صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
گزارش خط امید از رشد قارچ گونه پایان نامه فروشی

بازارداغ فروش پایان نامه وسقوط جایگاه علمی کشور

در صورت ادامه ی این روند علاوه بر اینکه، به اصل ایجاد پیوند بین صنعت و دانشگاه لطمه وارد می شود، اعتماد صنعت نیز به دانشگاه کم شده و در نتیجه صنعتگران برای تامین نیازهای خود به کشورهای دیگر روی می آورند.

کد خبر : 16166

تاریخ انتشار : 23/09/1393 - 13:35


بازارداغ فروش پایان نامه وسقوط جایگاه علمی کشور

به گزارش خط امید بهشهر، پژوهش یکی از اساسی‌ترین نیازها برای نیل به پیشرفت و توسعه همه جانبه یک کشور است و قدرت و استقلال هر کشوری بر پژوهش و تولید علم استوار است. بنابراین نوع و سطح فعالیت‌های پژوهشی یکی از شاخص‌های اصلی توسعه و پیشرفت محسوب می‌شود.

 

موفقیت در تمام فعالیت‌های مربوط به توسعه از جمله صنایع، کشاورزی و خدمات به نحوی به گسترش فعالیت‌های پژوهشی بستگی دارد، پژوهش یکی از محورهای مهمی است که ضامن پیشرفت و توسعه پایدار در کشور به شمار می‌آید. اگر پژوهشی صورت نگیرد، دانش بشری افزایش نخواهد یافت و دچار سکون و رکود خواهد شد.

 

بدون انجام پژوهش، امور آموزشی نیز از پویایی و نشاط لازم برخوردار نخواهد بود. ازاین رو یکی از عوامل اساسی پیشرفت در کشورهای پیشرفته، توجه خاص به امر پژوهش است.

 

اصولاً پیشرفت و توسعه، ارتباط مستقیمی با تحقیقات علمی دارد و رشد و توسعه کشورهای پیشرفته در نتیجه سرمایه‌گذاری در بخش پژوهش است. حجم وسیع پژوهش‌های علمی در کشورهای پیشرفته صنعتی گویای این واقعیت است.

 

کشور عزیز ما نیز از این امر مستثنا نیست و نخواهد بود و برای ایجاد و حفظ تحول علمی در خود باید به سمت احیای پژوهش حرکت کند.

 

به اعتراف بسیاری از کارشناسان و رسانه های معتبر بین المللی در این زمینه، جمهوری اسلامی ایران جزو کشور های پیشرو در سال های اخیر بوده است.

 

به عنوان نمونه؛ مجله معتبر "نيوساينتيست " (New scientist) در فوریه سال 2010 ميلادي نوشت: " شايد سال 2010 برای چيني‌ها سال ببر باشد، اما به نظر مي‌رسد كه از لحاظ علمي، سال 2010 سال ايران خواهد بود ".

 

اين نشريه با اشاره به يافته‌های يك گزارش در مورد روند علمي در جهان عنوان كرد: "توليد علم در ايران، يازده برابر ميانگين جهان و سريعتر از هر كشور ديگری است. "

 

استناد نيوساينتيست به گزارش موسسه‌ كانادا یی " ساينس متريكس " (science-metrix) است كه در آن خبر از " تغيير ژئوپولتيكي در توليد علم جهان " داده شده است. به گزارش اين موسسه، رشد علم در خاورميانه سريع و مقدار آن حدود چهار برابر ميانگين جهان است كه ايران و تركيه پيشتاز اين رشد سريع علمی هستند. ساينس متريكس خاورميانه را منطقه‌ای ناميد كه كه از اين پس بايد چشم‌ها به آن دوخته شود.

 

در خلاصه اين گزارش آمده است: "ايران در دو دهه‌ی گذشته، زيرساخت‌های علمی را به سرعت فراهم آورده و امروز با استفاده از آن به جايگاه فعلی در توليد علم دنيا رسيده است".

 

"ساينتس متريكس " در بخش ديگري از گزارش خود با اشاره به هشت سال دفاع مقدس افزود: "اوج‌گيري رشد علمي در ايران از از سال 1990 آغاز شده است و اين، روندي غيرعادی برای كشوری است كه به تازگی جنگ را پشت سر گذاشته است. " به نوشته اين گزارش، " در واقع رشد علمی ايران از كشورهای روسيه، هند، برزيل و چين (موسوم به پنج قدرت در حال ظهور در جهان) نيز سريع‌تر بوده است. "

 

حمايت همه‌جانبه‌ی غرب از عراق در طول جنگ عليه ایران باعث شد، تا رژيم اين كشور از برتری تكنولوژيكی نسبت به ايران برخوردار باشد؛ لذا ايران بعد از جنگ با عراق متوجه شد بايد در توليد علم خودكفا شود.

 

بنابر يافته‌های گزارش ساينتس متريكس، درصد رشد پيشرفت‌های علمي ايران در حوزه‌هاي استراتژيك مانند فيزيك و شيمی هسته‌ای بوده است. همچنين، شاخص‌ها علمی در بهداشت عمومی و حوزه‌هايی همچون روان‌شناسي، پزشكي اطفال و زنان، بيولوژي و ديگر بخش‌هاي پزشكي نيز رشد كرده است. اين گزارش تاكيد مي‌كند كه در صورت استفاده‌ي مناسب و سازنده از اين توليدات علمي، كيفيت زندگي ايرانيان افزايش پيدا خواهد كرد.

 

این تنها یک نمونه ی قدیمی از اعترافات رسانه ها و مجامع معتبر بین المللی درباره ی روند رو به رشد تولید علمی ایران بود.

 

اما نکته ی مهمی که در جامعه دانشگاهی باید به آن توجه شود لزوم یکپارچگی تولید علم است و یکپارگی به معنای حضور تمامی دانشگاه‌های کشور در این جهاد است.

 

متاسفانه چند سالی است که در اکثر دانشگاه‌ها شاهد افول جایگاه پژوهش هستیم.طوریکه اساتید و دانشجویان و حتی خود دانشگاه ها برای امر پژوهش، اهمیتی قائل نیستند.

 

پایان نامه ها، به عنوان یکی از مهمترین پژوهش هایی که یک دانشجو در دوران تحصیل خود انجام می دهد، گرفتار غفلت مسئولین دانشگاهی و اساتید شده و در بازار سودجویی عده ای غرق می شوند.

 

شاید از دلایل فروش پایان نامه بتوان به انتخاب رشته غلط دانشجویان و به تبع آن عدم رغبت در ادامه تحصیل در آن رشته نام برد.

 

عدم آموزش صحیح در دانشگاه‌ها و عدم رشد مناسب علمی دانشجو یکی از دلایل میل دانشجو به خرید پایان نامه می باشد و در واقع بهتر است بگوییم بدلیل همان آموزش غلط، یک نیروی ناکارآمد برای محیط کار تربیت می شود.

 

نکته ی دیگر استفاده از روش‌های آموزشی منسوخ شده و غلط است که همچنان در محیط های آموزشی کشور قربانی می گیرد.

 

استفاده از روش‌هایی که دانشجو را از پژوهش دور نگه می دارد و صرفا از او یک ماشین حفظی جات می سازد.

 

در کنار این دلایل باید به معایب این پدیده هم پرداخت، معایبی که به عنوان تهدید، اعتبار علمی کشورمان را می تواند خدشه دار کند.

 

سلامت دانشگاه‌ها و رتبه ی علمی آنها و به تبع آن آمار علمی کشور و رشد آن در مراکز معتبر به مرور مخدوش شده و از اعتبار خارج می گردد و اصل رشد علمی در چشم مردم نیز از اعتبار می افتد.

 

همچنین با ادامه دار بودن این مشکل، به مرور افراد صاحب انگیزه و جویای علم که در دانشگاه‌ها حضور دارند انگیزه‌ی ادامه فعالیت خود را از دست می دهند.

 

در صورت ادامه ی این روند علاوه بر اینکه، به اصل  ایجاد پیوند بین صنعت و دانشگاه لطمه وارد می شود، اعتماد صنعت نیز به دانشگاه کم شده و در نتیجه صنعتگران برای تامین نیازهای خود به کشورهای دیگر روی می آورند.

 

متاسفانه شهرستان بهشهر نیز از این اتفاق شوم علمی در امان نمانده و شاهد بیش از 10 موسسه فروش پایان نامه در بهشهر هستیم، به طوریکه در یکی از پاساژهای این شهرستان چهار مرکز انجام پایان نامه‌ دانشجویی فعالیت می کنند.

 

نکته قابل توجه اینجااست که موسسات فوق با نام موسسه تایپ و تکثیر اقدام به نوشتن و فروش پایان نامه‌های دانشگاهی در مقاطع لیسانس، ارشد و بعضا دکتری می کنند اما دستگاه متولی برخورد با این گونه اعمال غیر علمی، مشخص نیست.

 

البته باید به این نکته اشاره کرد در سال های اخیر به همت شورای عالی انقلاب فرهنگی سند نقشه جامع علمی کشورتهیه شده و اکنون چهار سال از زمان اجرای برنامه 15 ساله ی آن می گذرد.

 

انتظار می رود مراکز نظارتی و تصمیم گیرنده بر آموزش عالی کشور مانند وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و شخص رییس جمهور بر روند فعلی دستگاه آموزش عالی کشور توجه بیشتر داشته و اهتمام بیشتری در اجرای سند نقشه جامعه علمی کشور ورزند.

  

  

دیدگاه شما در مورد : بازارداغ فروش پایان نامه وسقوط جایگاه علمی کشور

بازارداغ فروش پایان نامه وسقوط جایگاه علمی کشور

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر