صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رئیس جمهور در دانشگاه علوم پزشکی ایران:

فرهادی در وزارت علوم راه میلی‌منفرد را ادامه می‌دهد/تازه به دوران رسیده‌ها نسبت به ارزش‌های انقلاب دلنگران نباشند

رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی گفت: وزیر علوم جدید هم ادامه دهنده راه و مسیر عزیزان پیشین خود در دولت یازدهم خواهد بود. همان راهی که بنا بود میلی‌منفرد طی کند و نگذاشتند.

کد خبر : 15898

تاریخ انتشار : 16/09/1393 - 13:17


فرهادی در وزارت علوم راه میلی‌منفرد را ادامه می‌دهد/تازه به دوران رسیده‌ها نسبت به ارزش‌های انقلاب دلنگران نباشند

به گزارش خط امید بهشهر _ مراسم بزرگداشت روز دانشجو با حضور رئیس جمهور در دانشگاه علوم پزشکی ایران آغاز شد.

بر اساس این خبر سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و فرهادی وزیر علوم در این مراسم حضور دارند.

اضافه می‌شود که این دومین بار است که دکتر روحانی دانشگاه علوم پزشکی ایران را برای حضور در جمع دانشجویان برمی‌گزیند.

دکتر روحانی طی سخنان خود با تبریک روز دانشجو به دانشجویان سراسر ایران، اساتید و فرهیختگان ، گفت: خوشحالم 16 آذر در دانشگاهی حضور دارم که جزو اولین مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در دولت یازدهم برای فعالیت مجدد این دانشگاه پرافتخار بودیم.

وی با بیان اینکه 16 آذر سرآغاز نقطه عطف جنبش دانشجویی است، اظهارداشت: جنبش دانشجویی فراتر از بحث حزب و جناح و خط است. جنبش دانشجویی به معنای حضور همه دانشجویان در عرصه فرهنگ و سیاست است. در دهه 1330 حادثه 16 آذر درخشش خاصی داشت. شریعت رضوی، قندچی، بزرگ نیا، دانشجویان به خون خفته‌ای که پرچم حرکت دانشجویی را به اهتزاز درآوردند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه حرکت جنبش دانشجویی هم برای استقلال است و ضد استعمار است. هم برای آزادی است و ضداستبداد است، گفت: عده‌ای بودند و شاید هنوز هستند که جنبش دانشجویی را باور نکردند و اگر هم می دیدند از سر نفرت روی برمی‌تابیدند. اما امروز روزگاری نیست که کسی جنبش دانشجویی را منکر شود. گرچه برخی می خواهند جنبش دانشجویی را به فضای خاصی منحصر کنند.

وی اضافه کرد: دانشجو بودن تا آخر عمر به مفهوم لغوی ادامه دارد، اما به مفهوم عضویت در یک دانشگاه به عنوان کسی که دانش را می‌آموزد دوره‌ای دارد. چهار سال شش سال هشت سال کمتر و بیشتر است و یکی از دلایل زنده بودن حرکت دانشجویی محدودیت همین دوران است شما وقتی در دوران خاصی فعالیتی را شروع می‌کنید و می‌دانید عمدی دارد قدر اون دوران را بهتر می‌دانید تا اون کسی که وارد یک صحنه‌ای شود که بداند پایانی ندارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه جنبش دانشجویی علاوه بر اینکه از لحاظ حضور افراد دوران مشخصی دارد، از لحاظ پیوستگی حرکت حرکتی دائم است، گفت: همه دانشجویان همان خط و همان راه را دنبال کردند در نهضت اسلامی همه جا دانشگاه جزو پیشتازان حرکت بود جز والسابقون و السابقون اولئک المقربون بود.

دکتر روحانی تصریح کرد: از سال 42 در کنار روحانیت دانشگاه حضور داشت و فعال بود و همان زمانی که بزرگانی از روحانیت به زندان رفتند بزرگانی از دانشگاه مثل مهندس بازرگان اون‌ها هم به زندان رفتند.

وی بیان داشت: در دورانی که در حوزه‌های علمیه و در مساجد و منابر سخنان انقلابی و حرکت انقلابی توسط بزرگان روحانیت به رهبری امام(ره) ادامه یافت در دانشگاه هم امثال طالقانی‌ها شریعتی‌ها مطهری‌ها بهشتی‌ها مفتح‌ها این ها به صحنه امدند سخن گفتند و در برابر استبداد و حامیان خارجی اون‌ها استعمار و مزدوران داخلی اون‌ها ایستادگی کردند مقاومت کردند پس دانشجو و دانشگاه پیشتاز بوده در نهضت اسلامی در انقلاب اسلامی در تثبیت انقلاب اسلامی و در دوران دفاع مقدس.

رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: آن همه اساتید دانشجویانی که به جبهه آمدند و در جبهه بودندف شهید شدند، جانباز شدند آزاده و یا به عنوان ایثارگر خدمت و جهاد کردند و برگشتند و امروز نیز بار مسئولیت را برای بخشی از اداره کشور یا جامعه بر عهده دارند. ما در شرایط خاصی امروز قرار گرفته‌ایم در این شرایط خاص دانشجو نیز باید پیشتاز باشد. البته که قبول دارم دانشجو باید منتقد و دیده‌بان و ناظر باشد؛ دانشجو باید نظارت کند اگر هم دانشجو رو نگذاشتند جایی انتقاد کند لااقل نسبت به دولت انتقاد کند.

وی افزود: امروز دیوار دولت از همه دیوارها کوتاهتر است و هر کس به مناسبتی از گوجه فرنگی گرفته تا انرژی هسته‌ای نقدش را نسبت به دولت روا می‌دارد؛ البته دولت به انتقاد دلسوزانه و شرافتمدانه افتخار می‌کند.

دکتر روحانی با بیان اینکه ما بدون نقد نمی‌توانیم پیشرفت کنیم، اظهارداشت: انتقاد و پژوهش و دانش و علم دو روی یک سکه هستند هم پرسش‌گری و نقد هم پژوهش نیاز داریم گر چه دانشجو وظیفه اصلی‌اش دانش پژوهی و دانش جویی است علم و دانش را فرا گرفتن عالم و فرهیخته و نخبه شدن، اما این تنها وظیفه یک دانشجو نیست دانشجو به دانشگاه نمی‌آید که از لحاظ علم و دانش پله‌های پیشرفت را طی کند. او می‌خواهد از لحاظ فرهنگ و احساس مسئولیت و مشارکت اجتماعی و نقادی قدرت دانشجو در پی حکمرانی و تصرف میز قدرت نیست در پی عالم شدن است اما دانشجو به عنوان بهترین منتقد پرنشاط از قدرت است و قدرت و حاکمیت نقد می‌خواهد حاکمیت دولت و همه اون هایی که صاحبان قدرت در جامعه هستند باید به نقد افتخار کنند که بالاتر از پیامبر کسی نداریم و او در میان اصحابش و یارانش نقد و اظهارنظر را آزاد گذاشته بود.

وی اضافه کرد: مولای ما امیرالمومنین در دوران حکومتش از نقد نقادان استقبال می‌کرد دولت به سهم خودش از نقد استقبال می‌کند و دانشجو علاوه بر مسئله دانش پژوهی و یادگیری علم و دانش و رسیدن به مرتبه کمال باید احساس مسئولیت کند. دانشجو باید بداند عضو این جامعه است از محیط اجتماعی داخلی و خارجی تاثیرپذیر است و اتفاقا دانشگاه جایگاه و قدرتی است که می تواند تاثیرگذار در جامعه در حکومت و در اداره کشور باشد.

رئیس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه مگر می‌شود دانشجویی در دانشگاه درس بخواند و فقط به فکر واحد باشد، تصریح کرد: واحدهایی که دانشجو گذرانده است و واحدهایی که باید بگذارند، مدرکی که باید بگیرد، اما می‌شود دانشجویی در دانشگاه باشد و نسبت به مسائل مهم جامعه‌اش بی‌تفاوت باشد! می‌شود دانشجوی کشور ما نسبت به آینده وضع آب در کشور وضع محیط زیست در کشور وضع انرژی در کشور یا در بخش نرم‌افزاری وضع فرهنگ در کشور وضع آسیب‌های اجتماعی در کشور بی‌تفاوت باشد مگر شدنی است مگر می‌شود ما در یک جامعه‌ای زندگی کنیم و نسبت به مسائلی که سرنوشت خودمان خانواده‌مان ملت‌مان جامعه‌مان منطقه مان را تحت تاثیر می‌گذارد بی تفاوت باشیم.

رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه نمی‌خواهم بگویم دانشگاه خانه احزاب است، چرا که حزب کار دیگری می‌کند، تاکید کرد: ممکن است عده‌ای از دانشجویان شاخه دانشجویی یک حزبی باشند. اون بحث دیگری است. اما اساسا دانشگاه و دانشجو در کلیت خودش دنبال کار حزبی نیست و دانشگاه خانه احزاب نیست اما در عین حال دانشگاه جایی است که دانشجوی ما باید بفهمد در جامعه چه می‌گذرد باید صاحب نظر باشد باید دارای انجمن‌های علمی و فرذهنگی باشد باید نسبت به مسائل داخلی و خارجی خودش بتواند به خوبی بفهمد و بتواند نقد کند و اظهارنظر کند.

وی تاکید کرد: کار بزرگی در انقلاب اسلامی ما رخ داده است هیچ کس نمی‌تواند از بازگشت به گذشته داشته باشد در انقلاب اسلامی ما حاکمیت ملی به عنوان یک ارزش بزرگ انقلابی و ملی است در انقلاب اسلامی ما مردم سالاری به عنوان یک اصل بزرگ و حقوق اساسی است در کشور ما صندوق رای به عنوان مبنای مشروعیت سیاسی و حقوقی است. ما نمی‌توانیم این حقوق اساسی را کنار بگذاریم باید از این حقوق اساسی حراست کنیم دیگر در دنیایی نیستیم که بگوییم کاری به مردم نداریم افکار عمومی به ما ارتباطی ندارد قضاوت عمومی به ما ارتباط ندارد اگر می‌خواهم مسئولی را تعیین کنم نسبت به دانشگاه به نظر دانشگاه چی کار دارم وزیری را برمی‌گزینم با صاحبان نفوذ هم سر و سری خواهم داشت و رای اعتمادی می‌گیرم و او هم بر مسند قدرت می‌نشیند مبنای دولت این چنین نیست.

رئیس جمهور با بیان اینکه مبنای ما از روز اول این بود که در همه امور تخصصی با صاحبان امر در مشورت باشیم، گفت: بسیار خوشحالم در این رفت و‌ آمدها رای اعتمادها یک نظرسنجی بسیار خوبی در دانشگاه‌ها صورت گرفت و اون نظرسنجی تایید کرد راه دولت یازدهم در دانشگاه‌ها مورد تایید اساتید و دانشجویان است.

وی افزود: دولت نسبت به دانشگاه‌ها خط و راهی که داشته است یکی است و از اون راه بازگشت نخواهد کرد. وزیر علوم جدید هم ادامه دهنده راه و مسیر عزیزان پیشین خود در دولت یازدهم خواهد بود. همان راهی که بنا بود میلی‌منفرد طی کند و نگذاشتند بنا بود دکتر توفیقی ادامه دهد و نگذاشتند دکتر فرجی دانا آمد و بر عهده گرفت ادامه راه برای دکتر فرجی دانا ممکن نشد همان راه را دکتر نجفی ادامه داد و همان راه را قرار بود دکتر احمدی ادامه دهد دکتر نیلی احمدی و همان راه را قرار بود دکتر دانش آشتیانی ادامه دهد و امروز دکتر فرهادی همان راه را ادامه خواهد داد.

رئیس دولت یازدهم تاکید کرد: راه ما و مسیر ما همانی است که از روز اول به شما وعده دادیم عهد ما با شما شکستنی نیست بنابراین ما امروز در راهی هستیم که باید به هم کمک کنیم ما برای حل معضلات داخلی و برای حل معضلات خارجی باید دست به دست هم دهیم اگر مسائلی در داخل کشور داریم کی باید حل کند کی باید اعلام نظر کند البته در بخش اقتصاد اساتید دانشگاه چه از طریق بیان حضوری و از طریق نامه و ایمیل تو تورم تو رکود نظرات خودشان را به دولت و مسئولین اعلام کردند از همه آن ها تشکر می‌کنم.

دکتر روحانی با بیان اینکه دلم می‌خواهد دانشگاه‌ها بیش از آن چه که تا امروز فعال بودند برای حل معضلات کشور فعال شوند، گفت: دانشجویان باید اعلام نظر کنند نقد دلسوزانه داشته باشند و راه حل ارائه کنند البته صبح در مجلس شورای اسلامی در نطق تقدیم بودجه سال 94 بر این نکته تاکید کردم که وقتی پارسال بودجه را تقدیم می‌کردم در مجلس اعلام کردم که پایان سال تورم ما به 35 درصد خواهد رسید و در سال بعد به دنباله تورم 25 درصدی هستیم.

وی افزود: برخی توسط نامه و یا حضوری آمدند و نقد کردند و گفتند چرا قول دادی این امر شدنی نیست امکان ندارد بتوانیم در عرض چند ماه تورم را به 35 برسانیم اما به همت کارشناسان و کمک مردم به خاطر اعتماد مردم بر دولت بزرگترین سرمایه‌ای که دولت دارد اعتماد مردم بر دولت است و اعتماد شما جوانان دانشجویان دانشگاه‌ها همه چیز ما اعتماد شماست برمبنای آن اعتماد است که وقتی می‌گوییم تورم 35 درصد انتظارات تومی بر مبنای همان اعتماد شکل می گیرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه پارسال توانستیم به وعده عمل کنیم و تورم را به 35 درصد رساندیم، اظهارداشت: امسال الحمدالله در همین جای سال هستیم از هدفی که برای پایان سال اعلام کرده بودیم به مراتب بیشتر هستیم تورم بین 17 و 18 است بنابراین کار دولت در بخش اقتصاد در بخش سیاست خارجی در بخش مسائل اجتماعی درست است یکی از عزیزان از هوای تهران و کلانشهرها نقد کردند به وزرای مربوطه می‌گویم کل نطق هایی که امروز انجام شد مطالباتی که درخواست شد بررسی کنید و نتیجه اش را گزارش دهید که هر چه شدنی است ما انجام دهیم.

رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در همه زمینه‌ها قدم‌های بلندی را برداشتیم، گفت: با همت شما با کمک شما در سیاست خارجی هم هم چنین امروز جایگاه ایران در افکار عمومی دنیا و در میان سیاست مداران با چند سال پیش زمین تا آسمان متفاوت است.

دکتر روحانی ادامه داد: مردم سراسر جهان به فضای ایران به امنیت ایران اعتماد کردند و شما می‌بینید که هتل‌های ما که در سال 91 تمامش خالی بود، در 92 تا حدی رونق پیدا کرده بود و در 93 هیچ هتل قابل ذکری در سراسر کشور مخصوص در مناطق گردشگری تا تابستان سال آینده رزرو شده‌اند. این به معنای اشتیاق جهان برای آمدن به کشور هستند. صدها کشور امروز منتظر شرایط آینده‌ای هستند که بتوانند وارد کشور شوند و از لحاظ سرمایه‌های مورد نظر تامین کنند.

رئیس دولت یازدهم با بیان اینکه اقلیتی از این وضع خوشحال نیستند، تاکید کرد: ‌امیدواریم آن‌ها از منافع زودگذرشان بگذرند؛ سیاست خارجی ما هر چه موفق باشد به نفع این مردم است به نفع این کشور است به نفع ثبات این کشور است آنها‌یی که امروز مسئولیت سیاست خارجی رو بر دوش دارند از رئیس دولت گرفته تا وزیر امور خارجه تا همه کارشناسان افرادی انقلابی و چهره‌هایی هستند که سوابق‌شان در انقلاب مربوط به روزهای اول انقلاب است. یک عده تازه به دوران رسیده که ما به آن‌ها هم احترام می‌گذاریم نمی‌خواهد این قدر نسبت به آینده و ارزش‌های انقلاب و ارزش اسلام دلنگران باشند.

وی اضافه کرد: ما همه باید در ارزش‌ها اجماع نظر پیدا کنیم نظر مشترک پیدا کنیم امروز دنیا باور دارد قبلا این طور بوده دنیا باور نمی‌کرده امروز دنیا باور دارد که مذاکرات ما یک مذاکراتی جدی و منطقی و رو به جلو است هیچ کس در این تردید ندارد امروز دنیا قبول دارد که جمهوری اسلامی ایران مسلح به سلاح منطق و عقلانیت است.

دکتر روحانی تاکید کرد: امروز همه قبول دارند که جمهوری اسلامی ایران ضد خشونت است ضد افراطی گری است و اگر نبود چه طور اعلام جمهوری اسلامی ایران برای جهان عاری از خشونت و افراطی گری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اتفاق آرا و با مخالفت دو سه کشور مقل آمریکا و اسرائیل به تصویب جهانی می‌رسد.

رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه قولی که دولت یازدهم در همه زمینه‌ها به مردم داده، به قولش پای بند است و هر کجا که ما منافع ملی ما مصالح ملی ما امنیت ملی ما حقوق ملت ما در پیش باشد و بدانیم راهی که می‌رویم برای احقاق حقوق ملت و منافع ملی است نه از انتقادی می‌ترسیم و نه از تخریبی می‌ترسیم و نه از فریاد و سرو صدایی باک داریم.

رئیس جمهور تصریح کرد: راهی که ما گفته‌ایم، همان خواهیم بود؛ منتهی برای این که بتوانیم به پیروزی و اهدافمان برسیم باید اهداف دانشگاه و دولت یکی باشد. اهداف جامعه و دانشگاه یکی باشد و نیاز به همراهی داریم باید دست به دست هم دهیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه نقد از دولت را خواستاریم، گفت: در جایی که تشخیص می‌دهید راه دولت درست است حمایت کنید بدون حمایت و نقفد شما ما نمی‌توانیم به هدف و مقصد نهایی دست پیدا کنیم.

رئیس شورایعالی انقلاب فرهنگی در پایاخ خاطرنشان کرد» بار دیگر روز پرافتخار دانشجو را تبریک می‌گویم از تلاش آقای دکتر هاشمی، فرهادی برای ادامه راهی که جزو مطالبات و خواست مردم است تشکر و سپاسگذاری و قدردانی می‌کنم.


منبع : باشگاه خبرنگاران

 

  

دیدگاه شما در مورد : فرهادی در وزارت علوم راه میلی‌منفرد را ادامه می‌دهد/تازه به دوران رسیده‌ها نسبت به ارزش‌های انقلاب دلنگران نباشند

فرهادی در وزارت علوم راه میلی‌منفرد را ادامه می‌دهد/تازه به دوران رسیده‌ها نسبت به ارزش‌های انقلاب دلنگران نباشند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر