صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

هیات؛ دستگاه کادر سازی جمهوری اسلامی

کد خبر : 13418

تاریخ انتشار : 31/06/1393 - 10:48


هیات؛ دستگاه کادر سازی جمهوری اسلامی

به گزارش خط امید بهشهر وبلاگ ناز قلم نوشت :

در آذر ماه سال 1389 خورشیدی نشستی با حضور اساتید برجسته دانشگاه های کشور در محضر رهبر معظم انقلاب برگزار شد که در خبرها با عنوان " نشست اندیشه های راهبردی" مطرح گشت. پیرو نظر و تاکید مقام معظم رهبری؛ در خرداد ماه سال 1390 مرکز "الگوی اسلامی_ ایرانی پیشرفت" تاسیس شد که مهمترین ماموریت این مرکز طراحی و تدوین سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت است. امید است انشاء الله این مرکز بتواند بزودی پیش نویس الگو را محضر مقام معظم رهبری تقدیم نماید تا در صورت موافقت معظم له تمامی ارکان جمهوری اسلامی از ملت عزیز تا دستگاههای اجرایی و نظارتی با درک درست از الگو و حرکت بر مبنای این نقشه ی راه اولین گام های موثر در بازسازی تمدن شکوهمند اسلامی را بردارند.
خلاصه ای از روند تدوین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت را بیان کرم، الگویی که نقشه راه رسیدن به "تمدن نوین اسلامی است"! حرکت بسوی تمدن سازی نوین اسلامی اصل مطلب است! هم در این مکتوبه و هم در اساس آرمانهای انقلاب اسلامی! این مطلب عین فرموده ی مقام معظم رهبری است1. اصلا تمامی ائمه اطهار ـ سلام الله علیهما ـ برای برقراری تمدن اسلام تلاش و مجاهدت نمودند از پیامبر اعظم (صل الله علیه و آله ) تا منجی آخر الزمان (عجل الله تعالی فرجه) همه به دنبال برپایی تمدن اسلامی بودند و هستند!

البته در دوران غیبت حضرت حجت (عجل الله تعالی فرجه الشریف) در قرون پنجم تا هفتم هجری جهان شاهد شکوفایی تمدن اسلامی بوده و اکثر کارشناسان تاریخ پیشرفت های امروز بشری را تا حد بسیار زیادی مدیون آن دوران می دانند! هرچند که امت اسلام و خصوصا کشور عزیز ما ایران اسلامی امروز از آن روزهای با شکوه فاصله دارند اما باید پذیرفت که انقلاب اسلامی شروعی دوباره بود برای رسیدن به آن روزگار درخشان و شاید هم بهتر از آن!

پر واضح است که برای رسیدن به جامعه ای پویا و فعال جهت پیمودن مسیر "تمدن سازی نوین اسلامی" همه ی ارکان جامعه باید خودسازی و تلاش کنند. در این میان، نقش خانواده را می توان پررنگ ترینِ نقش ها دانست.

خانواده، بنيادي­ترين و پايدارترين ساختار اجتماعي و هستۀ اصلي تشكيل جامعه و نهادهاي آن است. الگوي اسلامي-ايراني پيشرفت، افق گسترده‌اي است كه در ساختار آن، خانواده به عنوان اساسي‌ترين نهاد جامعه ايفاي نقش مي‌كند.

اهميت پرداختن به خانواده در بحث الگوی اسلامي ايراني پيشرفت، ريشه در اين حقيقت دارد كه نهاد مقدس خانواده، نخستين و پايدارترين بستر تربيت و پرورش ارزش‌هاي ديني و اخلاقي انسان است. از مهم‌ترين عوامل پیشرفت جوامع، توسعۀ نيروي انساني است و رسالت عمدۀ خانواده نيز پرورش و تربيت انساني سازنده، خلاق و پوياست كه با برخورداري از فرهنگ غني ايراني-اسلامي سهم بزرگ و قابل توجه خود را در اعتلاي توسعه و پيشرفت جامعه ايفا می‌كند. و صد البته بر کسی پوشیده نیست که در این میان نقش خانواده های مذهبی باید پررنگ تر از سایر خانواده ها باشد و این امر مستلزم تشکیل نهادهای مردمی جهت کمک به اموزش خانواده ها بر مینای ارزش های بلند اسلامی است. نهادهایی مانند هیات!!

به دو دلیل این بحث را امروز انتخاب کردم یکی پست قبلی وبلاگ است که صرفا تلنگری است به خانواده های مذهبی و نقش آنها در آماده سازی جامعه برای ظهور و دلیل دوم نزدیک بودن ایام محرم است که در این ایام هیات های مذهبی پرجنب و جوش تر از گذشته میشوند و توجه و تمرکز مردم بر آنها نیز بیشتر از قبل می شود. 
حکومت سازی که به دلیل زمینه سازی برای اجرای احکام اسلام، اولین گام از رسیدن به تمدن اسلامی است مهمترین هدف ائمه اطهار بوده است و نمی توان این واقعیت را انکار کرد. و این یعنی سیاست و اهل سیاست بودن ائمه اطهار(علیهما السلام) و پذیرش این اصل نه تنها مانع از پرداختن به مصائب آل طه ـ علیهما السلام ـ نمی شود بلکه تحمل آن رنج ها و مشقات را توجیه پذیر می سازد.

هیات ها باید با برنامه ریزی و سازماندهی مناسب علاوه بر انتقال ارزشهای اسلامی به کادر سازی برای آینده ی اسلام و انقلاب روی بیاورند و مومنانی در تراز جمهوری اسلامی تربیت کنند که این همان نقطه ضعف بزرگ جامعه ی امروز ماست.


... هیئتها نمیتوانند سکولار باشند؛ هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم! هرکس علاقه‌‌مند به امام حسین است، یعنی علاقه‌‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین این است. اینکه آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که نبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است. البتّه معنای این حرف این نیست که هر حادثه‌‌ی سیاسی در کشور اتّفاق میافتد، ما باید حتماً در مجلس روضه آن را با یک گرایش خاصّی - حالا یا این طرف، یا آن طرف - بیان کنیم و احیاناً با یک چیزهایی هم همراه باشد؛ نه، امّا فکر انقلاب، فکر اسلام، خطّ مبارکی که امام (رضوان الله علیه) در این مملکت ترسیم کردند و باقی گذاشتند، اینها بایستی در مجموعه‌‌ها و مانند اینها حضور داشته باشد.2


آنچه ما تصوّر میكنیم كه وظیفه‌ی ما است... این است كه این سه مؤلّفه‌ی بزرگ را برای همه‌ی تصمیم‌گیری‌ها و همه‌ی اقدامها در نظر داشته باشد:
مؤلّفه‌ی اوّل عبارت است از آرمانها و اهداف نظام جمهوری اسلامی؛ كه این اهداف و آرمانها مطلقاً نبایستی از نظر دور بشود؛ كه آرمان نظام جمهوری اسلامی را میشود در جمله‌ی كوتاهِ "ایجاد تمدّن اسلامی" خلاصه كرد. تمدّن اسلامی یعنی آن فضایی كه انسان در آن فضا از لحاظ معنوی و از لحاظ مادّی میتواند رشد كند و به غایات مطلوبی كه خدای متعال او را برای آن غایات خلق كرده است برسد؛ زندگی خوبی داشته باشد، زندگی عزّتمندی داشته باشد، انسان عزیز، انسان دارای قدرت، دارای اراده، دارای ابتكار، دارای سازندگیِ جهان طبیعت؛ تمدّن اسلامی یعنی این؛ هدف نظام جمهوری اسلامی و آرمان نظام جمهوری اسلامی این است.3

 

پی نوشت:

الف) این مطلب یک نقد درون سازمانی برای هیات خودمان بود که با اندکی ویرایش مشاهده می کنید!!

1- خطی که انقلاب اسلامی دنبال می کند، خط رسیدن به " تمدن نوین اسلامی " است. مقام معظم رهبری

2- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضای ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام‌ 20 آبان 1392

3- بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری 14 شهریور 1392

 

برای مشاهده وبلاگ کلیک کنید 

  

دیدگاه شما در مورد : هیات؛ دستگاه کادر سازی جمهوری اسلامی

هیات؛ دستگاه کادر سازی جمهوری اسلامی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر