صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
واردات ۶ ماهه ۱.۷ میلیارد لیتر؛

ادعای نادرست زنگنه و ابتکار، چند هزار میلیارد تومان به جیب خارجی‌ها ریخت؟ +جزئیات واردات

در ۶ ماه ابتدایی سال ۹۳ به طور میانگین ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است؛ به عبارت دیگر پرداخت ۴۶۴ میلیارد تومان اضافه برای جایگزینی بنزینی که ادعای آلایندگی آن در کمیسیون‌های مجلس رد شده است.

کد خبر : 14959

تاریخ انتشار : 19/08/1393 - 10:06


ادعای نادرست زنگنه و ابتکار، چند هزار میلیارد تومان به جیب خارجی‌ها ریخت؟ +جزئیات واردات

به گزارش خط امید بهشهر _ در ۶ ماه ابتدایی سال ۹۳ جمعا ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است که براساس اسنادی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار گرفت در این مدت ۴۶۴ میلیارد تومان پرداخت اضافی نسبت به تولید بنزین با ریفورمیت پتروشیمی در داخل کشور صورت گرفته است.

 

براساس متن قراردادی که بین شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و پتروشیمی نوری به امضا رسیده است قیمت فوب نفتا منطقه خلیج فارس که در نشریه platts منتشر می شود مورد محاسبه قرار می گیرد.

 

قیمت محصول تولیدی (ریفورمیت) مجتمع پتروشیمی نوری

براساس قیمت‌های اعلام شده در نشریه platts قیمت فوب نفتا در خلیج فارس در ماه ژوئن ۹۳۰ دلار، در ماه جولای ۹۳۰ دلار، در ماه مارس ۸۹۲ دلار و در ماه آپریل ۹۰۹ دلار اعلام شده است.

 

قیمت نفتا در نشریه platts

 

ژوئن 


جولای 

مارس 

آپریل

با یک محاسبه ساده میانگین قیمت نفتا در ۴ ماه اعلام شده ۹۱۵ دلار بوده که این رقم به اضافه رقم ثابت ۲۲۰ دلار بر تن که در فرمول بالا (فایل قابل دانلود) آمده است رقم ۱۱۳۵ دلار بر تن را به دست می‌دهد، در نهایت با یک محاسبه ساده دیگر می توان گفت به ازای هر بشکه نفتا ۱۰۹ دلار به شرکت پتروشیمی نوری پرداخت می شد.

 

اما براساس آمارهای اعلام شده توسط شرکت ملی پالایش و پخش فراروده های نفتی قیمت هر بشکه بنزین در فوب خلیج فارس ۱۱۹ دلار است اما قیمت بنزین وارداتی برای ایران در هر بشکه ۱۲۸ دلار تمام می شود.

 

براین اساس می توان گفت مابه التفاوت تولید بنزین در داخل کشور با بنزین فوب خلیج فارس ۱۰ دلار و با بنزین وارداتی ۱۹ دلار است که در هر لیتر بنزین وارداتی ۱۲ سنت اضافه پرداخت صورت گرفته است.

 

همچنین براساس آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی در ۶ ماهه ابتدایی سال جاری ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده است که با توجه به این رقم واردات و قیمت بنزین وارداتی می توان گفت ۴۶۴ میلیارد تومان پرداخت اضافی بابت واردات بنزین به کشور صورت گرفته است.

 

به گزارش فارس براساس اعلام سازمان محیط زست واردات بنزین به دلیل آلایندگی تولید بنزین در پتروشیمی ها انجام می شود که پس از تحقیق و بررسی در ۳کمیسیون تخصصی مجلس شورای اسلامی این ادعا رد شد.

 


منبع : جهان

 

  

دیدگاه شما در مورد : ادعای نادرست زنگنه و ابتکار، چند هزار میلیارد تومان به جیب خارجی‌ها ریخت؟ +جزئیات واردات

ادعای نادرست زنگنه و ابتکار، چند هزار میلیارد تومان به جیب خارجی‌ها ریخت؟ +جزئیات واردات

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر