صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
قابل توجه مسئولان دولت

طبیعت مازندران زیر آوار زباله تهرانی ها

سنت شمال رفتن در جامعه ایرانی یک سنت قدیمی است و با خودرو دار شدن اکثریت جامعه این سنت هر سال با جمعیت بیشتر، ویلاهای بیشتر، مهمانخانه‌های بیشتر و زباله‌های بیشتر برگزار می‌شود.

کد خبر : 12549

تاریخ انتشار : 04/06/1393 - 11:19


طبیعت مازندران زیر آوار زباله تهرانی ها

به گزارش خط امید بهشهر _ دو روز که پشت سرهم تعطیل باشد سیل جمعیت به سمت گیلان و مازندران سرازیر می‌شود. حضور میلیون‌ها نفر مسافر در هر سال از نظر اقتصادی به نفع هر شهری است اما در کنار این نفع اقتصادی خسارت‌هایی هم به شهر‌های توریست پذیر وارد می‌شود.

از شلوغی شهر و جاده‌ها تا آلوده شدن محیط زیست و جایگزین شدن طبیعت بکر با شهرک‌های ویلایی. هر کس به نسبت توانایی مالی خود این روزها دوست دارد در یکی از شهرک‌های گران قیمت یا یکی از روستا‌های پرت افتاده شمال مکانی برای خود دست و پا کند. این علاقه به طبیعت بیشتر نزد مهاجرین وجود دارد، طبقه ای که در روستا‌ها و شهر‌های کوچک در فاصله نزدیک با طبیعت بزرگ شده اما حالا باید در آپارتمان‌ها و خانه‌های اغلب بدون حیاط زندگی کند، نوستالژی طبیعت را در جاهایی مانند گیلان و مازندران دنبال می‌کند.

محمود آباد جزو شهر‌های پرطرفدار بین مسافران شمال به شمار می‌رود. مسئولان شهری می‌گویند، محمودآباد شهری ساحلی است و جایی برای دفن بهداشتی زباله ندارد. جمعیت استان مازندران شامل یک جمعیت ثابت و یک جمعیت شناور است. جمعیت شناور آن شامل دانشجوها، گردشگران و ویلانشینان می‌شود، بنابراین زباله استان تنها توسط مردم استان تولید نمی‌شود و مردم سایر استان‌ها و به خصوص استان‌های همجوار نیز زباله‌های تولیدی خود را در این استان به جای می‌گذارند و از استان بیرون می‌روند.

برای حل مشکل دفن استاندارد زباله در شهرستان محمودآباد باید اراده‌ی ملی وجود داشته باشد.از آنجا که آملی‌ها، دیگر پذیرای زباله شهر همسایه‌اشان نیستند، زباله‌ها به سوی ساحل روانه شده‌اند و در کنار دریا دپو می‌شوند. روزانه، حدود 30 تن زباله و در روزهای تعطیل به دلیل حضور گردشگران از استان‌های دیگر و به ویژه تهران گاهی تا 80 تن زباله به سوی ساحل سرازیر می‌شود، ماسه‌ها و صدف‌های ساحل زیر خروارها زباله در یک عرصه 2000 مترمربعی مدفون شده‌اند و لاک‌پشت‌ها و جانورها در میان این همه زباله راه دریا را گم کرده‌اند.

محمدرضا شعبانی، سرپرست شهرداری محمودآباد با بیان این‌که شهرداری ناچار شده است زباله‌های شهر را در ساحل دریا نگهداری کند، به ایسنا توضیح داد: بالغ بر بیست سال بود که زباله‌های شهر محمودآباد به ازای پرداخت هزینه و ضمن داشتن قرارداد با شهرداری آمل، به محل دفن زباله آن شهر واقع در کیلومتر 30 جاده هراز، حمل و تخلیه می‌شد، اما شهرداری و شورای اسلامی شهر آمل به یک باره و به صورت یک جانبه، از تاریخ 12 مردادماه امسال از حمل و تخلیه زباله در محل دفن یاد شده جلوگیری کرد.

 وی ادامه داد: این امر موجب شده به ناچار، زباله‌ها را در ساحل دریا نگهداری کنیم و چون چند روزی است که در آن مکان تلنبار شده، به خاطر بوی تعفن حاصل از آن در اثر شدت گرما،‌ مسئله را به مرز بحران رسانده و احتمال می‌رود در آینده نزدیک، این موضوع منشأ حوادث غیرقابل پیش‌بینی گردد. از طرفی چون محل دپوی موقت زباله، دارای ظرفیت محدودی است، به ناچار تا چند روز آینده، دیگر امکان جمع‌آوری زباله مقدور نخواهد بود و این موضوع، مشکل را دو چندان خواهد کرد، لذا حل این مشکل در کوتاه‌مدت ضروری است. شعبانی تاکید کرد: وضعیت موجود دفن غیراستاندارد زباله شهرستان محمودآباد از حالت هشدار خارج شده و در مرز بحران قرار دارد. امیدواریم مسئولین، موضوع فوق را جدی گرفته تا ان‌شاءالله از شیوع بیماری‌های واگیردار و فاجعه بهداشتی جلوگیری شود.

شهردار محمودآباد با تاکید بر اتخاذ راهکاری فوری برای خروج و انتقال زباله از ساحل، خاطرنشان کرد: دخالت مسئولین ارشد استان به ویژه استاندار مازندران جهت ادامه حمل زباله محمودآباد به محل دفن زباله شهرداری آمل همانند گذشته در کوتاه مدت و اختصاص زمین مناسب برای شهرداری توسط مراجع ذیربط برای رفع کوتاه مدت این مشکل، راهگشا خواهد بود. با اختصاص زمین، شهرداری عملیات آماده‌سازی آن را انجام خواهد داد.

یدالله رنجبر، مدیر محیط زیست محمودآباد با بیان این‌که محل فعلی دپوی زباله در ساحل محمود آباد مشکلات زیست‌محیطی دارد، تاکید کرد: قطعا جایگاه فعلی دپوی زباله‌ در شهر محمودآباد به دلیل مجاورت با ساحل مورد تایید مسئولان ذیربط استان و شهرستان نیست. وی درباره علت دپوی زباله‌ها در ساحل، توضیح داد: از حدود چند مدت پیش که از انتقال زباله‌های محمودآباد به آمل جلوگیری شد مدیران ذیربط شهرستان از جمله مجموعه فرمانداری، شهرداری و محیط زیست به فکر مکانی جایگزین برای انتقال زباله‌ها از ساحل شهرستان افتادند.

رنجبر گفت: به طور کلی منطقه‌ای در شهرستان محمودآباد به دلیل ساحلی بودنش و فاصله کم روستاهای شهرستان از همدیگر برای دفن بهداشتی زباله‌ به صورت استاندارد وجود ندارد. از طرفی جای مناسبی برای دفن زباله نداریم و از سوی دیگر زباله‌ها به صورت سنتی دفن می‌شود و روش‌هایی برای فرآوری زباله و استفاده اقتصادی از زباله در شهرستان وجود ندارد. مدیر محیط زیست محمودآباد بیان کرد: در حال حاضر و با امکانات و شرایط موجود تنها می‌توانیم تصمیم بگیریم محلی برای دپوی روزانه زباله درنظر بگیریم تا زباله‌های جمع‌آوری شده سطح شهر به این مکان انتقال یابد تا با رسیدن به حجم مناسب به محل اصلی انتقال یابد.

 وی افزود: اگر بخواهیم آلودگی زیست محیطی ناشی از زباله در شهرستان نداشته باشیم باید نیروگاه برق با منبع زباله بسازیم که هزینه‌اش از عهده ما خارج است و از سوی دیگر به کارگیری دستگاه زباله‌سوز نیز مشکل آلودگی محیط زیست را حل نمی‌کند، زیرا که این دستگاه خود نیز آلوده‌کننده محیط زیست است. امیدواریم تا یک ماه آینده مکان جایگزین محل فعلی دپوی زباله شهرستان مشخص شود، اما با توجه به این‌که ما تنها تصمیم‌گیرنده برای حل این مشکل نیستیم نمی‌توانیم قول دهیم.

روزانه حدود 30 تن زباله 30 هزار شهروند محمودآبادی در ساحل دپو می‌شود

رنجبر اظهار کرد: طول ساحل شهرستان محمودآباد 30 کیلومتر است و زباله‌ها در مساحت 500 مترمربع در عرصه‌ای حدود 2000 مترمربعی در کنار ساحل دپو شده است. متولی اصلی مدیریت پسماند، وزارت کشور و با همکاری محیط زیست است. روزانه حدود 30 تن زباله تولیدی 30 هزار شهروند شهر محمودآباد در ساحل دپو می‌شود. وی ادامه داد: در 6 ماه نخست امسال، به طور میانگین روزانه بیش از 60 هزار نفر در شهر حضور داشته‌اند که در پایان هفته‌ها این تعداد به 200 هزار نفر نیز رسیده است. رنجبر گفت: شهر در روزهای پیک جمعیتی خود، روزانه حدود 70 تا 80 تن زباله تولیدی داشته است، بنابراین جمع‌آوری این همه زباله تولیدی بودجه جداگانه‌ای می‌خواهد. باید این بودجه به شهرداری داده شود تا بتوان این مشکل را بهتر مدیریت کرد.

برای پاکسازی سواحل، 3 برنامه را با همکاری شورای شهر و شهرداری انجام دادیم، اما باید توجه کرد از آنجا که مدیریت پسماند از گذشته تاکنون به صورت سنتی انجام شده نیاز به دگرگونی قابل توجهی در دفن بهداشتی زباله‌هاست. وی افزود: تا پیش از عید فطر امسال، زباله‌های محمود آباد و آمل در کیلومتر 30 جاده هراز از محمود آباد به سمت آمل دفن می‌شد، اما آملی‌ها جلوی این کار را گرفتند، به همین دلیل مجبور شدیم زباله‌های شهرستان را در ساحل شهر دپو کنیم. البته به دلیل افزایش دپوی زباله در محدوده آمل، محیط زیست این منطقه نیز در حال نابودی است و مسئولان این شهر نیز حق دارند. روزانه به طور متوسط 50 تن زباله در شهرستان محمودآباد تولید می‌شد اما در روزهای تعطیل و با حضور گردشگران میزان تولید زباله چند برابر می‌شود. به عنوان مثال تولید زباله شهرستان در تعطیلات عید فطر به روزانه حدود 200 تن رسید.

فرماندار محمودآباد اظهار کرد: استان مازندران به دلیل مسافرخیز بودنش با تخریب محیط زیست مواجه است، سیستم آب و برق استان تحت فشار است، ناهنجاری‌های اجتماعی رو به افزایش و زمین‌های کشاورزی به دلیل تغییر کاربری اراضی در حال تخریب است. همه این مشکلات به این دلیل است که استان جمعیتی چند برابر جمعیت 3 میلیونی خود را تحمل می‌کند. مازندران حیاط خلوت سایر استان‌ها و به خصوص تهرانی‌ها شده است. وی ادامه داد: این مشکل خاص این شهرستان نیست و شهرستان‌های ساحلی مانند فریدونکار و بابلسر نیز زباله‌هایشان را در ساحل خزر می‌ریزند. البته هر چه به سمت غرب مازندران پیش می‌رویم، شرایط دفن زباله تغییر می‌کند و در شهرهایی مانند چالوس و نوشهر، دفن زباله در ییلاقات صورت می‌گیرد.


منبع : ابتکار

 

  

دیدگاه شما در مورد : طبیعت مازندران زیر آوار زباله تهرانی ها

طبیعت مازندران زیر آوار زباله تهرانی ها

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر