صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نگاهی به آداب و رسوم مردم شرق مازندران در ماه محرم

محرم در شرق مازندارن نیز همچون دیگر شهرهای استان مازندران، بوی غم و اندوه و ماتم داشته و مردم این دیار نیز همه ساله با فرا رسیدن ماه حزن و اندوه محرم، با برپایی مراسم و مجالس عزاداری اشک ماتم میریزند.

کد خبر : 14783

تاریخ انتشار : 10/08/1393 - 19:16


 نگاهی به آداب و رسوم مردم شرق مازندران در ماه محرم

به گزارش خط امید بهشهر _ تب و تاب محرم در شرق مازندران، از اواخر ذی الحجه شروع و خرید و نصب پارچه های مشکی بر سردرب منازل و هیات ها و مساجد، دلیلی بر ورود محرم در این دیار مذهبی و متدین مازندران است.

مردم شرق مازندران همچون سایر شهرهای این استان علوی، دلداده حسین(ع) و اهل بیت (ع) بوده و با شروع محرم در هر کوچه و خیابانی پرچم های عزای حسینی و پرچم های مشکی، سبز، قرمز توسط تکایا و هیات های مختلف تا پایان ماه صفر بر پا است و این پارچه های نشانه اقامه عزای حسینی است.

هیات کرب زنی

هیات های کرب زنی نیز امروزه در بهشهر و خلیل شهر با برنامه ریزی خاص برگزار می شود و جوانان و ریش سپیدان بسیاری در این هیات عضو هستند.

همایون خلیلی مسئول هیات کرپ زنی خلیل شهر بهشهر در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: در منطقه شرق مازندران کرب زنی در مسجد گرجی محله بهشهر و خلیل شهر برگزار می شود و دارای برنامه ریزی مناسب و خاصی است که نوای خاصی هم دارد.

وی افزود: نوای حزن آور و غمگین 'کرب زنی' یادآور عزاداری اصیل و سنتی علویان در مازندران است، که متاسفانه اکنون در برخی از شهرها منسوخ شده و در کمتر نقطه ای شنیده می شود.

خلیلی در رابطه با کرب می گوید: کرب تکه چوبی است تراشیده شده، به اندازه ای که در کف دست جا می گیرد و سطح بیرونی آن صاف است و در پشت آن بندی قرار دارد که به پشت دست می افتد و با ضربهای خاص نواخته می شود و با زدن این دو تکه کرب به هم فرد کرب زن، ضرب کرب را از زمین شروع کرده و به سمت آسمان می برد.

جوشی خوانی

جوشی خوانی از جمله سنت های دیرین مردم در شرق مازندران است که امروزه به فراموشی سپرده شده است و در روستاهای دوردست منطقه هزارجریب شرق مازندران رواج دارد و در اندک روستاهایی در روز تاسوعا برگزار می شود.

عزاداران حسینی در روز تاسوعا به دو دسته تقسیم می شوند و با اشعاری محزون در حالیکه به سینه می زنند و یک پای خود را جلو و پای دیگر را به عقب و سپس پای راست بلند کرده و به زمین می زنند به دور علمی که وسط محل عزا داری نصب شده می چرخند و اشعار محزونی سر می دهند.

البته در برخی از روستاها در گذشته رسم بر این بوده که نام متوفی های سال گذشته را نیز در این جوشی خوانی می برند که امروزه رو به زوال رفته و در روستاها هم این مسئله انجام نمی شود و تنها به جوشی خوانی در یک روز و بصورت کوتاه بسنده می شود.

علم گردانی

در این مراسم علم گردانی، عده ای از جوانان با بلند کردن علم و گرداندن آن در منازل و بازار و برگزاری نوحه خوانی و سینه زنی، جلوه خاصی به آیین عزاداری در ماه محرم می بخشند.

افراد علم گردان در شرق مازندران، علم را به تک تک خانه های اهالی می برند و این روز برای مردم خیلی مهم است چرا که در این روز، مردم خانه ها را تمیز می کنند و منتظر علم می مانند و با اسفند و قربانی کردن جلوی علم از آن استقبال می کنند.

علم گردانان در این مراسم، علم را داخل خانه می آورند و با یک سینی شکلات و شیرینی و میوه از آنان پذیرایی می کنند و مبالغی را نیز به عنوان نذری بر روی علم می گذارند و آن پول را صرف امور عمران و بهسازی و تمیزی مسجد می کنند.

جواب و سلام دادن نوحه خوانان

جواب و سلام دادن نوحه خوانان نیز از دیگر آداب و رسوم در شرق مازندران است که دارای شور و هیجان خاصی است بدین صوزت که یکی از مداحان از حسین می پرسد و دیگری جواب میدهد و برگزاری این مراسم در روز عاشورا و در کنار امامزادگان برگزار می شود و حالت حزن و اندوه فراوانی را بر جمعیت حاکم می کند.

قوم بنی اسد

تشکیل دسته قوم بنی اسد گلوگاه در روز بعد از عاشورا نیز از آیین هایی حزن انگیزی است که مردم این منطقه به تاسی از وقایع کربلا انجام می دهند و همه ساله در گلوگاه با حضور مردم برگزار می شود.

دراین مراسم زنان این گروه به تاسی از قوم بنی اسد، برای دفن اجساد شهدای کربلا وارد این منطقه می شوند و به دلیل اینکه نتوانستند سالار شهیدان را یاری رسانند ابراز ندامت و پشیمانی می کنند و شیون و گریه زاری کرده و بر سر و سینه ها می زنند و عزاداری می کنند.

تعزیه خوانی

مراسم تعزیه “شبیه خوانی” که یکی از نمایش های معتبر ایرانی با مضامین واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) است در بیشتر روستاها و شهرها اجرا می شود و امروزه بیشتر در ظهر روز عاشورا برگزار می شود و بدین صورت که افراد تعزیه خوان با پوشیدن لباس عرب و در نقش های یاران امام حسین و فرماندهان لشکر یزید گوشه ای از واقعه جانگداز کربلا را به نمایش می گذارند که متاسفانه به دلیل حمایت جدی مسئولین کمرنگ شده است.

حضور هیات های مذهبی در امامزادگان

هیات زنجیر زنی و سینه زنی در روستاهای شرق مازندران کمی متفاوت تر از شهرها برگزار می شود بدین صورت که هیات های سینه زنی و زنجیر زنی بصورت دسته های پایین محله و بالا محله در روز تاسوعا در روستاهای خود مراسم دسته روی برگزار کرده و در روز عاشورا همه هیات های عزاداری در قالب واحد به سمت امامزادگان محوری رفته و عزاداری و اطعام دهی را بصورت محلی در همان مکان انجام می دهند.

بعنوان نمونه در روز عاشورا هیات های عزاداری بیش از 20 روستای منطقه هزارجریب نکا و بهشهر از روستاهای خود بصورت دسته جات طولی با نوحه خوانی و عزاداری حرکت کرده و شاید 10 تا 20 کیلومتر را پیاده طی می کنند و در امامزاده زین العابدین (ع) سورک در قالب هیات های عزاداری به عزاداری برای سرور و سالار شهیدان می پردازند و اطعام دهی نیز انجام می شود.

اگرچه بخش هایی از فرهنگ هم از تاثیر تکنولوژی و رسوخ سایر فرهنگ ها و با ورود فرهنگ های مختلف دستخوش تحولات شده و در برخی از زمینه ها، فقط جلوه هایی از آن ها در اذهان بزرگسالان باقی مانده و نسل جدید از آن ها بی خبرند اما در سال های اخیر گوشه هایی از این اداب و سنن به اجرا در می آید تا جوانان و نو جوانان با آنها آشنا باشند.

علاوه بر این آداب و رسوم که از گذشته در فرهنگ مردم مومن و دیندار طبرستان بوده است از رسوم جدید در شرق مازندران تجمع هیاتهای مذهبی مختلف در یک مکان مشخص شده و عزاداری تجمعی است که در سالهای اخیر آغاز شده و مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است چرا که از نظر مردم تجمع عزاداری در یک مکان مشخص و عزاداری و نوحه خوانی و سینه زنی، اوج دلدادگی به آقا امام حسین(ع) است که در قالب هیات های مختلف و با همبستگی و اتحاد و وحدت برگزار می شود.

مازندران سرشار از آداب و رسوم ملی و دینی و آیین های عاشورایی است که در دل و جان مردم ریشه دوانیده است که گاهی در گذر زمان به فراموشی سپرده شده اند و نیازمند بازبینی مجدد و احیای دوباره توسط مسئولین مربوطه هستند.

شرق مازندران با جمعیتی افزون بر 300 هزار نفر شامل شهرستانهای بهشهر، نکا و گلوگاه و شهرهای خلیل شهر و رستمکلا است که در حال حاضر حدود 500 هیات مذهبی در این شهرستان ها فعالیت دارند که این روز ها خود را برای مراسم عزاداری سالار شهیدان کربلا آماده می کنند.


منبع : ایرنا

 

  

دیدگاه شما در مورد : نگاهی به آداب و رسوم مردم شرق مازندران در ماه محرم

 نگاهی به آداب و رسوم مردم شرق مازندران در ماه محرم

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر