صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

چگونگي مواجهه مجلس نهم و کابينه دولت يازدهم

حفظ ارزش‌ها و پايبندي بر آرمان هاي انقلاب اسلامي، از معيارها و شاخص‌هايي است که نمايندگان مجلس در ارزيابي خود از کابینه دولت یازدهم مدنظر قرار خواهند داد.

کد خبر : 1461

تاریخ انتشار : 15/04/1392 - 10:17


چگونگي مواجهه مجلس نهم و کابينه دولت يازدهم

خط امید، با نزديک شدن به روزهاي پاياني دولت دهم و همچنين آغاز به کار دولت جديد، رايزني‌ها براي تشکيل کابينه دولت جدید شدت گرفته است. وزرای کابينه بعد از معرفی توسط رئیس جمهور باید مورد تأیید اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز قرار گیرند؛ از این رو یکی از مسائل مهم کشور در این زمینه چگونگي مواجهه مجلس نهم با کابينه دولت يازدهم خواهد بود.

به همین مناسبت، پايگاه بصيرت گفت‌وگویی را با خانم دکتر «فاطمه رهبر»، رئيس فراکسيون زنان و خانواده مجلس شوراي اسلامي و نماینده محترم مورد تهران که عضو حزب مؤتلفه اسلامي نیز هست، انجام داده است که تقدیم خوانندگان محترم می‌گردد.

 

* ترکيب کابينه دولت يازدهم را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

ظاهراً با توجه به مطالبي که آقاي روحاني قبل و بعد از انتخابات در مراحل مختلف مطرح کردند، پيش‌بيني از اعضاي دولت آينده این بود که افراد معتدلي که نه خيلي تندرو باشند و نه سابقه بداخلاقي‌هاي سياسي داشته باشند را به خدمت خواهند گرفت. آقاي روحاني  به‌تازگی مصاحبه‌اي داشته مبني بر اينکه از افرادي استفاده مي‌کنند، که در جناح اصول‌گرا و اصلاح‌طلب از اعتدال نسبي برخوردار بوده‌اند و اميدوار هستيم که افرادي را که به مجلس معرفي مي‌کنند با موافقت اکثريت نمايندگان مجلس روبه‌رو شوند و بتوانند حداکثر آرا و حمايت خوبي را از مجلس شوراي اسلامي  دريافت کنند.

 

*به نظر شما اصلاح‌طلبان افراطي چه مواضعي در برابر اين دولت اتخاذ خواهند کرد؟

اصلاح‌طلبان افراطي همان‌هايي هستند که در جريان فتنه سوابق خوبي را از خود به جا نگذاشتند و طبيعي است که براي احياي مجدد خود مي‌خواهند قرابت زيادي را با دولت و رئيس‌جمهور منتخب فعلي ايجاد کنند. البته آقاي روحاني با توجه به‌وعده و وعيدهايي که به مردم داده است و همچنين  اعتمادي که مردم به ايشان کردند، قطعاً ب��يد خط‌مشيي را در پيش گيرند که دچار افراط نشود و سابقه منفي از خود به جا نگذارد.

البته ممکن است عکس‌العمل افراطي از سوي برخي از اصلاح طلبان به وقوع بپيوندد که پيش از اين نيز چنين اقداماتي اتفاق افتاده است و در هر مرحله‌اي از تاريخ نظام، عده‌اي سوابق منفي از خود به جا گذاشته‌اند و مردم که از بصيرت بالايي برخوردار هستند، کاملاً به اين مسائل آگاهند. اما از آنجايي که رأي به روحاني رأي به اعتدال بود، آن‌ها نمي‌توانند با نزديک کردن خود به دولت منتخب، فرصتي را براي احياي خود فراهم آورند و در ميان مردم پايگاه و وجاهتي کسب کنند.

 

* با توجه به ترکيب مجلس نهم، همکاري و تعامل آن را با دولت آينده چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

وقتي روز يکشنبه بعد از انتخابات، آرای نهايي از سوی دستگاه‌هاي مربوط اعلام شد و جناب آقاي روحاني به‌عنوان منتخب مردم معرفي گرديد، بلافاصله مجلس و فراکسيون اصول‌گرايان و اکثريت نمايندگان مجلس شوراي اسلامي که در صحن آن روز مجلس حضور داشتند، بيانيه‌اي را تهيه و منتشر کردند. بنابراين مجلس با اين حماسه سياسي که اتفاق افتاد، در بيانيه صادره‌اش هم اظهار خوشحالي و خرسندي خود را اعلام کرد و هم ضمن تبريک به رئيس‌جمهور منتخب، براي هرگونه همکاري جهت رسيدن به اهداف نظام اسلامي، به‌ویژه تحقق حماسه اقتصادي و رفع مشکلات کشور را اعلام آمادگي کرد.

 

* به نظر شما رئيس‌جمهور منتخب از اصول‌گرايان و ديگر نامزدهاي انتخابات يازدهم رياست‌جمهوري استفاده خواهد کرد؟

بله، اما اينکه ما بخواهيم براي ايشان تعين تکليف کنيم، پسنديده نيست. طبيعتاً اين انتظار وجود دارد که همه بزرگواراني که نامزد رياست‌جمهوري بودند و در صحنه انتخابات ورود پيدا کردند و در زمينه‌هاي مختلف صاحب نظرند و مطالب و برنامه‌هاي ارزشمند و دقيقي براي کشور دارند که مي‌تواند بخشي از گره کشور را باز کند، به‌کار گرفته شوند. اين بزرگواران مي‌توانند با هماهنگي و برنامه‌ریزی جناب آقاي روحاني در قالب وزرا، معاون، مشاور و يا با تشکیل اتاق‌های فکر و انديشه به خدمت گرفته شوند و از اين ظرفیت به نفع حل مشکلات کشور استفاده گردد.

 

* معيارهاي اصلي در راي اعتماد به وزرا از ديدگاه مجلس چيست؟

مجلس براي خود ملاک و معيارهايي دارد. کساني که مسئول يک وزارت‌خانه معرفي مي‌شوند، بايد سابقه‌ کاري آنان، ميزان تحصيلات، تخصص، کارآمدي و تجربيات ارزشمندي که قبل از ورود به اين مرحله داشته‌اند، بررسي شود، همچنين حفظ ارزش‌ها و پايبندي بر آرمان هاي انقلاب اسلامي، از معيارها و شاخص‌هايي است که نمايندگان مجلس در ارزيابي خود از کابینه دولت یازدهم مدنظر قرار خواهند داد.

 تهيه و تنظيم: سيد محمد مشکات‌الممالک


منبع : بصیرت

 

  

دیدگاه شما در مورد : چگونگي مواجهه مجلس نهم و کابينه دولت يازدهم

چگونگي مواجهه مجلس نهم و کابينه دولت يازدهم

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر