صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

افشاگری گاردین درباره برنامه جاسوسی آمریکا از 38 سفارتخانه / عکس

اسناد جدید درباره جاسوسی‌ آمریکا نشان می‌دهد، ۳۸ سفارت‌خانه و نمایندگی هدف جاسوسی‌های واشنگتن قرار گرفته‌اند که در میان این فهرست نام ژاپن، هند، ترکیه، کره جنوبی، ایتالیا، فرانسه و یونان نیز به چشم می‌خورد.

کد خبر : 1398

تاریخ انتشار : 11/04/1392 - 02:34


افشاگری گاردین درباره برنامه جاسوسی آمریکا از 38 سفارتخانه / عکس

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،روزنامه «گاردین» در گزارش تازه‌ای با استناد به اسنادی که «ادوارد اسنودن»، مامور سابق سیا افشا کرده به تشریح جزئیات جاسوسی آمریکا از دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در واشنگتن پرداخت و نوشت: سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا در حال جاسوسی از دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در نیویورک و دفتر دیگر آن در واشنگتن هستند.

به نوشته این روزنامه، در یکی از اسناد، 38 سفارتخانه و نمایندگی تحت عنوان «موارد هدف»‌ فهرست شده و علاوه بر آن، جزئیات طیف غیرمتعارفی از روش‌های جاسوسی که علیه هر یک از این اهداف به کار گرفته شده، تشریح شده است؛ از قطعات جاسازی شده در وسایل ارتباطی الکترونیکی گرفته تا قرار دادن قطعات جاسوسی در مسیر فیبرهای نوری.

علاوه بر دشمنان ایدئولوژیک سنتی و کشورهای حساس خاورمیانه، فهرست اهداف (آمریکایی‌ها) شامل نمایندگی‌های اتحادیه اروپا، سفارتخانه‌های فرانسه، ایتالیا، یونان و تعدادی از متحدان آمریکا از جمله ژاپن، مکزیک، کره جنوبی، هند و ترکیه است. فهرست مربوط به سند سپتامبر 2010، اشاره‌ای به انگلیس، آلمان و یا سایر کشورهای اروپای غربی نکرده است.

در این اسناد آمده، هدف از جاسوسی علیه نمایندگی اتحادیه اروپا در مرکز واشنگتن جمع‌آوری اطلاعات درباره اختلاف‌نظر اعضا درباره مسائل جهانی و سایر شکاف‌ها میان آنهاست.

گاردین با انتشار جزئیات اسناد جاسوسی آمریکا نوشت: این افشاگری‌های جدید زمانی صورت گرفت که سراسر اتحادیه اروپا از مدارک اولیه درباره جاسوسی واشنگتن از متحدان اروپایی‌اش، بسیار خشمگین هستند. در همین راستا بود که «زابینه لویتهویزر اشناربرگر»، وزیر دادگستری آلمان خواستار توضیحات واشنگتن در این باره شد و گفت: اگر چنین موضوعی ثابت شود، رفتار آمریکا یادآور اقدامات دشمنان در طول جنگ سرد خواهد بود.

«لوران فابیوس» وزیر خارجه فرانسه نیز از دولت آمریکا خواسته بود تا در زمینه اتهامات وارده مبنی بر جاسوسی از دفاتر اتحادیه اروپا توضیح دهد.

نخستین بار این نشریه «اشپیگل» بود که با انتشار مطلبی اعلام کرد به اطلاعاتی دسترسی پیدا کرده است که نشان می‌دهد، دولت آمریکا از دفتر نمایندگی اتحادیه اروپا در واشنگتن جاسوسی کرده است.

«ادوارد اسنودن» مامور پیشین سازمان اطلاعات آمریکا که مدتی است افشاگری‌های وی جریان‌ساز شده است، مدرکی را در اختیار این نشریه قرار داده که متعلق به 3 سال پیش است و حاکی از شنود نمایندگی اتحادیه اروپا در پایتخت ایالات متحده است. 

  

دیدگاه شما در مورد : افشاگری گاردین درباره برنامه جاسوسی آمریکا از 38 سفارتخانه / عکس

افشاگری گاردین درباره برنامه جاسوسی آمریکا از 38 سفارتخانه / عکس

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر