صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

اعصاب مازندرانی ها آرام تر شد/آمار نزاع و درگیری پایین آمد

بازگشت آرامش نسبی به شهروندان شاید بهترین برداشت از تازه ترین آمار منتشر شده توسط پزشکی قانونی مازندران باشد، گزارشی که نشان از کاهش نزاع و به تبع آن میزان مراجعه به پزشکی قانونی دارد.

کد خبر : 12964

تاریخ انتشار : 18/06/1393 - 11:36


اعصاب مازندرانی ها آرام تر شد/آمار نزاع و درگیری پایین آمد

به گزارش خط امید بهشهر ، پزشکی قانونی مازندران در گزارش پنج ماهه سال جاری خود از کاهش پنج درصدی مراجعه پس از نزاع به این نهاد برای دریافت گزارش و گواهی پزشکی خبر داده است.

بر اساس این آمار از ابتدای امسال تا پایان مرداد 11 هزار و 520 مورد معاینه پزشکی به خاطر نزاع در مراکز پزشکی قانونی استان صورت گرفته است.

آمار مراجعه پس از نزاع به پزشک قانونی در مدت مشابه سال پیش 12 هزار و 134 مورد بود.

علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی مازندران در این باره گفت: از کل مراجعات امسال هفت هزار و 856 مورد مرد و بقیه زن بودند.

وی اضافه کرد: همچنین بر اساس بررسی های صورت گرفته ساری با دو هزار و 269 مورد و بابل با یک‌هزار و 490 مورد بیشترین و سوادکوه با 192 مورد کم ترین مراجعات پس از نزاع را در سال جاری به خود اختصاص دادند.

پزشکی قانونی پس از پاسگاه و کلانتری ها دومین مرجع مراجعه مردم پس از نزاع محسوب می شود به همین دلیل آمارهای موجود در این نهاد به اعتقاد جامعه شناسان تا حدود زیادی می تواند نشانگر وضعیت اجتماعی باشد.

یک روان شناس در اینباره گفت: کاهش مراجعه به پزشکی قانونی بابت نزاع از چند جهت مثبت ارزیابی می شود و همواره از ابزارهای تحلیل وضعیت اجتماعی به ویژه میزان صحه صدر جامعه است.

روح الله فلاحتی افزود: نکته اول این که ممکن است به طور کلی میزان درگیری و نزاع در جامعه کاهش یافته باشد که نتیجه اش در پزشکی قانونی منعکس شده است و این بهترین وضعیت و نشانگر قرار گرفتن جامعه در وضعیتی است که آینده خوبی را نوید می دهد.

وی ادامه داد: ممکن است در واقعیت امر آمار نزاع کاهش نیافته باشد ولی خشونت موجود در نزاع ها به حدی نبوده که نیازمند مراجعه به پزشکی قانونی باشد و این هم باز نشان دهنده کاهش خشونگرایی در جامعه و خوب است.

این دانش آموخته رشته روان شناسی گفت: وضعیت سوم این است که آمار نزاع کاهش نیافته باشد ولی دعوا با پا در میانی و ریش سفیدی حل و فصل شده باشد و دو یا چند طرف نزاع دیگر نیازی به مراجعه به پزشکی قانونی پیدا نکردند.

وی این وضعیت را هم مثبت ارزیابی کرد و افزود: به نظرم می رسد از یک سال پیش تاکنون به مقدار زیادی از استرس افراد جامعه کاسته شده باشد و طبیعی است که نتایج آن در کاهش میزان خشونت، جرم و جنایت، تصادفات و غیره خودش را نشان دهد.

این روان شناس با این وصف تاکید کرد: مسئولان جامعه باید از این علایم مثبت بدرستی بهره برداری و با اقداماتی چون کاهش نرخ تورم، افزایش میزان اشتغال و مبارزه با فساد و تبعیض و غیره هر چه بیشتر از میزان استرس و اضطراب شهروندان بکاهند.

وی در پایان تاکید کرد: به طور کلی علایم مثبت این چنینی نشانگر امیدواری و خوش بینی بیشتر مردم به آینده است که آنان را عاقبت اندیش کرده و از خشونت‌گرایی پرهیز می دهد.

مازندران بر اساس آخرین سرشماری سه میلیون و 170 هزار نفر جمعیت دارد و سالانه پذیرایی ده ها میلیون مسافر و گردشگر از داخل و خارج کشور است. 

  

دیدگاه شما در مورد : اعصاب مازندرانی ها آرام تر شد/آمار نزاع و درگیری پایین آمد

اعصاب مازندرانی ها آرام تر شد/آمار نزاع و درگیری پایین آمد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر