صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
آیت‌الله آملی‌لاریجانی در همایش ملی قانون، امر به معروف و نهی از منکر:

نسبت دادن اسیدپاشی به امر به معروف و نهی از منکر ظلم فاحش به نظام است/ برای برخی از رسانه‌های داخلی متاسفم

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اسیدپاشی‌های اخیر گفت: نباید با ربط دادن این موضوع به امر به معروف و نهی از منکر، مقولات دینی را تخریب و زیر سوال ببریم و بنده برای برخی رسانه‌های داخلی متاسفم که به این موضوع دامن می‌زنند، چرا که این امر ظلم فاحش به نظام، متدینین و متفکرین جامعه است.

کد خبر : 14594

تاریخ انتشار : 04/08/1393 - 19:46


نسبت دادن اسیدپاشی به امر به معروف و نهی از منکر ظلم فاحش به نظام است/ برای برخی از رسانه‌های داخلی متاسفم

به گزارش خط امید بهشهر _ آیت‌الله "صادق آملی‌لاریجانی"در همایش ملی قانون، امر به معروف و نهی از منکر که صبح امروز یکشنبه(4آبان ماه) در مجتمع شهید بهشتی برگزار شد، ضمن تسلیت به مناسبت فرارسیدن محرم‌الحرام اظهارداشت: من گمان نمی‌کنم که تاکنون چنین همایشی در زمینه امر به معروف ونهی از منکر برگزار شده باشد و این در حالی است که همه ما می‌دانیم طبق اصل ۸ قانون اساسی دعوت به خیر و امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی و مهم نسبت به مردم به دولت و دولت نسبت به مردم و مردم نسبت به یکدیگر است.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه اگر قانون نباشد اصل هشتم قانون اساسی معطل می‌ماند، افزود: بحمدالله مجلس محترم تلاش کرده است و الان در صحن علنی مجلس طرحی در رابطه با حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مطرح است.

وی ادامه داد: طبق اصل هشتم قانون اساسی کیفیت و شرایط و حدود امر به معروف و نهی از منکر را قانون معین می‌کند، بنابراین این امر وظیفه‌ای است که برعهده حکومت ونظام قرار دارد و مجلس و کمیسیون‌ها طرحی را برای حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر پیگیری می‌کنند.  
 
آیت‌لله آملی لاریجانی تصریح کرد: اهمیت امر به معروف در اسلام و ادیان الهی بسیار روشن است و در آیات متعدد قرآنی از جمله سوره آل عمران به این مسئله اشاره شده است و همچنین در روایات متعددی از جمله در جلد پنجم اصول کافی حدود ۱۶ روایت در ارتباط با امر به معروف و نهی از منکر ذکر شده است.  
 
رئیس دستگاه قضا گفت: امر به معروف و نهی از منکر فریضه عظیم الهی و طریق انبیاء است که از این طریق راه‌ها امن، مکاسب حلال، زمین آباد، امور مستقیم و از دشمنان انتقام گرفته می‌شود.  
 
وی تاکید کرد: توجه به امر به معروف و نهی از منکر از مهمترین امور است و تردیدی نیست که این فریضه از ضروریات دین است و چنانچه کسی دینی بودن امر به معروف و نهی از منکر را انکار کند، از کافرین است.  
 
رئیس دستگاه قضا گفت: نسبت دادن اسیدپاشی به امر به معروف و نهی از منکر ظلم فاحش به نظام است و نباید فضای سالم نظام را آلوده کرد و متاسفانه برخی رسانه‌های داخلی به این امر دامن زده‌اند.

وی ادامه داد: ما در دین اسلام براساس حکم عقلی امر به معروف و نهی از منکر را قبول داریم اما فرهنگ لیبرالی این فریضه را بر نمی‌تابد، چرا که در آنجا افراد کاری به کار هم ندارند و از نظر این فرهنگ هر انسان ارزش‌هایش را خودش انتخاب می‌کند و یکی از ایرادات مهم این نوع نگاه این است که از این طریق جامعه از هم پاشیده می‌شود و این در حالی است که در همین فرهنگ غرب یک نویسنده غربی کتابی تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر به نگارش درآورده است که در مقدمه آن کتاب به اهمیت آن اشاره کرده است.  
 
آیت‌الله آملی لاریجانی به بحث اسیدپاشی در اصفهان اشاره کرد و گفت: برخی رسانه‌های غربی و کشورهای غرب این مسئله را به امر به معروف و نهی از منکر نسبت داده‌اند و این در حالی است که انسانی که ذره‌ای عقل و وجدان بشری داشته باشد مرتکب چنین جنایتی نمی‌شود، بنابراین نباید فضا را ناسالم و آلوده کرد و به این تبلیغات دامن زد و خط و ربط‌ها باید تشخیص داده شود.  
 
وی تاکید کرد: نباید با ربط دادن این موضوع به امر به معروف و نهی از منکر، مقولات دینی را تخریب و زیر سوال ببریم و بنده برای برخی رسانه‌های داخلی متاسفم که به این موضوع دامن می‌زنند، چرا که این امر ظلم فاحش به نظام، متدینین و متفکرین جامعه است.  
 
آیت‌الله آملی لاریجانی ادامه داد: بنده تا آخر وقت دیروز در دادستانی گزارش گرفتم و دادستان اصفهان سخت در تلاش است تا عوامل را شناسایی کند، که از بیان جزئیات آن معذورم،‌ اما تلاش خوبی در این زمینه صورت گرفته است.  
 
رئیس دستگاه قضا ادامه داد: وقتی می‌خواهیم مقوله دینی را به صحنه اجتماع بیاوریم و قانونی کنیم، ظرایف بسیاری وجود دارد، مثلا در مقوله امر به معروف و نهی از منکر باید ترتیبات رعایت شود و تذکر لسانی در مقوله دوم قرار دارد و چنانچه با چهره عبوس و روی برگرداندن بتوان منظور را رساند، نباید با زبان تذکر داده شود و در اعمال ضرب و جرح حقی وجود ندارد.  
 
آیت‌الله آملی لاریجانی تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر باید با شرایط و حدود و علم به این حدود انجام پذیرد و ما باید با فرهنگسازی و تذکر، جامعه را برای اجرایی شدن این فریضه عظیم آماده کنیم.
 
وی با بیان این که طرح مطرح شده در مجلس در زمینه امر به معروف و نهی از منکر، طرح خوبی است، تصریح کرد: قانون امر به معروف باید روشن و شفاف باشد و از بکار بردن برخی الفاظ مبهم باید پرهیز کرد و در ماده ۱۷ این قانون، ستادی را مسئول اجرای قانون گسترش فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر دانسته‌اند و یک نماینده تام الاختیار از قوه قضائیه باید در آن حضور داشته باشد که این تشکل از ستاد با وظایفی که گفته شده خلاف قانون اساسی است.  
 
آیت‌الله آملی لاریجانی گفت: برحسب قانون اساسی حق نداریم ستاد تشکیل دهیم و اختیاراتی از خودمان به آن‌ها بدهیم، زیرا قوا وظایفشان مشخص است.  
 
وی افزود: در ماده اول طرح آورده‌اند که امر به معروف و نهی از منکر عبارت است از هرگونه فعل و قول و یا ترک فعل و قولی که در شرع مقدس مورد امر قرار گرفته و یا منع شده، که همه این موارد قابل بحث است.  
 
رئیس دستگاه قضا در پایان خطاب به قضات خاطرنشان کرد: در نوشتن الفاظ صریح و شفاف در قانون ،تلاش کنید و در تقنین قوانین الفاظ کشدار تحویل مجریان ندهید تا هرکس هرطوری دلش خواست آن را بکار ببرد و در نتیجه دائما پرونده به دستگاه قضا ورود پیدا کند.


منبع : باشگاه خبرنگاران

 

  

دیدگاه شما در مورد : نسبت دادن اسیدپاشی به امر به معروف و نهی از منکر ظلم فاحش به نظام است/ برای برخی از رسانه‌های داخلی متاسفم

نسبت دادن اسیدپاشی به امر به معروف و نهی از منکر ظلم فاحش به نظام است/ برای برخی از رسانه‌های داخلی متاسفم

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر