صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
در روز ملی مازندران

همایش «مازندران، سرزمین فرهنگ و ایمان» برگزار می شود

بزرگداشت روز مازندران در مسجد تاریخی فرح آباد ساری برگزار می شود.

کد خبر : 14799

تاریخ انتشار : 11/08/1393 - 10:58


همایش «مازندران، سرزمین فرهنگ و ایمان» برگزار می شود

به گزارش خط امید بهشهر _ عباسعلی ابراهیمی با اعلام این خبر اظهار داشت: این رویداد فرهنگی و هنری با اهدافی چون ترغیب هنرمندان به آیین های عاشورایی، اهتمام به ارزش های دینی و مذهبی در متون و نمایش ها، پیوند نسل های جدید با اصالت ها، ریشه ها و سنت‌های فرهنگ محرم و مضامین عاشورایی و شناخت تاثیرات حماسه عاشورا بر ساختار مناسبات اجتماعی مردم مازندران طراحی و پیش بینی شده است.

وی افزود: همایش مازندران سرزمین فرهنگ و ایمان در بخش تعزیه، نقالی، نمایشگاه عکس و نمایشگاه فرهنگی و اجرای آیین های بومی به اجرا در می آید و در طول برگزاری این همایش از ابعاد و زوایای مختلف به شناسایی فرهنگ سنت‌های عاشورایی و مفاهیم معنوی نهفته در حماسه محرم و تبیین ضرورت‎ها و نیازهای نسل جدید به این سرچشمه های معنوی پرداخته می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران بیان کرد: این همایش توسط ارشاد مازندران با حمایت استانداری و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بخشداری رودپی شمالی به اجرا در می آید.

دبیر شورای فرهنگ عمومی مازندران خاطرنشان کرد: مازندران با داشتن پیشینه ای کهن در تاریخ شیعه و از نخستین خاستگاه های شیعه در جهان، از آیین های قدیمی و پرشور در ایام ماه محرم برخوردار است، تاریخ طبرستان گره خورده با نام علویان است.

ابراهیمی ابراز داشت: تاریخ این منطقه با نام اسلام و شیعه رقم خورده و نخستین حکومت های اسلامی در دنیا در این سرزمین تشکیل شده است، از این روز نام بردن از تاریخ تشیع در مازندران بدون گره خوردن با نام اهل بیت(ع) ممکن نیست و نام حسین(ع) و واقعه کربلا در تاریخ شیعه و تاریخ تبرستان نیز گمنام نمی ماند.

وی اذعان کرد: هویت ایرانیان به ویژه مردم مازندران بدون توجه به آیین ها و سنت های ماه محرم قابل تعریف نیست، این آئین ها که ریشه در باورها و اعتقادات مردم ما دارند و بخش جدایی ناپذیر مراسم سوگواری هستند، با تغییر مناسبات اجتماعی باید همچنان پررنگ بمانند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران اعلام کرد: بزرگداشت روز مازندران در مسجد تاریخی فرح آباد روز ۱۴ آبان با محوریت آیین های عاشورایی و با عنوان «مازندران سرزمین فرهنگ و ایمان» برگزار می شود.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : همایش «مازندران، سرزمین فرهنگ و ایمان» برگزار می شود

همایش «مازندران، سرزمین فرهنگ و ایمان» برگزار می شود

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر