صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

به جای آنکه تیم ایرانی شرط بگذارد، کاخ سفید مطالبه امتیاز می‌کند!

انتقال ذخایر اورانیوم ایران به روسیه؛ شرط آمریکا برای تمدید مذاکرات/ لزوم ایستادگی تیم ایرانی مقابل زیاده‌خواهی بیشتر کاخ سفید به بهانه تمدید مذاکرات

کد خبر : 15320

تاریخ انتشار : 28/08/1393 - 11:09


به جای آنکه تیم ایرانی شرط بگذارد، کاخ سفید مطالبه امتیاز می‌کند!

دور جدید مذاکرات هسته ای از امروز در وین و در ساختمانی کنار میدان تئودور هرتزل، پدر معنوی صهیونیسم آغاز شد.

 

تلاش برای دستیابی به توافق جامع هدف از این دور مذاکرات اعلام شده اما با توجه به اختلافات موجود، به نظر می رسد محور اصلی این گفتگوها دستیابی به توافقی برای تمدید مذاکرات است.

 

البته با توجه به تجریه مذاکرات پیشین به ویژه آنچه که سوم آذرماه سال گذشته در ژنو اتفاق افتاد، مقامات آمریکایی با این گمان که تیم ایرانی به دنبال امضای توافق حتی «توافق ضعیف» است از فرصت کم باقی مانده تا ضرب الاجل 24 نوامبر استفاده کرده و بار دیگر پیشنهادات خود در مسقط را تکرار می‌کنند.

 

بر اساس اخبار برخی منابع خبری جان کری وزیر خارجه آمریکا در مسقط به همتای ایرانی خود گفت آمریکا تنها با چرخش 1500 سانتریفیوژ نسل اول موافق است. این یعنی بین خط قرمز 190 هزار سو ایران و پیشنهاد آمریکا حدود «188 هزار سو» اختلاف وجود دارد برای همین بعید است که تیم ایرانی چنین پیشنهادی را بپذیرد.

 

وقتی گزینه توافق جامع از روی مذاکرات برداشته شود، گزینه بعدی یعنی تمدید مذاکرات برای یک دوره زمانی دیگر روی میز قرار می گیرد.

 

تجربه پیشین مذاکرات تمدید توافق که در تیرماه سال جاری در وین برگزار شد؛ بیانگر آن است که مقامات آمریکایی تمدید مذاکرات ژنو را به پذیرش تعهداتی فراتر از تعهدات توافق ژنو از سوی ایران مشروط می کنند.

 

در مذاکرات وین 6 که بر اساس آن توافق ژنو برای یک دوره 4 ماه تمدید شد، با فشار مقامات آمریکایی تیم ایرانی سه تعهد جدید پذیرفت:

 

اول آنکه بیش از 4000 کیلو اورانیوم 2 درصد را به جای قراردادن در فرآیند غنی سازی مجدد، تا سطح اورانیوم طبیعی رقیق نماید.

 

تعهد دومی که ایران در نتیجه توافق وین پذیرفت به اکسید کردن اورانیوم های رقیق شده 20 درصد مربوط می شود.

 

سومین تعهدی قبول نظارت های بیشتر از  نظارت های اشاره شده در توافق ژنو، بوده است.

 

حال و در آستانه تمدید دوباره توافق ژنو گفته می‌شود آمریکا در نظر دارد امضای توافق جدید را مشروط به پذیرش تیم مذاکره کننده ایران به انتقال بخشی از ذخایر اورانیوم به روسیه کند.

 

این بدان معناست که کاخ سفید پروژه خود برای کاهش ذخایر 8 تنی اورانیوم 5 درصد ایران به حدود 2 تن را نه با شروع توافق جامع بلکه پیش از آن و در توافق تمدید مذاکرات آغاز می‌کند.

 

کاهش ذخایر اورانیوم 5 درصد ایران که حاصل سال ها غنی سازی اورانیوم در تاسیسات هسته ای کشور است از خواسته های اساسی طرف مقابل در جریان مذاکرات هسته ای بوده که کاملا در تعارض با خطوط قرمز نظام و منفعت ملی ایران است.  

 

تعیین پیش شرط از سوی آمریکا برای تمدید مذاکرات در حالی است که کاخ سفید با بهره گیری از اضعاف فنی توافق ژنو از اجرای تعهدات خود مانند عدم تحریم بیشتر ایران، عدم صدور مجوز تامین و نصب قطعات یدکی برای ایمنی پرواز هواپیماهای غیرنظامی ایرانی، خدمات مرتبط صدور مجوز بازرسیهای مربوط به ایمنی و تعمیرات در ایران و ... خودداری می‌کند.

 

تیم ایرانی باید این نکته را مدنظر قرار دهد در حال حاضر پیش از آنکه جمهوری اسلامی به توافق جامع و یا تمدید مذاکرات احتیاج داشته باشد این دولت دموکرات آمریکا است که برای فرار از شکست های سیاسی در داخل به امضای توافق جامع و یا ادامه یافتن مذاکرات احتیاج دارد. 

 

در واقع تیم ایرانی به جای پذیرش تعهدات جدید که حتی برخلاف توافق ژنو است باید از فرصت تمدید مذاکرات استفاده کرده و ضعف‌های توافق ژنو را برطرف کند تا کشورهای 1+5 آنچه که سوم آذر سال گذشته متعهد شدند را حداقل پس از یک سال اجرایی کنند.


منبع : رجا

 

  

دیدگاه شما در مورد : به جای آنکه تیم ایرانی شرط بگذارد، کاخ سفید مطالبه امتیاز می‌کند!

به جای آنکه تیم ایرانی شرط بگذارد، کاخ سفید مطالبه امتیاز می‌کند!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر