صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

سه ویژگی مشترک 13 آبان و عاشورا

سه ویژگی مهم اطاعت، جانفشانی در راه حق و بصیرت تنها تفاوت بین مردم امروز و مردم زمان ائمه (س) است که توانسته تا کنون مقاوت این کشور را پایدار سازد.

کد خبر : 14815

تاریخ انتشار : 13/08/1393 - 00:57


سه ویژگی مشترک 13 آبان و عاشورا

به گزارش خط امید بهشهر انقلاب اسلامی ایران که به گفته ی کارشناسان سیاسی بزرگترین رویداد قرن بیستم بود نتیجه ی درسی بود که تاریخ به شیعه داده بود و در واقع باید گفت، حاصل وحدت مردم حول محور ولایت بود. همان اتفاقی که در صدر اسلام باید می افتاد و نشد چه در زمان امیرالمومنین (ع) و چه در زمان فرزندان عزیزش بخصوص اباعبدالله الحسین(ع)؛ جایی که مردم برای ولی خود دعوت نامه می فرستند اما سرانجام زندگی زیر سایه ی ولی حق را به وعده های دنیای فروختند.

اما پس از گذشت سالها و قرن ها به یکباره در نزدیکی همان منطقه ی جغرافیایی که به عهدشکنی معروف گشته مردمی پیدا    می شوند که با درس گرفتن از عبرت های عاشورا، حول عالمی مجاهد جمع شده و وحدت نمودند تا حکومت جور و ظلم را به زمین بکشند و موفق هم شدند.

در تاریخ انقلاب اسلامی روزهای مهم بسیاری پشت سر گذاشته شد 17 شهریو، 16 آذر، 19 دی، 26 دی، 12 بهمن و 22 بهمن و روزها ی بسیار دیگر که هرکدام در جایگاه خود برای ملت ما خاطره انگیز و مهم اند.

اما 13 آبان گویی رنگ و بویی دیگری دارد. سیزدهم آبان سالگرد سه رویداد مهم در تاریخ ایران است تبعید امام خمینی به ترکیه در سال  1343، کشتار دانش‌آموزان در سال 1357 در دانشگاه تهران و تسخیر سفارت امریکا در سال 1358،

شاید بدلیل وقوع این سه حادثه ی انقلاب است که جنس 13 ابان متفاوت است. اما گویا فقط همین ها نیست و باید دلیل دیگری در آن نهفته باشد.

خوب که به 3 واقعه ی 13 آبان نگاه بیاندازیم متوجه می شویم که  بسیار شبیه به حوادث عاشوراست و هیمن شباهت است که جنس آنرا متفاوت ساخته است.

در 13 آبان 43 بود که امام امت به دلیلی دعوت مردم  به ایستادگی در برابر ظلم و جور به تبعید محکوم می شود و جرقه های انقلاب شکل می گیرد و در 13 ابان 57 بود که جوانان فدایی امام علیه رژیم طاغوت قیام کرده و با خون خود قیام امامشان را یاری نمودند. و باز هم در 13 آبان 58 بود که بصیرت و اقدام به موقع علی اکبرهای امام خمینی (ره) به کمک انقلاب آمد و با تسخیر سفارت آمریکا انقلاب امامشان را بیمه کردند.

سه حادثه ای که دقیقا در واقعه ی عاشورا نیز اتفاق افتاد، با این تفاوت که بدلیل مصلحت اندیشی نابهنگام و عدم تبعیت از ولی حق، دعوت امام حسین (ع) به سرانجام نرسید.

اما در ایران، گویا دیگر مردم این کشور فهمیده بودند که فقط با یاری ولی است که ادامه ی راه ممکن می شود و در سختی ها و تنگناها حتی به قیمت مقاومت عاشورایی اجازه نمی دادند به امامشان آسیبی برسد.

سه ویژگی مهم اطاعت، جانفشانی در راه حق و بصیرت تنها تفاوت بین مردم امروز و مردم زمان ائمه (س) است که توانسته تا کنون مقاوت این کشور را پایدار سازد.

هرچند تقارن تاریخ شمسی و قمری بدلیل تفاوت تقویم ها امری طبیعی به نظر می رسد اما این تقارن درست در ایامی که عده ی سعی در تحریف پیام عاشورا دارند را به فال نیک گرفته و به بازخوانی عبرت های عاشورا همت می گماریم که مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است. 

  

دیدگاه شما در مورد : سه ویژگی مشترک 13 آبان و عاشورا

سه ویژگی مشترک 13 آبان و عاشورا

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر