صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
چند سطر با تاریخ

چرا 9دی اتفاق افتاد؟

"ناآرامی اجتماعی" برنامه ای بود که از قبل به عنوان آلترناتیو شکست در انتخابات طرح ریزی شده بود و طبق آن تشکیلات و سازماندهی نیروهای انسانی خود را در سراسر کشور شکل داده بودند.

کد خبر : 16625

تاریخ انتشار : 06/10/1393 - 09:00


چرا 9دی اتفاق افتاد؟

خط امید -  فتنه، اعتراضات خیابانی و یا هرچیز دیگری که اسمش را بگذاریم، مهمش این است که در برهه ای از تاریخ انقلاب اسلامی اتفاقی تلخ که می توانست حاکمیت سیاسی  جمهوری اسلامی و حتی تمامیت ارضی ایران را نابود کند اتفاق افتاد.

 

اصل انتخاب کردن ملت برای تعیین سرنوشت خودشان در اکثریت قریب به اتفاق ملت‌ها پذیرفته شده است.

 

مردم ایران نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی به طور میانگین در هر سال در یک انتخابات شرکت کردند! حتی در دوران سخت فتنه های سیاسی اوایل انقلاب و سالهای جنگ!

 

در تمامی این انتخابات ها همانطور که از ماهیت مبارزه و انتخاب بر می آید برنده و بازنده وجود داشته است، و شاید بازنده ها به نتیجه نیز اعتراضی می داشتند. اما در هیچ کدام از آنها فرد یا حزب بازنده در صورت داشتن اعتراض، ادعای خود را از طرق غیر قانونی پگیری نمی کردند.

 

این یک اصلی است که علاوه بر کشور ما در تمامی کشور های دارای مکانیزم انتخابات پذیرفته شده و در حال اجرا است.

 

متاسفانه در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران، فضا از مدتها قبل به سمت التهاب پیش می رفت و برخی از سیاسیون و علی الخصوص برخی از بزرگان جریانات سیاسی که سالها برای انقلاب زحمت کشیده بودند با صحبت ها و رفتار خود فضای جامعه را به سوی التهاب سوق می دادند.

 

در میان جماعت اصلاح طلب که بسیاری از تئوریسین‌ها و تریبون بدست‌های آنها صحبت از اتمام مماشات با نظام و مشخص کردن خطوط قرمز جدید برای آرمان‌های خود در برابر نظام به میان می آوردند. در کنار این صحبت ها از اصل صیانت از آرا و جلوگیری از دست اندازی به آرای مردم می کردند.

 

با بیشتر شدن حجم افاضات اصلاح طلبان و برخی از مسئولین کشوری مبنی بر لزوم صیانت از آرا،آقای منتجب نیا پیشنهاد تشیل کمیته صیانت از آرا را مطرح کرد!

 

در طرف مقابل، دولت نهم که مسئول اجرای انتخابات ریاست جمهوری بود در دورانی بسر می برد که رئیس آن بفکر لج و لج بازی با مجلس و گروکشی‌های سیاسی با آن بود، تعویض وزیر کشور، یکی از آن موارد است که نقش بسزایی در القای تحرکات پشت پرده جهت تغییر نتایج انتخابات داشت(هرچند که این صرفا یک تصور، بعلت اشتباهات دولت بود)
بعلاوه دولت سفرهای استانی خود را گسترش داد که بیشتر به میتینگ های انتخاباتی شباهت داشت تا سفرهای کاری جهت حل مشکلات مردم.

 

قطعا هیچ کدام از این اقدامات دولت نهم را نمی توان از عوامل اصلی شکل گیری فتنه نامید، چرا که طبق اسناد بدست آمده از ستاد های هماهنگی و اعترافات عامیلن فتنه، برنامه ریزی برای اردوکشی های خیابانی و بحث ابطال انتخابات از قبل انجام شده بود، اما می توان از اشتباهات دولت نهم به عنوان کاتالیزور جریان سازی رسانه ای جهت غبارآلود شدن فضای ذهنی جامعه نام برد.

 

انتخابات ریاست جمهوری دوره‌ی دهم از اهمیت بسیاری نزد جریان اصلاحات برخوردار بود چرا که از دور دوم شورای اسلامی شهر و روستا که با آرای مردم کنار زده شده بودند تا آن زمان در هیچ انتخاباتی طعم پیروزی را نچشیده بودند بنا براین در این دوره  با رنگ و لعابی مذهبی به صحنه آمده و شخصیتی کاریزماتیک گونه برای مردم به بازار آوردند.
 

 

میر حسین موسوی که مردم با او خاطرات جنگ و استقامت را به خاطر می آوردند، هرچند که دانایان و آگاهان از همان دهه ی 60، وجود پر از راز و رمز او را می شناختند، اما این بار هم مذهب و اعتقادات مذهبی مردم دستمایه ی به قدرت رسیدن عده ای جاه طلب می شد. 

 

از تبدیل به نماد شدن رنگ سیادت علوی که قداست خاصی در میان مردم داشت تا استفاده ی ابزاری از نام و خاطره ی ابر مردی که  عشق وجان هر پیر و جوان ایرانی است؛ حضرت امام خمینی(ره)!

 

انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 22 خردا 88 با مشارکت نزدیک به 40 میلیونی و درصد بالای 85 مردم انجام شد که فرد پیروز با نفر دوم نزدیک به 11 میلیون اختلاف برتری داشت.

 

در ساعات پایانی برگزاری انتخابات میرحسین موسوی با برگزاری کنفرانس مطبوعاتی خود را پیروز انتخابات آنهم با اختلاف بسیار زیاد خواند، ساعاتی قبل از آن نیز همسر یکی از مسئولین کشوری از هواداران میر حسین خواست تا در صورت عدم پیروزی به خیابان ها بریزند.

 

"ناآرامی اجتماعی" برنامه ای بود که از قبل به عنوان آلترناتیو شکست در انتخابات طرح ریزی شده بود و طبق آن تشکیلات و سازماندهی نیروهای انسانی خود را در سراسر کشور شکل داده بودند که با اعلام پیروزی در شب انتخابات و اعلان برگزاری جشن پیروزی کاندیدای پیروز، برای فردای آن، پروژه کلید خورد و تمامی تحرکات قبل از انتخابات با عنوان صیانت از آرا با این دو اقدام میرحسین و آن خانم معنا پیدا کرد و از فردای برگزاری انتخابات خیابان های تهران به عرصه ی اردوکشی 2 کاندیدای شکست خرده تبدیل گشت.

 

البته باید پذیرفت که عده ی بسیاری از افرادی که در روز 25 خرداد ( به عنوان روزی که بیشترین جمعیت معترض را در خیایان ها حاضر دیدند) به خیابان آمدند واقعا از سر دلسوزی و نگرانی برای آرای مردم در تظاهرات حاضر بود! و هرچه که زمان می گذشت به غیر منطقی بودن دلایل کاندیداهای شکست خورده پی برده و از جمعیتشان کاسته می شد.
 

 

هرچند که تظاهرات 25 خرداد هم بدون هماهنگی با وزارت کشور انجام شد و نتیجه اش آن شد که سودجویان از فرصت برای ایجاد نا امنی نهایت استفاده کردند.

 

متاسفانه در روزهای اولیه اعتراضات بسیاری از کسانی که می توانستند نقش مثبتی را جهت بازگشت آرامش به فضای کشور ایفا کنند، ترجیه به سکوت دادند و اجازه دادند تا شعله های این آتش بیشتر شود تا جایی که شخص رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی در خطبه های نماز جمعه با سخنان دو پهلو اجازه ی ادامه ی آن روند را صادر کرد!

 

حتی همین فرد و بسیاری دیگر از سران جریان اصلاحات پس از خطبه های نماز جمعه 29 خرداد مقام معظم رهبری نیز لب به روشنگری نگشودند و خواسته یا ناخواسته اجازه دادند تا ماجرا ادامه یابد.

 

این اردوکشی های خیابانی بصورت پراکنده به همراه صدور بیانیه های متعدد از سوی سران فتنه ادامه یافت بطوری که جامعه هر روزه شاهد آسیب دیدن اموال عمومی و راکد شدن بازار،کشته شدن مردم بی گناه، و توهین به اصل انقلاب و ولایت بود.

 

تا جایی که حتی اغتشاش گران در روز 16 آذر، تصویر امام خمینی را پاره کرده و به تبع آن در روز عاشورا به دستجات و خیمه های عزاداری اباعبدالله حمله کردند! حتی با این وجود هم سران فتنه دست از بیانیه دادن نکشیدن و پس از واقعه ی روز عاشورا با صدور بیانیه ای حتاکان به ساحت اباعبدالله را مردم خداجوی خواندند.

 

مردم دیگر کاسه ی صبرشان لبریز شده بود و فقط منتظر یک جرقه بودند تا با آتش خشمشان بساط فتنه گری را برچینند و با دعوت سازمان هماهنگی تبلیغات اسلامی همه در روز 9 دی علیه فتنگه گران و برهم زنندگان آسایش و امنیت جامعه و به دفاع از اصل ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی به خیابان ها آمدند تا برگ زرین دیگری بر تاریخ انقلاب حک شود! 

  

دیدگاه شما در مورد : چرا 9دی اتفاق افتاد؟

چرا 9دی اتفاق افتاد؟

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر