صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
مبارزه با داعش به سبک فیلم های هالیودی

نقشه آمریکا برای تصاحب پیروزی های ارتش سوریه و عراق / سه نکته مهم درباره حمله آمریکا به داعش

در حالی که رایزنی های دیپلماتیک وزیر امور خارجه آمریکا برای همراه کردن کشورهای جهان در آنچه که ائتلاف بین المللی علیه داعش می خواند، ادامه دارد با این حال جزییات جدیدی از طرح حمله آمریکا به مناطقی از عراق و سوریه منتشر شده است.

کد خبر : 13099

تاریخ انتشار : 23/06/1393 - 09:31


نقشه آمریکا برای تصاحب پیروزی های ارتش سوریه و عراق / سه نکته مهم درباره حمله آمریکا به داعش

خط امید بهشهروزارت دفاع آمریکا در آخرین اطلاعیه خود تأکید کرد که حملات هوایی این کشور علیه داعش از کردستان عراق صورت خواهد گرفت.

به گزارش شبکه عراقی "سومریه نیوز" پنتاگون بدون ارایه جزئیات بیشتری تنها اعلام کرد که هواپیماهای آمریکایی برای عملیات علیه داعش از شهر اربیل به پرواز درخواهند آمد.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا پنج شنبه گذشته اعلام کرده بود که فهرست اهداف در داخل عراق را امضا خواهد کرد و 475 مستشار دیگر آمریکایی را برای کمک به نیروهای عراقی به این کشور اعزام خواهد کرد. اوباما تاکید کرد که برای اولین بار اجازه حمله هوایی به سوریه خواهد داد.

رئیس جمهور آمریکا اما در توجیه اقدام خود برای حمله به عراق و سوریه به بهانه مقابله با داعش تاکید کرد که تنها آمریکا است که شایسته رهبری بر جهان است و به همین دلیل برای مبارزه با تروریسم از این رهبری استقبال می کند: « ما به عنوان آمریکایی، از مسؤلیت خود برای رهبری استقبال می کنیم. از اروپا تا آسیا، از نقاط دورافتادۀ آفریقا تا پایتخت های جنگ زده خاورمیانه - ما به خاطر آزادی، به خاطر عدالت و به خاطر منزلت انسانی به پا می خیزیم. اینها ارزشهایی هستند که کشور ما را از هنگام بینان گذاری آن هدایت کرده اند.»

در همین حال جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید با اشاره به آغاز جنگ آمریکا علیه داعش گفته است: ایالات متحده آمریکا در جنگ با داعش است. درست همانطور که با القاعده و گروههای وابسته به القاعده در سراسر جهان می‌جنگد.

آدمیرال جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز همانند ارنست گفت: می‌دانیم که ما در جنگ با داعش قرار داریم؛ درست همانند جنگی که با القاعده و گروه‌های وابسته به آن داریم.

باراک اوباما قرار است روز چهارشنبه هفته جاری به شهر تامپا در ایالت فلوریدا برود تا با فرماندهان ارشد فرماندهی مرکزی آمریکا که بر فعالیت نیروهای آمریکایی در خاورمیانه نظارت می‌کنند، دیدار و گفت‌وگو کند.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز در مصاحبه با شبکه خبری سی‌.بی.اس گفت: ما وارد عملیات ضد تروریستی مهمی شده‌ایم و قرار است که به یک عملیات طولانی مدت مبارزه با تروریسم تبدیل شود. گمان می‌کنم که "جنگ" واژگان و قیاس اشتباهی باشد اما در حقیقت ما وارد یک تلاش مهم جهانی برای محدود کردن فعالیت تروریستی شده‌ایم.

اما مقامات آمریکایی در حالی در تلاش هستند خود را در راس یک ائتلاف ضد داعش معرفی کنند که  توجه به 3 نکته می تواند تصویر بهتری از نیت آمریکایی ها ارائه دهد.

 

سه نکته مهم درباره حمله آمریکا به داعش

اول آنکه: تقریبا تمامی کارشناسان معتقدند کمک های نظامی و مالی آمریکا به گروه های مخالف بشار اسد سبب شکل گیری فضای مناسب برای انجام فعالیت های تروریستی و قدرت یافتن گروه های تروریستی بوده است.

این گزاره مهم نباید فراموش شود که در سایه کمک های آمریکا و پشتیبانی های امنیتی این کشور وبرخی از کشورهای منطقه، گروه های تروریستی تکفیری سر برآوردند و رشد پیدا کردند.

پشتیبانی نظامی، امنیتی و مادی از ده ها هزار تروریست آن هم طی 3 سال نیاز به میلیاردها دلار بودجه دارد که یک گروه تروریستی تازه تاسیس نمی تواند از هزینه های آن برآید.

این در شرایطی است که هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه سابق آمریکا در کتاب خاطرات خود درباره نحوه شکل گیری گروه تروریستی داعش به نقش مستقیم کاخ سفید و دستگاه امنیتی آمریکا اشاره کرده است. (+)

اما مساله دوم درباره اقدامات نظامی آمریکا علیه داعش به  تحولات میدانی مبارزه با تروریست ها در عراق و سوریه مربوط می شود.

کاخ سفید درحالی درصدد است به حمله نظامی روی آورد که در صحنه عمل ارتش عراق و سوریه دست برتر در مواجه با داعش را دارا می باشند.

در عراق پس از حمله ناگهانی داعش به  غرب و شمال غرب این کشور و حرکت به سمت بغداد، آمریکا با این بهانه که عراقی ها خود باید مشکلات داخلی شان را حل کنند از حمله نظامی و یا مشورت های امنیتی و نظامی با بغداد خودداری کرد. با این حال با گذشت زمان و با حضور نیروهای مردمی برای مقابله با داعش ورق برگشت و نه تنها بغداد از خطر سقوط رهایی یافت بلکه تروریست های داعش تا شهر تکریت عقب زده شدند و در مناطق غربی و شرقی نیز ارتش عراق توانست بر اوضاع مسلط شود.

از سوی دیگر با آزادسازی آمرلی توسط ارتش و پیشروی آنها به سمت شهرهای مجاور پرونده درگیری ها در شرق عراق نیز در هفته های آتی بسته و جبهه درگیری با داعش به محدوده قابل کنترلی در غرب و شمال غربی محدود می شود که با توجه به قدرت گرفتن کردها و همیاری ارتش، در ظرف ماه های آتی این مناطق نیز آزاد می شود.

در سوریه نیز با مشخص شدن برنامه میان مدت ارتش مبنی بر ایجاد کمربند امنیتی در استان های غرب و شمال غربی سوریه، ارتش در نظر دارد به صورت همه جانبه و گسترده به استان های الرقه و دیرازور حمله کرده تا طی چند ماه بتواند داعش را معرض نابودی قرار بدهد.

در کنار این استراتژی، بمباران دقیق مقر فرماندهان داعش که بیانگر عملیات های اطلاعاتی دقیق توسط نیروهای امنیتی این کشور در هفته های اخیر است، آسیب جدی به تشکیلات این گروه تروریستی وارد کرده است.

در چنین شرایطی  که وضعیت مبارزه با داعش در کنترل ارتش سوریه و عراق قرار دارد، آمریکایی ها در نظر دارند جای پای خود در منطقه خاورمیانه را محکم تر کنند و پیروزی ارتش عراق و سوریه را به نام خود بزند.

اما نکته سوم آنکه آمریکا در حالی در نظر دارد خود را به عنوان فرماندهی ائتلاف ضد داعش معرفی کند، که در ماه های اخیر به وجاهت این کشور در عرصه بین الملل خدشه جدی وارد آمده است و آمریکا به دنبال آن است با ضربه وارد آوردن به پیکر ضعیف شده داعش در قالب رهبری یک ائتلاف بین المللی چهره خود را در عرصه جهانی ترمیم بخشد.

بی اثر بودن اقدامات آمریکا علیه روسیه درباره موضوع اوکراین و عملی نشدن تهدیدهای اوباما مبنی بر حمله نظامی و بازپس گیری شبه جزیره کریمه ، شکست رژیم صهیوینستی از مقاومت فلسطین در جنگ 50 روزه علی رغم کمک های دیپلماتیک و نظامی آمریکا به اسراییل، شکست طرح بن بست سیاسی در عراق پس از روی کار آمدن حیدر العبادی، اذعان اوباما به شکست استراتژی تغییر نظام سوریه ، نابسامانی اوضاع لیبی و مصر سرنوشت نامعلوم این کشورها علی رغم سرمایه گذاری های گسترده آمریکا، ادامه بیداری اسلامی در یمن ، بحرین و ... ، شکست سیاست های آمریکا در افغانستان و پاکستان، شکست اقتصادی آمریکا از چین از جمله مواردی است که نشان می دهد روند آسیب پذیری کاخ سفید از تحولات بین المللی در ماه های اخیر شتاب بیشتری داشته است.

در چنین شرایطی مقامات آمریکایی معقتدند حضور در جنگی که از پیش پیروز آن هستند، آن هم در قالب رهبری یک ائتلاف بین المللی چهره مخدوش شده این کشور را تا حدودی ترمیم می بخشد.

هر چند در صورت حمله آمریکا به مواضع داعش در عراق  و سوریه و آسیب وارد آوردن به این گروه تروریستی این کشور خود را پیروز جنگ معرفی می کند با این حال نتیجه حمله نظامی به داعش در سوریه و عراق بیش از آنکه در راستای منافع آمریکا باشد ناخواسته در جهت منافع دشمن های آمریکا در منطقه است. رجانیوز در گزارش های آتی به این موضوع می پردازد. 

نویسنده : کمیل نقی پور
منبع : رجانیوز

 

  

برای این پست 1 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر چهار شنبه 23 مهر 1393 - 11:30
  ناشناس

  آمریکا هر جا پا میذاره گند میزنه

  0 0
دیدگاه شما در مورد : نقشه آمریکا برای تصاحب پیروزی های ارتش سوریه و عراق / سه نکته مهم درباره حمله آمریکا به داعش

نقشه آمریکا برای تصاحب پیروزی های ارتش سوریه و عراق / سه نکته مهم درباره حمله آمریکا به داعش

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر