صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
معاون محیط زیست دریایی عنوان کرد

کمبود و نبود تصفیه خانه های شهری؛ علت اصلی آلودگی رودخانه ها و دریای خزر

پروین فرشچی گفت: علت اصلی آلودگی رودخانه ها و دریای خزر ورود فاضلاب های خام و تصفیه نشده شهری و صنعتی به دریا و رودخانه های منتهی به دریاست که ناشی از نبود و یا کمبود تصفیه خانه های شهری است.

کد خبر : 13421

تاریخ انتشار : 31/06/1393 - 19:06


کمبود و نبود تصفیه خانه های شهری؛ علت اصلی آلودگی رودخانه ها و دریای خزر

به گزارش خط امید بهشهر  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، پروین فرشچی با بیان اینکه راهنمای پایش آلودگی میکروبی آب های ساحلی، شناگاهی و مناطق تفریحی دریایی توسط سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه شده، اظهار داشت: نظارت و کنترل کیفی آب‌های ساحلی و شناگاه‌های ساحلی و مناطق تفریحی دریایی توسط معاونت محیط زیست دریایی این سازمان با همکاری ادارات کل حفاظت محیط زیست استان‌های ساحلی به منظور بررسی وضعیت موجود و تعیین کیفیت بهداشتی شناگاه‌های ساحلی در شمال و جنوب کشور انجام گرفته و در حال اجرا است.

* اجرای برنامه پایش شناگاه‌های ساحلی

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از اجرای برنامه پایش شناگاه های ساحلی توسط سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری ادارات کل حفاظت محیط زیست استان های ساحلی خبر داد و افزود: بر این اساس از ابتدای سال 1393 برنامه پایش آلودگی میکروبی شناگاه های ساحلی و مناطق تفریحی دریایی با هدف بررسی وضعیت موجود و تعیین کیفیت بهداشتی شناگاه های ساحلی صورت گرفته و در حال اجرا است.

* ارسال گزارش پایش دریای خزر به وزارتخانه های کشور و بهداشت

وی با بیان اینکه اندازه گیری و سنجش تراکم شاخص های آلودگی میکروبی اصلی (شامل کلیفرم کل، کلیفرم مدفوعی و استرپتوکوک مدفوعی) با استفاده از روش های استاندارد در 60 شناگاه ساحلی و طرح سالم‌سازی دریای خزر در سه استان ساحلی مازندران، گیلان و گلستان طی فصل بهار و تابستان انجام گرفت، بیان داشت: در این مورد نیز با رسانه ها و سازمان‌های مردم نهاد همکاری تنگاتنگی داشته و به عموم مردم و شنا گران و گردشگران نیز به شیوه های مختلف اطلاع رسانی شده است.

همچنین گزارش پایش شش ماهه و وضعیت موجود شناگاه‌های ساحلی دریای خزر به وزارت کشور و وزارت بهداشت ارسال شد.

* جمع آوری 25 تن گلوله های نفتی از سواحل

فرشچی در مورد آلودگی نفتی سواحل استان گیلان گفت: با اطلاع رسانی و اقدام به موقع و همکاری دستگاه‌های ذیربط از جمله سازمان بنادر و دریا نوردی (بعنوان متولی پاکسازی آلودگی نفتی) در اسرع وقت گلوله های نفتی به میزان 25تن جمع آوری و سواحل پاکسازی شد.

* پیگیری حقوقی و اخذ خسارات زیست محیطی

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پیگیری حقوقی و طرح دعوای و اخذ خسارات زیست محیطی نیاز به مدارک و مستندات لازم برای اثبات منشا گلوله های نفتی است، با وزارت نفت مکاتبات لازم صورت گرفت تا از طریق آزمایشگاه های تابعه ترکیب شیمیایی این گلوله های نفتی بررسی و فینگر پرینت شود.

همچنین از وزارت امور خارجه درخواست شد که از طریق سفارت ایران در باکو یا به هر طریق ممکن نمونه نفت کشور آذربایجان اخذ گردد تا با گلوله های نفتی موجود مقایسه و منبع آن مشخص شود.

* ارتقای همکاری های بین المللی و منطقه ای

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در مورد جلوگیری از ورود فاضلاب به دریای خزر ابراز داشت: با توجه به سیال بودن محیط دریا و امکان انتقال سریع آلودگی به کشورهای مجاور، این سازمان به عنوان مرجع ملی کنوانسیون کویت (محیط زیست دریایی کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان) و کنوانسیون تهران (کشورهای حاشیه دریای خزر) حضور فعال و موثری دارد.

وی ادامه داد: در مورد همکاری های منطقه ای کشورهای حاشیه دریای خزر اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است، به طوری که در قالب کنوانسیون تهران تاکنون 4 پروتکل به امضای اعضای کنوانسیون رسیده است که یکی از این پروتکل ها پروتکل مقابله با آلودگی ناشی از منابع و فعالیت های با منشاء خشکی دریای خزر که موضوع اصلی آن ورود فاضلاب ها و آلودگی ها از خشکی به دریاست.

پروین فرشچی یادآور شد: در خرداد ماه سال جاری نیز پروتکل حفاظت از تنوع زیستی دریای خزر (پروتکل عشق آباد)، الحاقی به کنوانسیون تهران در چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر به امضای سرکار خانم دکتر ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست رسید.

با توجه به اهمیت فراوان حفاظت از تنوع زیستی گیاهی و جانوری دریای خزر و لزوم تدوین چارچوبی برای همکاری میان کشورهای حاشیه ای دریای خزر و نیاز به همکاری در اقدامات لازم برای محافظت از دریای خزر، این پروتکل با محوریت توسعه پایدار و به منظور حفظ و بازگرداندن سلامت و یکپارچگی اکوسیستم های ساحلی و دریایی به دریای خزر تعریف و امضا شد.

* تدوین استاندارد محیطی دریا و تخلیه فاضلاب در دریا توسط سازمان حفاظت محیط زیست

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه در زمینه آلودگی دریاها، رودخانه ها و آب های ساحلی، گام اول تهیه استاندارد محیطی دریا و تخلیه فاضلاب در دریا است، عنوان کرد: استاندارد محیطی دریا و تخلیه فاضلاب در دریا توسط سازمان حفاظت محیط زیست تدوین شد و در حال طی کردن مراحل قانونی تصویب و ابلاغ است.

سپس جهت اطلاع از وضعیت موجود و میزان و انواع آلودگی های زیست محیطی بانک اطلاعات داده های محیط زیست دریایی مبنای تصمیمات لازم جهت رفع و کاهش آلودگی های دریایی شد، که این مهم نیز توسط معاونت محیط زیست دریایی در قالب سامانه بانک اطلاعات داده مکانی محیط زیست دریایی برای هفت استان ساحلی کشور به تفکیک هر استان طراحی و اجرا شد و سامانه با آدرس اینترنتی marinegis.doe.ir دردسترس عموم است که نتایج بررسیها و تحقیقات جدید نیز به مرور در این سایت بارگذاری و در اختیار عموم قرار می گیرد.

* نبود تصفیه خانه شهری و ورود فاضلاب های خام به دریا علت اصلی آلودگی دریای خزر

به گفته پروین فرشچی، علت اصلی آلودگی رودخانه ها و دریای خزر ورود فاضلاب های خام و تصفیه نشده شهری و صنعتی به دریا و رودخانه های منتهی به دریاست که ناشی از نبود و یا کمبود تصفیه خانه های شهری است.

* وزارت نیرو و سایر دستگاه ها برای رفع آلودگی رودخانه ها و دریا به تعهدات خود عمل کنند

وی ادامه داد: راه اندازی تصفیه خانه از وظایف و تعهدات وزارت نیرو و شرکت های تابعه است که متاسفانه علی‌رغم مکاتبات و پیگیری های مستمر به دلیل کمبود اعتبار اجرای این تصفیه خانه ها به سرانجام نرسیده است.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وجود تمامی کاستی ها و کمبود اعتبارات، اذعان داشت: این سازمان کماکان و با قوت در حال اجرای برنامه های پایش و حفاظت از محیط زیست کشور در همه حوزه ها ازجمله محیط زیست دریایی است.

وی تاکید کرد: رفع کامل آلودگی و حذف کامل منابع آلاینده رودخانه ها و دریا مستلزم برنامه ریزی مدون، زمان و اعتبارات کافی و انجام تعهدات و وظایف سایر دستگاه های ذیربط است. 

  

دیدگاه شما در مورد : کمبود و نبود تصفیه خانه های شهری؛ علت اصلی آلودگی رودخانه ها و دریای خزر

کمبود و نبود تصفیه خانه های شهری؛ علت اصلی آلودگی رودخانه ها و دریای خزر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر