صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
روحانی در گفت‌و‌گو با شبکه ۲ تلویزیون روسیه:

تروریسم کل جهان را تهدید می‌کند/ بمباران هوایی حرکتی نمایشی است/ تحریم‌های کور باید متوقف شود

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تحریم‌های ظالمانه و کور علیه کشورها باید متوقف شود، گفت: تحریم ابزار غلطی است که اگر کشورها در برابر آن ایستادگی نکنند، هر روز برای اعمال فشار علیه یک کشور بکار گرفته می‌شود.

کد خبر : 13711

تاریخ انتشار : 08/07/1393 - 12:44


تروریسم کل جهان را تهدید می‌کند/ بمباران هوایی حرکتی نمایشی است/ تحریم‌های کور باید متوقف شود

به گزارش خط امید بهشهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی در مصاحبه با شبکه 2 تلویزیون روسیه در پاسخ به سوالی پیرامون تحریم‌های اعمال شده از سوی واشنگتن علیه مسکو اظهارداشت: تحریم به ضرر همه کشورها است اما کشورهایی که مورد تحریم قرار می گیرند باید مقابله کنند و دیگران نیز در این زمینه باید کمک کنند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران پیش از اعلام سیاست‌های تحریم علیه روسیه با مسکو در خصوص توسعه روابط و چگونگی تبادل کالا به توافق هایی رسیده است که به زودی به مرحله اجرا در خواهد آمد.

رئیس شورای عالی امنیت ملی، ضرورت همکاری همسایگان برای مقابله با تحریم‌ها را خاطرنشان ساخت و تصریح‌کرد: در شرایط فعلی هر کمکی که بتوانیم به دولت و ملت روسیه خواهیم کرد و مردم روسیه با مهیا شدن تسهیلات تجاری لازم، تا سال آینده شاهد حضور برندهای ایرانی در فروشگاه های خود خواهند بود.

وی ضرورت همکاری مدیریت بازار انرژی با روسیه را یادآور شد و گفت: بهترین راه در زمینه انرژی و گاز، همفکری، تعامل و رقابت سالم کشورهای صادرکننده گاز است تا منافع همه صادرکنندگان تامین شود.

رئیس‌جمهور افزود: ایران دارای یکی از بزرگترین منابع گاز درجهان است و در سیاست‌های خود، تامین گاز کشور و فروش به همسایگان را دنبال می‌کند.

وی اظهارداشت: امروز شرایطی نیست که اگر روسیه فروش گاز به اروپا را قطع کند ایران می‌تواند جایگزینی برای گاز صادراتی روسیه به این کشورها باشد.

روحانی در پاسخ به سوالی پیرامون مذاکرات ایران با 1+5 در نیویورک گفت: در این مذاکرات گام‌هایی هرچند کوتاه اما رو به جلو برداشته شد اما باید تلاش شود تا در فرصت باقیمانده به توافق جامع دست یابیم که به نفع همگان است و می‌تواند شرایط ایران را در منطقه بویژه در مسایل تجاری مثبت کند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران عضو معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) است و تمام مقررات بین‌المللی را پذیرفته، بنابراین اگر مسایل کوچکی هم باقی مانده است می‌توان آن را بر اساس مذاکره برطرف کرد؛ از طرف ما اراده جدی برای حل مشکلات وجود دارد و اگر طرف مقابل نیز شهامت لازم را بخرج دهد، در همین زمان باقیمانده می‌توان به توافق نهایی دست یافت.

روحانی به خبرنگار شبکه 2 تلویزیون روسیه، درباره جایگاه آمریکا در میان 1+5 گفت: امروز همه کشورهای 1+5 علاقه مند به حل و فصل مسایل هستند و تنها کشوری که کمی کند عمل می‌کند آمریکا است و امیدواریم که آمریکایی‌ها نیز به منافع بلند مدت بیشتر بیاندیشند.

رئیس‌جمهور تصریح‌کرد: درمیان 1+5 هنگام مذاکرات کشوری که بیش از همه صحبت می‌کند، پیشنهاد می‌دهد و انتقاد دارد، آمریکا است و ما نیز علاقه مندیم که پنج عضو دیگر گفتگوها فعال‌تر شوند.

روحانی درباره اجلاس سران خزر نیز گفت: دریای خزر برای همه کشورهای همسایه اهمیت بسیاری دارد و باید به منبع مطمئنی برای توسعه این کشورها مبدل شود، موافقت نامه‌هایی در این خصوص به امضا رسیده است و در اجلاس آستراخان نیز اسناد دیگری امضا می‌شود که نشان می‌دهد ما می‌توانیم مسایل را حل کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به معتبر بودن قراردادهای 1921 و 1940 میان ایران و شوروی سابق ادامه داد: با تعهد و تلاش همه کشورهای ساحلی امید داریم که تفاهم نامه‌های جدید جایگزین قراردادهای پیشین شود.

رئیس شورای عالی امنیت ملی افزود: ایران در ابتدا خواستار استفاده مشاع از دریای خزر بود اما طرف‌های مقابل از اجرای آن فاصله گرفتند. امروز بخش‌های اقتصادی در آب‌های دریا تحت عنوان حاکمیت ملی اما درحال کشتیرانی خواهیم داشت و امیدواریم رفت و آمدهای تجاری و گردشگری باعث رونق بیشتر دریای خزر وشهرهای ساحلی شود.

وی همچنین در خصوص مبارزه با تروریسم، به نقش و جایگاه ایران در مبارزه با این پدیده اشاره کرد و گفت: امروز کسانی صحبت از ائتلاف می‌کنند که برخی از آنها در سال‌های گذشته به این گروه کمک مالی و تسلیحاتی کردند اما ایران از سه سال پیش با درخواست دولت‌های سوریه و عراق با این گروه تروریستی مبارزه کرده است.

روحانی تاکید کرد: تروریسم خطری است که کل جهان را تهدید می‌کند و همه باید در این زمینه کمک کنند. البته بمباران هوایی یک حرکت شکلی و نمایشی است و این درحالی است که مبارزه با گروه های تروریستی، نیاز به کار فرهنگی و اقدامات عملی نظیر ممانعت از رسیدن کمک های مالی و سلاح به آنها دارد.

رئیس‌جمهور بار دیگر با تاکید بر اینکه اسلام دین کرامت انسانی، احترام به حقوق دیگران و همزیستی مسالمت آمیز است، گفت: آنها که تحت عنوان داعش فعالیت می کنند هیچ تناسبی با فرهنگ اسلام ندارند. ما این حرکت ضد اسلامی را که خواهان حکومت بر زندگی و جان انسانها از طریق ارعاب و کشتار است ، محکوم می کنیم. 

  

دیدگاه شما در مورد : تروریسم کل جهان را تهدید می‌کند/ بمباران هوایی حرکتی نمایشی است/ تحریم‌های کور باید متوقف شود

تروریسم کل جهان را تهدید می‌کند/ بمباران هوایی حرکتی نمایشی است/ تحریم‌های کور باید متوقف شود

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر