر اینكه ورزشكار مورد نظر از بزرگان دیگر كه قبلاً این كار را كردند، تأسی جسته و اقدام به چنین عملی می كند.

قهرمانانی كه همچون تختی درخواست‌های متعدی داشتند ولی ترک وطن نكرده و مصداق اگر شیر و شكر غربت بنوشید، به مانند گدایی در وطن نیست را سرلوحه قرار داده، به وطن و ملت خویش خدمت كردند.

عباس رحیمی، رییس هیات وزنه برداری مازندران می‌گوید: با یک نمونه که خودم برخورد کردم نظرم را می گویم، در مسابقات جهانی رئیس فدراسیون ترکیه می‌گفت برای یکی مثل بهداد حاضرند مبلغی بسیار بالا پرداخت کنند تا تابعیت آن کشور را بگیرد یا کشوری مثل عمان ولی این قهرمان به این پیشنهاد توجه‌ای نمی‌کند، از طرفی برای آینده نگران است تا با یک آسیب‌دیدگی باید از دنیای قهرمانی خداحافظی کند، آیا دیگر کسی سراغش را می گیرد؟ چون تعریفی برای حمایت از قهرمانان نیست، بیشتر رابطه است، چرا باید قهرمانان دنبال پاداش بروند، مگر چند تا قهرمان داریم که نمی توانیم حمایتشان کنیم؟

مسعود آقاتبار، رییس گروه توسعه ورزش قهرمانی مازندران می‌گوید: همه چیز به مسائل مالی نیست، مگر مردم عادی در این کشور زندگی نمی‌کنند؟ ورزشکاران عزیزمان گوشه چشمی به زندگی سایر مردم هم داشته باشند.

حسین خیری‌نیا، رئیس هیات اسکیت مازندران می‌گوید: اعتقادم این است کار این ورزشکاران از این جهت که زیر پرچم کشوری دیگر و آن هم مقابل کشور عزیزمان قرار بگیرند، جالب نیست ولی اگر در قالب مسابقات لیگی بود، اشکالی نداشت ضمناً مگر می‌شود در یک کلاس دو تا شاگرد اول داشت، پس برای پوشیدن پیراهن تیم ملی باید بیشتر تلاش کنند نه اینکه فرار را بر قرار ترجیح بدهند.

منیره موسوی، کارشناس ورزش می‌گوید: به نظر من مهاجرت این افراد علل مختلف دارد که می توانیم به عواملی چون سطح درآمد پایین، کمبود امکانات تخصصی، بی ثباتی سیاسی ورزشی، عدم شایسته‎سالاری در اردوهای تیم ملی و عدم اطمینان به آینده اشاره کنیم.

جواد امینی، پیشکسوت بوکس می‌گوید: مهم ترین پارامتر مهاجرت قهرمانان، عدم توجه مسئولان به امور یومیه، معشیت آنان و فراموشی آنها بعد از عدم دسترسی به عناوین بالا و دریافت مدال است.

همچنین عدم امنیت شغلی و ناتوانی مالی برای تشکیل خانواده که جزو حقوق اولیه هر انسانی بوده و تصور اینکه در خارج از کشور امکان دستیابی امکان‎پذیر است.

حمید کلانتری، گزارشگر و مجری ورزش می‎گوید: وقتی در کشور و استان‌مان برای این عزیزان ارزش قائل نشویم، پیامدهای بدتری هم رخ خواهد داد، صندوق حمایت از قهرمانان که مشخص نیست چگونه عمل می کند، ورزشکاران هم در برهه زمانی خاصی می توانند افتخارآفرینی کنند و بعد از پایان ورزش حرفه ای، چه برنامه هایی برای‎شان در نظر گرفته شده است؟

آیا نباید از الان به فکر فراهم کردن آسایش خاطر کسانی باشیم که نام استان و کشور را در دنیا طنین‎انداز می‎کنند؟ آنها وقت، زندگی، جسم و روح‎شان را برای افتخارآفرینی و شادی دل‎های‎مان گذاشته اند، پس باید قدردان آنها باشیم و آینده آنان را برای بعد از دنیای قهرمانی در نظر بگیریم.

کار پسندیده بهمن سلیمانی در قبال پهلوان سلیمی بسیار ارزشمند بوده و می‎تواند محرکی باشه برای خیلی از سازمان‎ها و شرکت‎هایی که می توانند در این کار صاحب قدم باشند.

در این استان هم می‎شود با تعامل دستگاه‎های اجرایی استان و اداره ورزش و جوانان صندوق حمایت از افتخارآفرینان تشکیل داد و یا سازمان‎ها و شرکت‎هایی را راغب به تحت حمایت قرار دادن این عزیزان کرد تا دلگرمی و پشت گرمی از همین جا آغاز شود.


منبع : شمال ورزشی

 

  

دیدگاه شما در مورد : نگرانی از کوچ قهرمانان مازندرانی به کشورهای خارجی

نگرانی از کوچ قهرمانان مازندرانی به کشورهای خارجی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر