صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

وقتی سفر خانم ابتکار آتش میانکاله را روشن کرد!

هر چند علت وقوع آتش سوزی به طور شفاف و روشن اعلام نشد اما شاهدان محلی و کارشناسان بومی از عمدی بودن این حادثه سخن به میان می آورند.

کد خبر : 14375

تاریخ انتشار : 28/07/1393 - 08:44


وقتی سفر خانم ابتکار آتش میانکاله را روشن کرد!

به گزارش خط امید بهشهر،  به نقل از بلاغ؛  میانکاله نام شبه جزیره ای است در 12 کیلومتری شمال بهشهر و کرانه های جنوب شرقی دریای کاسپین که وسعت آن بیش از 68 هزار هکتار بوده و ارتفاع آن از سطح دریا 15 تا 20 متر از سطح دریا است.

این منطقه از دیرباز به عنوان بخشی از مازندران بزرگ و بهشهر شناخته می شد و مسئولیت نگهداری از آن با بهشهر و مازندران بوده اما متاسفانه از تاریخ جدا شدن استان گلستان از مازندران، سلسله حواشی تلخ با نام میانکاله همراه شد و همواره بحث جداسازی میانکاله از بهشهر و مازندران نقل محافل سیاسی منطقه و کشور بود.

از اوایل دهه 80 شمسی بحث جدا شدن میانکاله از بهشهر و الحاق آن به استان گلستان شدت گرفت که بسیاری علت آن را رابطه ی دوستانه‌ی رئیس وقت و فعلی اداره کل محیط زیست گلستان با رئیس وقت و فعلی سازمان محیط زیست کشور می دانند که به دلیل تغیر دولت، این ماجرا در دولت نهم مسکوت ماند اما متاسفانه در اواخر دولت دهم مجدداً بحث تغییر نقشه استان های گلستان و مازندران زنده شد و گویا مصوبه ای نیز در همین مورد در دولت دهم به امضای هیات دولت رسید.

علاوه بر آن بحث ساخت پالایشگاه در جوار میانکاله نیز بر نگرانی دلسوزان محیط زیست منطقه افزود، هر چند که مسئولان شهری و استانی و پیمانکار پروژه از فناوری سبز آن پالایشگاه سخن می گویند.

با پایان یافتن مهلت مسئولیت دولت دهم و آغاز به کار یازدهمین دولت منتخب مردمی، امیدها برای کاهش حاشیه های میانکاله بیشتر شد و درحالی که اکثر کارشناسان و مردم انتظار تزریق فضای کار و تلاش و امید و اقتصاد روشن در منطقه توسط دولت را داشتند متاسفانه این دولت نیز همان مسیر گذشته را برای میانکاله انتخاب کرد.

در اسفند ماه سال 1392 هیئت وزیران تغییر نقشه استان های مازندران و گلستان را اعلام کرد که به واسطه ی آن خط مرزی بین شهرستان گلوگاه از توابع استان مازندران و شهرستان بندرگز از توابع استان گلستان در منطقه شبه جزیره میانکاله تعیین شد و در ذیل همان مصوبه تاکید بر حفظ مدیریت یکپارچه بر منطقه ی حفاظت شده ی میانکاله شد!

این مصوبه با اعتراض یکپارچه ی مردم مازندران و بهشهر همراه بود که از دولت می خواستند تا این مصوبه را لغو کرده و مالکیت بهشهر و مازندران بر منطقه ی حفاظت شده ی میانکاله را به رسمیت بشناسد.

در روز 23 فروردین ماه سال 93 به دلیل عقب نشینی نکردن دولت و آرام نشدن جو شهری حضرت آیت الله جباری(ره) امام جمعه ی فقید بهشهر علاوه بر ارسال نامه ای به دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری برای خاتمه دادن به این حاشیه سازی ها برای دومین بار در یک ماه در خطبه های نماز جمعه به اعتراض علنی علیه این مصوبه اقدام کرد.

حواشی به وجود آمده برای مدتی فروکش کرده بود که در شهریور ماه امسال، آتش سوزی مشکوک در جزیره آشوراده، 90 هکتار از اراضی آن منطقه را نابود کرد.

هر چند علت وقوع آتش سوزی به طور شفاف و روشن اعلام نشد، اما شاهدان محلی و کارشناسان بومی از عمدی بودن این حادثه سخن به میان می آورند.

جالب اینجاست که خانم فرماندار بندرترکمن نیز به نحوی این صحبت ها را تائید کرد و از وجود دست های پنهان در این واقعه خبر می داد!

البته خانم فرماندار به همین مقدار بسنده نکرد و کمبود امکانات و نیروی انسانی لازم در اداره محیط زیست بهشهر را عامل اطفای دیرهنگام حریق و به وجود آمدن این حجم از خسارت دانست!

جالب تر این که نبود امکانات و نیروی انسانی کافی در محیط زیست بهشهر را حتی فرماندار بندرترکمن می داند اما مسئولان ذی‌ربط کشوری نسبت به تجهیز این اداره به امکانات لازم اقدامی نکرده اند، مگر نه اینکه در مصوبه ی دولت نیز بر حفظ مدیریت یکپارچه تاکید شده بود؟

نکته ی دیگر که به خوبی در ماجرای آتش سوزی جزیره آشوراده مشخص شد، اهمیت دسترسی از مسیر خاک به منطقه ی میانکاله است که چقدر می تواند در حوادث به کار آید، هر چند که از ضعیف بودن ـ عمدی یا غیر عمدی ـ بهشهر از نظر امکانات نگهداری نباید غافل شد.

یکی دیگر از سوالات مهمی که در اکثر محافل کارشناسی و رسانه ای و حتی عامه ی مردم بهشهر، مطرح می شود، تقارن آتش سوزی با سفر خانم ابتکار به استان گلستان است!

آیا این آتش سوزی به جهت جلب کردن توجه همگان، بر عدم توانایی بهشهر در مدیریت منطقه میانکاله بود؟

آنچه که در این ماجرا مهم است، مظلوم واقع شدن منطقه ی منحصر به فرد میانکاله و مردم است.

چرا که هیچگاه و در هیچ دوره ای نتوانسته اند به آسانی و آزادانه از هم بهره ببرند و متاسفانه فقط عده ای خاص و وابسته به برخی جایگاه ها و آقازاده ها آنجا را جولانگاه بزم های رنگارنگ شکار و تفریح خود کرده اند!

به همین دلیل است که اکثر مردم بهشهر این سلسله حاشیه ها را برنامه ریزی شده می دانند، هر چند که عده ای از مسئولان نخواهند آن را باور و یا بیان کنند! 

  

دیدگاه شما در مورد : وقتی سفر خانم ابتکار آتش میانکاله را روشن کرد!

وقتی سفر خانم ابتکار آتش میانکاله را روشن کرد!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر