صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
به حرمت زینب(س) حرمت نگه داریم

یلدایی با بوی بهشت و امتحانی دیگر...

یلدای امسال با ادوار گذشته تفاوت بسیار زیادی دارد و دیگر عطر و بوی میوه جات و آجیل جای خود را به عطر معنوی و دلربای حسینی داده است.

کد خبر : 16168

تاریخ انتشار : 23/09/1393 - 17:45


یلدایی با بوی بهشت و امتحانی دیگر...

به گزارش خط امید بهشهر _ شب یلدا یا شب چلّه یکی از جشن‌های کهن ایرانی است، در این جشن، طی شدن بلندترین شب سال در نیمکره شمالی گرامی داشته می‌شود.

چله و جشن‌هایی که در این شب برگزار می‌شود، یک سنت باستانی است، مردم روزگاران دور و گذشته، که کشاورزی، بنیان زندگی آنان را تشکیل می‌داد و در طول سال با سپری شدن فصل‌ها و تضادهای طبیعی خوی داشتند، بر اثر تجربه و گذشت زمان توانستند کارها و فعالیت‌های خود را با گردش خورشید و تغییر فصول و بلندی و کوتاهی روز و شب و جهت و حرکت و قرار ستارگان تنظیم کنند.

در مازندران نیز از گذشته تا به حال شب یلدا بسیار با اهمیت و گرامی داشته می‌شود، در این شب همه مردم به خانه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها رفته و علاوه بر دورهم‌نشینی و خواندن فال حافظ و فردوسی‌ به خوردن تنقلات و میوه جات خصوصاً انار و هندوانه و ازگیل می‌پردازند و با خوردن و نوشیدن و شنیدن صحبت‌ها و داستان‌های بزرگ‌ترها، شب را به صبح می‌رسانند و معتقدند که صبح بعد از یلدا روز پیروزی خورشید بر سیاهی و تاریکی‌ها است.

اما یلدای امسال با ادوار گذشته تفاوت بسیار زیادی دارد و دیگر عطر و بوی میوه جات و آجیل جای خود را به عطر معنوی و دلربای حسینی داده است.

اربعین حسینی، جویبار همیشه جاری عاشورا، روز شهادت حماسه‌سازان، روز زیارت مرقد عاشورا‌سازان است، عاشورا، خروش و جوشش خون پرتلاطم حسین(ع) و یاران باوفایش است و اربعین، این روز به یاد ماندنی در اذهان تاریخ بازگشت این فریاد ظلمت شکن است.

اربعین، آغاز و پایان یک مصیبت نیست؛ بلکه چله عارفانه تشیع سرخ علوی و حسینی است، روزی است که عشق اباعبدالله در دل‌های مومنان به اوج خود می رسد.

اربعین روز ظلم ستیزی و دوری جستن از استکبار جهانی است و امروز که ما در آستانه جهانی شدن دین اسلام و بهار عربی و بیداری اسلامی قرار داریم، فریاد هیهات من الذله را هرچه رساتر فریاد خواهیم زد.

آری، اربعین روزی پیام‌رسان است، پیام پیمان و دوستی و اخوت با برادران به خون کشیده شده خود در جای جای این نظام هستی و روز به انفعال در آمدن استکبار و به زانو درآمدن شمرها و یزیدیان زمانه.

باید مواظب بود در حالی که هنوز هم زینب از داغ برادر و برادرزاده ها و خویشان و بنی هاشم گیسوان از هم می‌درد و به خاک و خون می گرید نباید با غفلت و سهل انگاری در حالی که فقط چند روز از اربعین گذشته، این روز عزیز که به فرموده امام صادق(ع): «آسمان چهل روز بر حسین خون گریه کرد.» که برحسب تصادف یا امتحان با یلدا یکی از جشن های باستانی تقارن پیدا کرده دل آل‌الله را به درد آورده و در غم از دست دادن حسین(ع) زینب را تنها بگذاریم و به شادی و پای‌کوبی بپردازیم.

چهل روز گذشت، اگر تا به امروز که دیگر حسین بن علی(ع) در بین ما نیست و ناجوانمردانه از سوی لشکر کفر به شهادت رسید، مراعات نکرده‌ایم و همه چیز را در گیر و دار دنیا به دست فراموشی سپرده ایم، بیائیم و در این شب چله که مصادف شده است با چهلمین روز درگذشت مبین حق و سید جوانان اهل بهشت، در اهداف قیام آن حضرت تفکر کنیم و جزو هدایت شدگان مکتب عشق حسینی باشیم.

نویسنده : سیداحمد حسینی
منبع : بصیرنیوز

 

  

دیدگاه شما در مورد : یلدایی با بوی بهشت و امتحانی دیگر...

یلدایی با بوی بهشت و امتحانی دیگر...

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر