صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

متن گزارش وزیر خارجه انگلیس به مجلس عوام درباره مذاکرات هسته ای

بر اساس پیشرفت های مهمی که تا امروز داشتیم نظر من، درست مثل نظر وزرای خارجه کشورهای گروه 1+5 و آقای ظریف وزیر امور خارجه ایران، این است که رسیدن به توافق جامع همچنان امکان پذیر است.

کد خبر : 15682

تاریخ انتشار : 10/09/1393 - 09:10


متن گزارش وزیر خارجه انگلیس به مجلس عوام درباره مذاکرات هسته ای

به گزارش خط امید بهشهر _ فیلیپ هاموند، وزیر خارجه انگلستان در گزارشی به مجلس عوام این کشور، گفت که پیشرفت های مهمی در مذاکرات رخ داده است.

 

متن اصلی سخنان وی را اینجا ببنید.

 

متن کامل سخنان هاموند که روز 5 آذر منتشر شده، چنین است.

 

***

 

آقای رئیس با اجازه من درباره مذاکرات ایران و گروه 1+5 بر سر آینده برنامه هسته ای ایران مطالبی را بیان می کنم. در نوامبر 2013 گروه 1+5 با ایران به توافق موقتی دست یافتند که از بیست ژانویه 2014 برای مدت شش ماه به اجرا درآمد. طبق این توافق ایران متعهد شد فعالیت خود را در زمینه هایی که بیشترین نگرانی را برای جامعه بین المللی ایجاد می کند متوقف کند. در عوض ایران شاهد کاهش برخی از تحریم ها و بازگشت چهار ممیز دو دهم میلیارد دلار درآمد نفتی به کشورش بود.

 

این توافق موقت زمان کافی برای اعتماد سازی و آغاز مذاکرات درباره توافق جامع به منظور تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را در اختیار ما گذاشت. از ماه فوریه ما درگیر مذاکرات مبسوطی هم در سطح مسئولان و هم در سطح وزرا با ایران بودیم. ما می دانیم که همیشه این نوع مذاکرات مشکل و پیچیده خواهد بود، و همینطور هم بود. این مذاکرات حتی از مذاکرات ژنو برای رسیدن به توافق موقت هم دشوار تر بود.

 

در مذاکرات لازم است اهداف ایران برای برنامه صلح آمیز و غیرنظامی هسته ای با تاکید و اصرار ما برای تضمین اینکه ایران نمی تواند به توانایی ساخت سلاح هسته ای دست پیدا کند تلفیق شود. تا ژوئیه 2014 بعد از ماهها گفتگو با ایران در مورد مواضع دو طرف درک عمیق تری پیدا کردیم و در برخی از زمینه های مذاکره پیشرفتهایی داشتیم. اما هنوز درباره مسائل اصلی تفاهم نداشتیم. بنابراین ایران و گروه 1+5 تصمیم گرفتند مذاکرات را تا 24 نوامبر (روز دوشنبه) تمدید کنند.

 

از ماه ژوئیه مذاکرات میان ایران و گروه 1+5 فشرده تر شد و در مورد تعدادی از مسائل مهم اختلافات برطرف شد. اما اختلاف نظرهای مهمی هنوز باقی است. من و دیگر وزرای امور خارجه گروه 1+5 جمعه گذشته با مقامات ایرانی در وین دیدار کردیم و روز گذشته هم دوباره برای ارزیابی دورنمای رسیدن به تفاهم در چارچوب سیاسی به منظور دستیابی به توافق جامع تا قبل از ضرب الاجل تعیین شده دیدار و گفتگو کردیم.

 

مذاکرات وین تاکیدی داشت بر لزوم اقدامات بیشتر درباره مسائل مهم از سوی ایران و همچنین لزوم انعطاف پذیری دو طرف. با وجود تلاش های طرفین، روز گذشته مشخص بود که ما به زمان بیشتری برای برطرف کردن اختلافات نیاز داریم، مخصوصا مسائل مربوط به ظرفیت غنی سازی ایران که همچنان مرکز توجه در مذاکرات است. اما بر اساس پیشرفت های مهمی که تا امروز داشتیم نظر من، درست مثل نظر وزرای خارجه کشورهای گروه 1+5 و آقای ظریف وزیر امور خارجه ایران، این است که رسیدن به توافق جامع همچنان امکان پذیر است. ما باید از اقداماتی که تاکنون انجام شده استفاده کنیم و برای رسیدن به این هدف تلاش کنیم. بنابراین ایران و گروه 1+5 توافق کردند مدت توافقنامه موقت را دوباره تا پایان ژوئن تمدید کنند تا زمان بیشتری برای رفع اختلافات و نهایی کردن جزئیات فنی داشته باشیم.

 

ما به مذاکراتمان در دسامبر با هدفی مشترک برای رسیدن به طرح کلی توافق ادامه می دهیم. مطمئنا ترجیح بر این بود که تا روز دوشنبه گذشته به توافق جامع می رسیدیم. اما اگر توافق خوب و درستی بود. همچنان که برای رسیدن به این توافق تلاش می کنیم توافق موقت هم داریم که طبق آن محدودیتهایی در برنامه هسته ای ایران و بخش عمده ای از تحریم های هسته ای اعمال می شود. طبق این برنامه ایران همچنان می تواند درآمدهای نفتی اش را بر اساس توافق به کشور برگرداند.

 

آقای رئیس! دولتهای قبلی پی در پی از حمایت هر دو حزب در پارلمان از رویکرد همزمان استفاده از تحریم ها و مذاکرات برخوردار بوده اند. من همچنان عقیده دارم که این رویکرد درست است و با وجود پیشرفت آهسته، نتیجه بخش است. مذاکره با ایران سخت و پیچیده است اما یک توافق جامع منافع زیادی برای همه طرفها خواهد داشت.

 

برای ایران سرآغاز پیوستن به جامعه بین المللی و باز شدن راه برای برداشتن تحریم ها و دستیابی به دارایی های مسدود شده اش خواهد بود. برای جامعه بین المللی نیز این امر پیشرفت قابل ملاحظه ای برای امنیت منطقه و جهان خواهد بود.

 

ما نمی توانیم تسلیم وسوسه هایی برای رسیدن به توافق به هر قیمتی شویم اما استوار و ثابت قدم به دنبال رسیدن به توافق جامعی هستیم که به اصول روشن و مشخص مبنی بر اینکه ایران نباید به توانایی ساخت سلاح هسته ای دست پیدا کند، احترام بگذارد.


منبع : ایران هسته ای

 

  

دیدگاه شما در مورد : متن گزارش وزیر خارجه انگلیس به مجلس عوام درباره مذاکرات هسته ای

متن گزارش وزیر خارجه انگلیس به مجلس عوام درباره مذاکرات هسته ای

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر