صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
گزارش خط امید از وضعیت بازار گوجه

گوجه 6000 تومانی به بهشهر رسید

بهشهر هم از این افزایش قیمت‌ها در امان نماند و گوجه گرانتر از موز را بر سر سفره شهروندان خود آورد به طوری که قیمت گوجه در میدان تره بار این شهرستان کیلویی 5000 تومان فروخته می شود.

کد خبر : 15252

تاریخ انتشار : 27/08/1393 - 11:23


گوجه 6000 تومانی به بهشهر رسید

به گزارش خط امید بهشهر این روزها کسانی که برای خرید به میوه فروشی‌ها می روند سبد خریدشان خالی از گوجه فرنگی است زیرا این محصول پرطرفدار یا در میوه‌فروشی‌ها پیدا نمی‌شود و یا در صورت موجود بودن سردخانه ای است که کیفیت مناسبی نداشته و قیمت آن از موز هم فراتر رفته است.

 

مدیریت ناکارآمد بازار و نوسان افسارگسیخته قیمت‌ها به ویژه در 6 ماه اخیر مورد انتقاد افراد بسیاری بوده است، اوج این نابسامانی‌ها در روزهای اخیر در اقلام خوراکی و تره‌بار مشاهده می‌شود.

 

در این بین گوجه فرنگی گوی سبقت را از بقیه محصولات ربود. وچون گوجه یکی از محصولات پرطرفدار در سبد غذایی مردم کشورمان محسوب می شود از این رو مردم نسبت به قیمت آن حساس هستند، که ماجراهای اعتراض مردمی علیه افزایش قیمت گوجه در دولت های نهم و دهم نیز گواه این بیان است.

 

قیمت هر کیلو گوجه هم اکنون در برخی از مناطق مازندران تا 10000 تومان هم رسیده است، در حالی که حدود قیمت آن تا یک ماه قبل به بیش از 3000 تومان نمی رسید.

 

اختلاف قیمت این چنینی در مدت اخیر نشانگر وضعیت نابسامان مدیریت بازار است که نتوانسته مسائلی که مدت‌ها است بازار کشورمان به آن مبتلا شده را اصلاح کند.

 

واسطه‌گری محصولات کشاورزی و غذایی در شرایط عادی عامل اثرگذاری در گرانی محصولات کشاورزی است. متاسفانه به علت مشکلات ساختاری موجود، زنجیره تامین غذا همواره از ایستگاه ناعادلانه واسطه‌ها عبور می‌کند، و این افراد بیشترین سود این زنجیره را برای خود کنار می‌گذارند و باعث افزایش ناعادلانه قیمت می‌شوند.

 

دیگر همه‌ی ملت فهمیده اند، کشاورزی که با مشقت بسیار محصولی را به بار می آورد باید با قیمت بسیار ناچیزی آنرا به واسطه‌ها بفروشد تا بتواند زنده بماند و آن واسطه که این روزها گویا قدرتمندتر از گذشته هم شده‌اند با هر قیمتی که مصلحت بدانند آنرا در بازار عرضه می کنند.

 

بهشهر هم از این افزایش قیمت‌ها در امان نماند و گوجه گرانتر از موز را بر سر سفره شهروندان خود آورد به طوری که قیمت گوجه در میدان تره بار این شهرستان کیلویی 5000 تومان فروخته می شود و تا به دست مشتری برسد قیمت 6000 تومان و در برخی فروشگاه‌‌ها بالاتر از این قیمت را به خود می بیند.

 

حسن انتظاری معاون اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان بهشهر در گفتگوی تلفنی با خبرنگار خط امید گفت: به دنبال افزایش قیمت گوجه، بازرسی‌هایی را در میدان تره بار بهشهر انجام شد و با بررسی فاکتور‌های خرید فروشنده‌ها هیچ گونه تخلفی از سوی آنها مشاهده نکردیم و سقف سود مجاز هم از سوی این فروشنده‌ها رعایت شد.

 

وی ادامه داد: به دنبال سرمای شدید که چند روز گذشته در کشور شاهد بودیم میزان زیر کشت گوجه کاهش یافت و برای تامین گوجه مورد نیاز باید از استان های مرکزی و جنوبی کشور، این محصول را به مناطق سرمازده حمل کرد که با توجه به قیمت بالای حمل و نقل،قیمت نهایی این محصول خوراکی افزایش پیدا می کند.

 

حال از دولت تدبیر امید انتظار می رود که هرچه سریع تر برای این مشکل تدبیری بیاندیشد و مانع از بهم خوردن وضعیت بازار شود.

  

  

دیدگاه شما در مورد : گوجه 6000 تومانی به بهشهر رسید

گوجه 6000 تومانی به بهشهر رسید

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر