صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
ظریف:

اختلافات قابل توجهی وجود دارد

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: موضوعات مشخص شده و بیشتر در مورد راه حل ها صحبت می کنیم.

کد خبر : 14272

تاریخ انتشار : 23/07/1393 - 10:25


اختلافات قابل توجهی وجود دارد
به گزارش خط امید بهشهر _   محمد جواد ظریف پس از دیدار  و شام کاری با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: امروز هم در گفتگوهای بین معاونین و گفتگویی که با اشتون داشتم موضوعات باقی مانده را بحث کردیم و راه های متفاوتی که در مورد موضوعات باقی مانده را مورد بررسی قرار دادیم. 

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: موضوعات مشخص شده و بیشتر در مورد راه حل ها صحبت میکنیم.

ظریف افزود:  روش های مختلفی برای این حل موضوعات وجود دارد، همانطور که بارها گفته شده اختلافاتات قابل توجهی وجود دارد،البته اختلافات به این معنا نیست که غیر قابل حل باشند، لازم است روش های جدی و با مقداری نو آوری و اراده سیاسی برای حل و فصل این اختلافات پیدا شود. 

ظریف تاکید کرد: بحث در مورد روش ها و راه حل هایی که به ذهن طرفین می رسد بحث زمانبری است.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: ممکن است به گفتگتوهای بیشتر نیاز باشد و هنوز به راه حلی که مورد توافق همه باشد دست پیدا نکرده ایم. 

رئیس تیم مذاکره کننده ایران گفت: همه طرفین اعتقاد دارند موضوعات اختلافی قابل حل هستند، زیرا به طور واقع برنامه هسته ای ایران، صلح آمیز بوده و یک واقعیت است.

ظریف گفت: دانش دانشمندان ایران و فناوری هسته ای، بومی است و کسی نمیتواند آرزو کند، این فناوری در ایران وجود نداشته باشد.

وزیر امور خارجه با اشاره به مذاکرات امروز گفت: امروز بحث های جدی در مورد راه حل هایی که هر کدام از طرفین در ذهن دارند انجام شد و هنوز به نقطه ای نرسیده ایم که راه حلی را بپذیریم.

وی افزود: ممکن است در مورد هر یک از موضوعات چندین راه وجود داشته باشد و رسیدن به یک راه حل برای هر موضوع نیاز به زمان و فکر جدی دارد. در صورت وجود اراده سیاسی چنین کاری ممکن است. 
 
ظریف در ادامه به برنامه های تعیین شده برای اشاره کرد و افزود: فردا از ظهر به بعد ملاقات های سه جانبه با حضور وزیر امور خارجه امریکاست و تا روز پنج شنبه ما یک جلسه با مجموعه ۱+۵ در حد مدیران سیاسی خواهیم داشت.
 
ظریف در بخش دیگری از صحبت های خود به نقش همه اعضای کشورهای عضو گروه ۱+۵ اشاره و عنوان کرد: ما معتقدیم حضور همه کشورهای عضو گروه ۱+۵ برای رسیدن به راه حل ضروری است. این بحثی است که کلیه کشورهای این گروه باید به صورت فعال در ان مشارکت کنند و بسیار خوب است که در روز پنج شنبه این کشورها از این فرصت استفاده می کنند.
 
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه تا پیش از این اعلام شده بود مذاکرات تا روز چهار شنبه ادامه دارد اما امروز اعلام شد مذاکرات تا روز پنج شنبه ادامه می یابد، ایا می توان گفت این موضوع نشانه ای مثبت در روند مذاکرات بوده است؟ گفت: فکر می کنم این موضوع(تمدید مذاکرات تا روز پنج شنبه نشانه مثبتی در روند مذاکرات) قدری پیش داوری باشد، ما می خواستیم علاوه بر مذاکرات با خانم اشتون و طرف امریکایی یک دور مذاکره هم با کشورهای عضو گروه پنج بعلاوه یک داشته باشیم و به این دلیل است که روز پنج شنبه اضافه شده است. 
 
وی در ادامه صحبت های خود به اراده سیاسی در همه طرف ها اشاره و تصریح کرد: این نشان دهنده این مطلب است که اراده سیاسی در همه طرف ها وجود دارد که برای رسیدن به راه حل تلاش بکنند. البته من معتقدم در کنار این اراده سیاسی باید امادگی وجود داشته باشد و طرف های مذاکره کننده با ما برای اتخاذ تصمیم های مبتنی بر واقعیات امادگی داشته باشند تا ما بتوانیم از یک بحران ساختگی که بیش از ده سال است منطقه ما را گرفتار خود کرده کنار برود و این نیاز دارد تا تمام طرف ها با جدیت وارد مذاکرات شوند.
 
مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران با اشاره به سیاست های کلی جمهوری اسلامی (در مذاکرات هسته ای) گفت: جمهوری اسلامی ایران از ابتدا و با توجه به سیاست کلی که دنبال می کرده است و با توجه به نطقه نظرات رهبر معظم انقلاب اسلامی که هرگونه دنبال کردن سلاح های کشتار جمعی را از نظر شرعی حرام می دانند نیازی به سلاح هسته ای نداشته است و رسیدن به یک راه حل (در پرونده هسته ای ایران) را مفید می داند.
 
محمد جواد ظریف به امادگی و اراده سیاسی کشورمان اشاره کرد و در ادامه افزود: ما امادگی و اراده سیاسی داریم و امیدواریم چنین چیزی ( داشتن اراده سیاسی) نیز در طرف مقابل وجود داشته باشد. 
 
وی جلسه روز پنج شنبه با گروه ۱+۵ را فرصتی برای مرور همه مدضوعات با همه اعضای این گروه دانست و ان را (فرصت به وجود امده) الزاما به این معنی که فرصت جدیدی چه مثبت و چه منفی پیش امده، ندانست.
 
سرپرست تیم ایرانی مذاکره کننده در پاسخ به سوال خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران در اینباره که اگر بخواهیم اختلافات را در حال حاضر بشماریم این اختلافات چه چیزهایی هستند تصریح کرد: بارها گفته ام مذاکره تا زمانی که به نتیجه نرسد همه موضوعات مورد اختلاف است، به این دلیل که این (رسیدن به توافق جامع) مجموعه ای بهم پیوسته از موضوعات است و نیاز هست در همه موضوعات به نتیجه برسیم و تا زمانی که به نتیجه نرسیده ایم می توان گفت همه موضوعات مهم هستند و همه اختلافات باید حل شوند. 
 
وی در ادامه به وجود راه حل برای تمام اختلاف های بین طرفین اشاره و عنوان کرد: (در این مرحله) فقط نیاز به یک اراده سیاسی است تا این راه حل ها را به صورت جدی بررسی کنیم.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مذاکرات صورت گرفته در نیویورک که در حاشیه شصت و نهمین مجمع عمومی سازمان ملل متهد صورت گرفت گفت: با توجه به زمانی که در مذاکرات بسیار گسترده نیویورک صرف شد و زمان هایی که امروز و فردا به مذاکرات اختصاص می یابد کمک می کنند تا ما این راه حل ها را بررسی کنیم.
 
ظریف در بخش پایانی صحبت های خود در جمع خبرنگاران گفت: احساس می کنیم زمان (برای رسیدن به توافق جامع تا پایان سوم اذر ماه) وجود دارد و ما بیش از ۴۰ روز زمان داریم.

منبع : باشگاه خبرنگاران

 

  

دیدگاه شما در مورد : اختلافات قابل توجهی وجود دارد

اختلافات قابل توجهی وجود دارد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر