صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
لاریجانی در نطق پیش از دستور:

ادعای آمریکا در خشکاندن ریشه تروریسم یک شوخی مضحک سیاسی است/ با ائتلاف دروغین و نامشروع همکاری نمی‌کنیم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید ما با کمک هم‌پیمانانمان ریشه تروریسم را در جهان می‌خشکانیم از شوخی‌های مضحک سیاسی است.

کد خبر : 13491

تاریخ انتشار : 02/07/1393 - 10:49


ادعای آمریکا در خشکاندن ریشه تروریسم یک شوخی مضحک سیاسی است/ با ائتلاف دروغین و نامشروع همکاری نمی‌کنیم

به گزارش خط امید بهشهر ،علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز مجلس با اشاره به حملات روز گذشته آمریکا به سوریه گفت: رئیس‌جمهور آمریکا در روز گذشته نطقی اعلام کرد از آنجایی که دولت مرکزی سوریه امکان نابود ساختن تهدید داعش را ندارد آمریکا راسا وارد عمل شده است.

وی اضافه کرد: آمریکا فکر می‌کند که این ادعای آنها را کسی باور می‌کند. آمریکا و هم‌پیمانان او بیش از سه سال است که از جریان‌های تروریستی در سوریه حمایت کردند و می‌کنند و در هفته گذشته نیز در کنگره آمریکا این موضوع تکرار شد که ما به معارضان سوریه کمک می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برخی از کشورهایی که در ائتلاف به اصطلاح مبارزه با تروریسم قرار دارند خود جزو کمک‌کنندگان تروریست‌ها در سوریه هستند. نیروهای تروریستی از مرزهای این کشورها وارد سوریه می‌شوند در چنین شرایطی چگونه این حرف مسئولان آمریکا می‌تواند اندک وجاهتی داشته باشند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: تأسف‌آور است که رئیس‌جمهور آمریکا چون دولت مرکزی سوریه امکان نابودی تهدید تروریست‌ها را ندارد، آمریکا راسا وارد شده است مگر شما اجازه دادید که دولت مرکزی سوریه با تروریست‌ها مبارزه کند. تروریست‌ها را شما به وجود آوردید، حمایت کردید و اجازه نمی‌دهید تا دولت مرکزی با آنها مبارزه کند.

وی افزود: مدت‌ها پیش یکی از رهبران عرب منطقه در مذاکره‌ای به من گفت غربی‌ها به محض اینکه می‌بینند دولت سوریه در حال سرکوب تروریست‌هاست به تروریست‌ها کمک بیشتری می‌کند تا دولت سوریه عقب‌نشینی کند.

رئیس قوه مقننه اظهار داشت: رئیس‌جمهور آمریکا عنوان کرده است که ما با همکاری هم‌پیمانان خود در منطقه ریشه تروریسم در جهان را می‌خشکانیم. این هم از شوخی‌های مضحک سیاسی است. اگر واقعا تصور می‌کنیم که با چند حمله هوایی ریشه تروریست‌ها را می‌خشکانید باید که به حال کشوری که مدعی مدیریت جهانی است گریست، حداقل حرف‌های صاحب‌نظران امنیتی خود را بشنوید تا دقیق‌تر حرف بزنید.

لاریجانی خاطرنشان کرد: حمله هوایی آمریکا به سوریه چند اثر دارد، اول اینکه این اقدام کشتار و آوارگی سکنه غیرنظامی در مناطق بمباران شده که مشاهده می‌شود است و از سوی دیگر این اقدام ژست کم‌خاصیت قدرت آمریکا که به زودی رنگ می‌بازد را به نمایش می‌گذارد.

وی افزود: گرچه آمریکا به دلیل رنگ پریدگی قدرت خود ناچار است دست به چنین اقدامات تاکتیکی در سوریه بزند تا حداقل کاریکاتور قدرت جهانی خود را حفظ کند اما در فاصله اندکی با موج سنگین‌تر تروریست‌ها مواجه می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این حملات آمریکا موجب گسترش تروریست می‌شود همانطور که بمباران‌ها در افغانستان نه تنها ریشه تروریسم را نخشکاند که به تسلط آنها و توسعه تروریست‌ها مدد رساند و آنها را در سایر کشورها نیز توسعه داد.

لاریجانی خطاب به مقامات آمریکایی گفت: وقتی شما با این گونه حملات کور و بی‌مبنا به کشوری جوانان آن کشورها را تحقیر می‌کنید تصور نمی‌کنید آنها راهی جز مقابله به مثل با شما راه مفر دیگری برای رفع این حقارت ندارند و طبعا در دام تروریست‌ها می‌افتند که فعلا در مقابل شما قرار دارند.

وی افزود: یکی از صاحب‌نظران آمریکایی (برژنسکی) گفته است که در کشورهای مسلمان خاورمیانه انزجار حاد در مقابل دخالت‌های بی‌مورد آمریکا در خاورمیانه و پشتیبانی آن از اسرائیل هم‌اکنون به صورت دست امپریالیسم غرب در منطقه دیده می‌شود به این جهت است که آنها آمریکا را دلیل اصلی محرومیتی که احساس می‌کنند می‌دانند.

رئیس‌ مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وقتی وضع افکار عمومی در خاورمیانه را خودتان اینگونه ارزیابی می‌کنید، ادعای مبارزه نظامی شما نه تنها مبارزه با تروریسم نمی‌تواند باشد، بلکه عملا عامل توسعه تروریسم می‌شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد:‌این ائتلاف شما که نام ائتلاف برای مبارزه با تروریسم بر آن نهاده‌اید، ائتلاف برای مبارزه با تروریسم نیست، بلکه ائتلاف برای گسترش تروریسم است.

وی افزود: اگر با خوش‌خیالی با چنین روشی به دنبال مبارزه با تروریسم هستید که چنین نیست، نه تنها به دیگران، بلکه به خودتان هم دروغ می‌گویید، باید این اقدام شما را نماد ضرب‌المثل لهستانی‌ها بدانیم که می‌گویند در صبر را هنگامی می‌بندند که از پا گریخته‌اند.

رئیس قوه مقننه بیان داشت: آقای اوباما بعد از چند سال کارنامه سیاه حمایت از تروریست‌ها، دیر به فکر مبارزه با آنکه افتاده‌اید، حتی اگر حرف‌های شما را حمل به صحت کنیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: با این نفرتی که در منطقه نسبت به رفتار آمریکا در خاورمیانه وجود دارد، اگر واقعا می‌خواهید با تروریسم مبارزه شود، فقط کنار بکشید و به تروریست‌ها کمک نکنید، مردم منطقه خود می‌توانند با آنها مبارزه کنند و آنها هستند که می‌توانند ریشه تروریسم را بخشکانند.

وی افزود: مردم منطقه امروز از قدرت فهم و تصمیم‌گیری و رشد سیاسی خوبی برخوردارند و نیازمند قیم‌های دروغین نیستند و شما به خوبی دیدید در این هفته هم رجال سیاسی افغانستان خود توانستند اختلاف فیمابین را حل کنند و هم مردم رشید یمن و رجال انقلابی و مسئولان آن کشور توانستند به تفاهم برسند و اصلاحات در آن کشور را با توافق به جلو ببرند، اینها نمونه‌هایی است که جلوی روی شماست.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ اینگونه مبارزه با تروریسم آن هم با دعاوی تأسف‌آور و متناقض منافع ملی آمریکا یا پاسخ به کشته شدن جند تبعه آمریکا و غرب در آینده جز خسارت بیشتر برای مردم منطقه و گسترش تروریسم چیز دیگری نیست.

لاریجانی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی اینگونه اقدامات آمریکا و غرب در منطقه را محکوم می‌کند و آن را چیزی جز شیطنت جدید و آتش‌افروزی در منطقه نمی‌داند، ما از ابتدا با تروریسم در منطقه مخالف بودیم و با آن مبارزه واقعی خواهیم داشت، اما با ائتلاف‌های دروغین همکاری نمی‌کنیم و آن را مشروع نمی‌دانیم.

وی افزود: مگر سازمان‌های بین‌المللی نظیر شورای امنیت و سازمان ملل را برای چنین اموری درست نکردند که تصمیم جمعی بگیرند، چه توجیهی دارد که آمریکا بدون اجازه شورای امنیت و سازمان ملل با چنین ادعای دروغینی که چون دولت مرکزی سوریه با تروریست‌ها مقابله کند، یک ائتلاف مسخره درست می‌کند و به خود اجازه می‌دهد به آن کشور حمله کند.

وی یادآور شد:‌ این اقدامات جز به بازی گرفتن نهادهای بین‌المللی برای اهداف حقیر قلدرمآبانه چیز دیگری نیست، متأسفانه آمریکا در برخی تحریم‌ها علیه ایران نیز این روش را به کار گرفته است و دنبال عادی کردن این گونه دخالت‌ها در تحقیر نهادهای بین‌المللی است و برای حل مسئله تروریسم باید ابتدا با اینگونه مداخلات غیرقانونی آمریکا مبارزه کرد.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : ادعای آمریکا در خشکاندن ریشه تروریسم یک شوخی مضحک سیاسی است/ با ائتلاف دروغین و نامشروع همکاری نمی‌کنیم

ادعای آمریکا در خشکاندن ریشه تروریسم یک شوخی مضحک سیاسی است/ با ائتلاف دروغین و نامشروع همکاری نمی‌کنیم

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر