صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

همراهی مرسی با کشتار شیعیان توسط سلفی های تندرو

ندای الله اکبر شیعیان مصری در محاصره سلفی های مسلح مصر به گوش می رسد. جهان شاهد کشتار فجیع شیعیان مصر توسط سلفی های وابسته به استکبار جهانی می باشد.

کد خبر : 1287

تاریخ انتشار : 05/04/1392 - 10:24


همراهی مرسی با کشتار شیعیان توسط سلفی های تندرو

به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،از جمعیت 84 میلیونی مصر بالغ بر 500 هزار نفر شیعه به صورت مسالمت آمیز در این کشور زندگی می کنند و این شیعیان مصر هستند که اکنون زیر فشار شدید سلفی ها و خصوصا حمایت بی چون و چرای رئیس جمهور مصر، محمد مرسی قرار دارند به طوریکه مرسی در مراسم سخنرانی آنها شرکت کرده و نوعی همنوایی با این گروه از سلفی ها انجام داده است. ندای الله اکبر شیعیان مصری در محاصره سلفی های مسلح مصر به گوش می رسد. جهان شاهد کشتار فجیع شیعیان مصر توسط سلفی های وابسته به استکبار جهانی می باشد. اکنون 8 نفر از افراد سلفی توسط پلیس مصر دستگیر شده اند. این اقدامات در حالی صورت می گیرد که محمد مرسی تاکنون واکنش موثری نداشته است و به نوعی سکوت رئیس جمهوری، کار را برای سلفی های تندرو راحت تر کرده است.

به نقل از خبرگزاری بلومبرگ، در میان افزایش انتقادات داخلی و بین المللی از محمد مرسی رئیس جمهور مصر و تظاهراتبرای استعفای وی، ایران دشمنان خارجی ناشناس را به خاطر کشتن یک رهبر شیعه مسلمان مصری مورد انتقاد قرارداده است.

طبق بیانیۀ اداره امنیت جیزه که امروز توسط ایمیل منتشر شده، در تاریخ 23 ژوئن هشت نفر در ارتباط با قتل حسن شحاته، رهبر شیعه دستگیر شده اند که دو نفر از آنها برادران وی بودند و فرد چهارم اهل روستائی در منطقه جیزه است.همچنین روزنامه دولتی الاهرام امروز گزارش داد که روستائیان متعلق به اکثریت سنی مذهب مسلمان مصر، خانۀ شحاته را محاصره و تهدید کرده بودند که اگر 70 تن شیعۀ داخل روستا، قبل از پایان روز آنجا را ترک نکنند، آن محل را به آتش خواهند کشید. هنگامی که آنها از ترک محل خودداری کردند، روستاییان با هجوم به این خانه،ساکنین آن را روی زمین کشیدند و با ضرب و شتم شدید چهار نفر را به قتل رساندند. ویدئو های موجود در یوتیوب نشان می دهد که صدها تن از ساکنان این روستا، قربانیان خود را کافر می خوانند و اجساد خون آلود آنها روی زمین می کشند و فریاد "الله اکبر" سر می دهند.

بلومبرگ در ادامه گزارش خود به انتقاد های صورت گرفته از محمد مرسی اشاره می کند و می افزاید: منتقدان

مرسی او را به خاطر افزایش خشونت های فرقه ای سرزنش می کنند، خشونتی که دو سال پیش و پس از سقوط حسنی مبارک رئیس جمهور پیشین مصر هم موجب حمله به کلیساهای قبطی مسیحی و نمازگزاران آن شده بود. قرار است این معترضان در تاریخ 30 ژوئن هم تجمع اعتراضی دیگری برای درخواست استعفای او ترتیب دهند.

این گزارش که با عنوان "ایران برای محکوم کردن کشتار شیعیان به گروه های حقوق بشری می پیوندد"منتشر شده است اینگونه ادامه می دهد: همچنین تنش ها میان سنی ها و شیعیان در سراسر جهان عرب در حال افزایش است و رهبران سنی از جمله یوسف القرضاوی روحانی مصری تبار و مرتبط با حزب با نفوذ اخوان المسلمیناز مسلمانان سنی می خواهد تا به جنگ مقدس در سوریه بپیوندند.

بلومبرگ همچنین در گزارش خود که امروز منتشر کرده است از قول عباس عراقچی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، می نویسد که تلاش برای تعمیق شکاف بین شیعه و سنی، توطئه و بخشی از اهداف دشمنان خارجی است و دشمنان مصر از انقلاب مصر لطمه دیده اند و برای جبران این لطمات، می خواهند در این کشور تفرقه اندازی کرده و فرقه های قومی و مذهبی را به جان هم بیندازند.

این گزارش می افزاید : مقامات ایران، کشورهای غربی از جمله ایالات متحده آمریکا را که اغلب با نام دشمن از آنها یاد می کنند به دخالت در سیاست منطقه ای با هدف ایجاد تفرقه میان آنها، متهم کرده اند. این کشتار سبعانه توسط ریاست جمهوری مصر، محکوم شده است.
 

سلما الوردنی و طارق ال تبلاوی در ادامه گزارش خود برای بلومبرگ اینگونه ادامه می دهند: به گفتۀ محمد قنیم، رئیس ائتلاف شیعیان مصر، حدود 500000 شیعه در مصر وجود دارد و آنها هر روز با تبعیض های فرقه ای بیشتری روبرو هستند. مصر با حدود 84 میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور در جهان عرب است. این حمله چند روز پس از آن صورت گرفت که تعدادی از سلفی ها، که تفسیر به شدت محافظه کارانه ای از اسلام در ذهن دارند، در تظاهراتی با حضور مرسی به شیعیان اهانت کردند. گویا در این تظاهراتمرسی آرام و ساکت به سخنان واعظانی گوش می کرده که از وی می خواستند تا به شیعیان اجازه ندهد مصر را به فسق و فجور بکشند و واعظ محمد عبد مقصود، شیعیان را نجس خطاب کرده است.

این گزارش بیان می کند که اسلامگرایان فوق محافظه کار مصر با ایجاد روز افزون روابط حسنه بین دو رقیب دیرینۀ منطقه ای یعنی ایران و مصر مخالفند و درگیری های سوریه نتیجۀ این گرم شدن روابط را به خوبی آزمایش کرده است.همچنین چیزی که باعث شده امروز ایران از رئیس جمهور بشار اسد حمایت کند و مصر در مقابل، جانب مخالفان عمدتا سنی سوریه را بگیرد همین مسئله است.
 

بر اساس گزارش بلومبرگ در ماه آوریل، مصر پروازهای چارتر از ایران را تحت فشار مسلمانان سنی فوق محافظه کار معلق کرد.آنها می گویند روابط بهتر با ایران دست این کشور را باز می گذارد تا اعتقادات شیعی را در مصر گسترش دهد. پروازهای چارتر بین دو کشور برای اولین بار در 34 سال گذشته در تاریخ 30 مارس و پس از آن اغاز شد که دو کشور یک توافقنامۀ گردشگری بین ایران و مصر امضا کردند. گروه های مدافع حقوق بشر و گروه های مخالف، حمله به شیعیان را محکوم و رژیم اسلامگرای مرسی را به خاطر گفتمان التهاب برانگیزش سرزنش کردند.
 

به علاوه آنکه حسیبا حاجی صحراوی معاون مدیریت برنامه خاور میانه و شمال آفریقا در سازمان عفو ​​بین الملل گفته است که رئیس جمهور مرسی با عدم اعلام برائت خود و دولتش از این نوع تحرکات منفور و تحریک کننده علیه شیعیان که در رویدادی به زبان آورده شده که در آن، او خود یکی از سخنرانان بوده در واقع نتوانسته است به وضوح نشان دهد که این قبیل حملات علیه مسلمانان شیعه، از سوی دولت او تحمل نخواهد شد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : همراهی مرسی با کشتار شیعیان توسط سلفی های تندرو

همراهی مرسی با کشتار شیعیان توسط سلفی های تندرو

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر