صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
آیا نوبخت پاسخ اظهارات سال گذشته هاشمی درباره فعالیت سازندگی سپاه را داد!؟

نوبخت: کسانی که قرارگاه خاتم‎ را رقیب بخش خصوصی معرفی می‎کنند یا ناآگاهند یا مغرض

کد خبر : 16304

تاریخ انتشار : 26/09/1393 - 12:56


نوبخت: کسانی که قرارگاه خاتم‎ را رقیب بخش خصوصی معرفی می‎کنند یا ناآگاهند یا مغرض

برگزاری همایش سالانه فرماندهان قرارگاه سازندگی خاتم‎الانبیاء بهانه‎ای شد تا باز هم باب ا ظهار نظرها درباره فعالیت این قرارگاه اقتصادی و سازندگی در کشور گشوده شود و این گزاره که قرارگاه، رقیب بخش خصوصی کشور است و یا کمک کار دولت در انجام پروژه‎های بزرگ و زمین مانده به موضوع گزارش‎ها و تحلیل‎های رسانه‎ها و صاحب‎نظران مبدل شود. اما امروز سخنگوی دولت درباره نقش این قرارگاه در کمک به دولت سخنانی را مطرح کرد که به نظر می‎رسد بیشتر پاسخی باشد به اظهاراتی که سال گذشته هاشمی رفسنجانی درباره نحوه ورود و فعالیت سپاه به عرصه سازندگی مطرح کرده بود.

 

به گزارش رجانیوز، محمدباقر نوبخت، سخنگو و معاون نظارت و برنامه ریزی دولت، در جمع فرماندهان قرارگاه سازندگی خاتم‎الانبیاء حاضر شد و درباره طرح این خط تبلیغاتی که قرارگاه رقیب بخش خصوصی است اعلام کرد: کسانی که تصور کنند پتانسیل بزرگ قرارگاه که بعد از دوران دفاع مقدس در خدمت توسعه کشور قرار گرفت رقیب بخش خصوصی است ، یا ناآگاهند یا مغرض و می‎خواهند تحریک کنند.

 

سخنگوی دولت افزود: بنده به عنوان مسئول برنامه ریزی کشور با آگاهی عرض می کنم به هیچ وجه قرارگاه رقیب بخش خصوصی نیست. ما معتقد نیستیم که قرارگاه با پیشینه ، ریشه و ظرفیت فوق العاده ای که دارد در تقابل با بخش خصوصی به عرصه بیاید؛ کدام بخش خصوصی است که بیش از 2 میلیارد دلار از دولت مطالبه داشته باشد و همچنان پای کار بایستد؛ این مسئله چیزی جز روحیه و عرق رزمندگی و دلاوری نیست.

 

معاون نظارت و برنامه‎ریزی دولت در ادامه تصریح کرد: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) رویکرد اقتصادی و انتفاعی به طرح ها نداشته و با نجابت درصدد یاری رساندن به دولت است.

 

این اظهارات از سوی یک مقام مسئول مبنی بر غیرانتفاعی بودن فعالیت‎های سازندگی سپاه درحالی مطرح می‎شود که هاشمی رفسنجانی سال گذشته در گفتگو با سایت انتخاب (که اتفاقا با شکایت معاون نوبخت چند ماهی است فیلتر شده است) با حمله به سپاه پاسداران، نوع فعالیت سازندگی سپاه را تملکی دانسته و گفته بود نحوه فعالیت اقتصادی فعلی سپاه را قبول ندارد.

 

اما نکته قابل توجه آنجاست که همزمان با برگزاری همایش مدیران و فرماندهان قرارگاه سازندگی خاتم، سایت شخصی هاشمی رفسنجانی این گفتگو را بی هیچ مقدمه ای مجددا بازنشر داده است.

 

وی در این گفتگو عنوان کرده با این ادعا که سپاه رقیب بخش خصوصی در مالکیت دارای‎های شده است گفته بود: « سبك فعلي -فعالیت اقتصادی سپاه- را  قبول ندارم كه اين ها تبديل به رقيبي آن گونه در مالكيت شوند . آنها - در دوران سازندگی- كه مالك نمي شدند؛  مثلاً ما سد كرخه را كه خاك ريزي خيلي عظيم و بي سابقه در كشور داشت ؛ به سپاه پاسداران داديم . سپاه كه آن همه ماشين آلات در جنگ داشت ، بولدزرها، كاميون ها ، لودرها، جرتقيل ها و همه اين ها را كه در جنگ داشتند؛ براي  خاك ريزي سد كرخه آوردند و خيلي آسان و زود خاك ريزي را انجام دادند.»

 

وی ضمن بیان تاریخچه ای از چگونگی ورود نهادهای نظامی به عرصه سازندگی پس از پایان جنگ، اذعان کرده بود: من هنوز آن موقع جانشين فرمانده كل قوا بودم و همان موقع از نيروهاي نظامي و انتظامي و همه خواستم تا پا به عرصه سازندگی کشور بگذارند، این موضوع در قانون اساسي ما كاملاً آمده است .يعني نيروهاي نظامي در زمان صلح كه ظرفيت بالايي دارند نبايد معطل بمانند و به انتظار جنگ بنشينند.انشاالله هيچ وقت ما ديگر جنگ نداشته باشيم، آمده كه بايد در زمان صلح دولت از آنها در عمران كشور استفاده كند تا  كار كنند. ماشين آلات و انسان هاي تحصيل كرده و با تجربه دارند؛  بخصوص ما كه در جنگ تجربه هاي زيادي در خيلي موارد  به دست آورده ايم كه اين ها دارند. من در حد همان قانون اساسي فكر مي كنم كار خوبي بوده است .»

 

با توجه به آنچه از سوی هاشمی رفسنجانی مبنی بر اشراف بر مسائل کلان کشور مطرح می‎شود، و قرار دادن این سخنان در کنار سخنان معاون طرح و برنامه کل کشور، بعید به نظر می‎رسد این سخنان هاشمی از روی ناآگاهی بیان شده باشد، مگر آنکه کانال‎های خانوادگی انتقال پیام به هاشمی رفسنجانی آنقدر غیر موثق بوده باشد که انتقال اطلاعات غلط او را به چنین اظهار نظری واداشته است.

 

چرا که به سختی می‎توان پذیرفت که اظهارات هاشمی درباره فعالیت سازندگی سپاه که به قول نوبخت بدون دریافت هزینه‎ها و دریافت سود پروژه‎ها انجام می‎شود، از روی غرض ورزی نسبت به این نهاد ارزشی و پاسدار انقلاب اسلامی بوده باشد.


منبع : رجا

 

  

دیدگاه شما در مورد : نوبخت: کسانی که قرارگاه خاتم‎ را رقیب بخش خصوصی معرفی می‎کنند یا ناآگاهند یا مغرض

نوبخت: کسانی که قرارگاه خاتم‎ را رقیب بخش خصوصی معرفی می‎کنند یا ناآگاهند یا مغرض

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر