صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
یک خواهش از مسئولین؛

مراقب سرمایه های بهشهر باشید

در میان انبوه زمین های مسطح یک ساختمان خود نمایی می کند! ساختمانی با معماری زیبا و کهن که تنها یادگار دوران شکوه اقتصادی بهشهر است.

کد خبر : 15446

تاریخ انتشار : 04/09/1393 - 12:24


مراقب سرمایه های بهشهر باشید

به گزارش خط امید؛ بهشهر از جمله شهرهای باستانی استان مازندران است که چه قبل از اسلام و چه بعد از ورود اسلام به منطقه  و حتی در تاریخ معاصراز اهمیت خاصی برخوردار بوده است

 

بهشهر پس از صفویه به یک از قطب های فرهنگی تبدیل شده بود تا جایی که در سالهای انقلاب جزو شهرهای پیشتاز انقلابی کشور به شمار می آمد

 

بعد از دوران صفویه نیز همواره مورد نظر حکومت های وقت بوده تا جایی که در دوران پهلوی اول بهشهر به عنوان یکی از شهرهای هدف اقتصادی در شمال کشور در نظر گرفته می شود و با همکاری کشور آلمان نازی کارخانجات چیت سازی بهشهر راه اندازی می شود که باعث مهاجرت جمعیت زیادی از اقصی نقاط کشور به این شهر جهت کار می شود.

 

متاسفانه با وجود دارا بودن تاریخی کهن و حرف های نا گفته ی بسیار از آن همچنان این شهر مهم فاقد یک مرکز آشنایی مردم و بخصوص جوانان با تاریخ شهرشان است.

 

درواقع در کنار کمبود های فراوان فرهنگی، کمبود موزه در موضوعات مختلف به چشم می آید.

 

چیت سازی بهشهر نام کارخانجات بزرگی بود که شهرتش از مرزهای کشورمان نیز گذر کرده و به گوش بسیاری از تجار و بازرگانان غرب آسیا رسیده بود، کارخانجات عظیمی که قربانی خصوصی سازی غیر اصولی شده و نابود گشتند.

 

امروز که از خیابان های منتهی به محوطه کارخانه و خانه های سازمانی آن عبور می کنید چیزی جز خرابه های بجا مانده از آن و زمین های مسطح شده و آماده ی فروش نمی بینید.

 

اما در میان انبوه زمین های مسطح یک ساختمان خود نمایی می کند! ساختمانی با معماری زیبا و کهن که تنها یادگار دوران شکوه اقتصادی بهشهر است.

 

گویا در گذشته این ساختمان مختص امور ورزشی بوده و امروز تنها یک خانواده از خانواده های کارگران چیت سازی در آن زندگی می کنند و قطعا به زودی آنها نیز مجبور به تخلیه ساختمان می شوند و آن ساختمان زیبا و نگون بخت نیز به سرنوشت سایر ساختمان ها دچار می شود!   "تخریب"

 

غرض از نگاشتن این یادداشت یک خواهش از مسئولین بود! قلمی که تا دیروز تلاش داشت با نگاه نقد به سازندگی شهرش کمک کند امروز از تلخی حوادث اخیر چیت سازی نای نقد را هم ندارد و صادقانه از مسئولین تقاضا می کند

 

تقاضا می کند که نگذارند تنها یادگار دوران شکوه اقتصادی بهشهر تخریب گردد! و با همتی جهادی آن ساختمان را حفظ کرده و تبدیل به موزه ی مردم شناسی و یا موزه ی تاریخ چیت سازی نمایند. تا برای فرزندانمان از دوران شکوه شهر گفته باشیم شاید که آنها دیگر بار هجرت نبندند و عزم ساختن شهر را جزم کنند. 

 

چرا که این ساختمان هم از نشر معماری و هم از نظر تاریخی دارای استانداردهای لازم برای شاخص شدن و استفاده به عنوان موزه می باشد.

 

امید است، مسئولین محترم با وحدت و همت مثال زدنی این ساختمان را برای شهر و آیندگان حفظ کنند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  

برای این پست 2 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر سه شنبه 04 آذر 1393 - 22:12
  شهربندی

  با سلام بسیار پیشنهاد زیبایی دادید حیفه شهری باستانی همچون بهشهر موزه مردم شناسی نداشته باشد . همشهری عزیز بیایید با تایید و نشر مطلب فوق نویسنده متن را یاری و کمک کنیم . با تشکر من بعنوان فرزند یک کارگر چیت سازی و یک بهشهری در وبلاگ خودم مطلب رو قرار میدم shahrbandi.blogfa.com

  6 1
 • پاسخ به نظر سه شنبه 11 آذر 1393 - 23:58
  شهروندی

  درود بر آنانکه راستی و درستی را به دیگران هدیه می دهند همواره سخن از گذشته ی اشرف ، از شکوه و رونق و زیبائی و عظمت این شهر باستانی است همه بهشهر را به گذشته ی نیک اش می شناسند به چیت سازی و تاریخ و آثار تاریخی و ... به باغ شاه ، چشمه عمارت و عمارت های زیبای دیگر ؟؟؟ صفی آباد و عباس آبادش ... میانکاله و نام جهانی اش ... افسوس ، افسوس هزاران افسوس که امروزه چه نگون بخت شده با آن همه شکوفائی گذشته اش ؟؟؟!!! با این همه آثار و منابع حیاتی اش ... دریغ از یک مسئول و مدیر آگاه ، درخور و شایسته ؟؟؟!!! آیا وطن پرست آگاه ، بیدار ، عاقل و نیک اندیشی به سراغش خواهد آمد ؟؟؟!!!

  1 0
دیدگاه شما در مورد : مراقب سرمایه های بهشهر باشید

مراقب سرمایه های بهشهر باشید

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر