صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
نگاهی بر فضای انتخاباتی شرق مازندران

از چراغ خاموش اصلاح طلبان تا سکوت معنادار اصولگرایان

نکته مشترک قابل ذکر در مورد اصول گرایان و اصلاح طلبان این است که دو کاندیدای مطرح آنها به تحرک بیشتری نیاز دارند . در واقع رحمانی خلیلی طرفداران سنتی خود را دارد اما پاسخ گوی برخی از مطالبات اصلاح طلبان جدید نخواهد بود. و احمد علی مقیمی هم که دو دوره متوالی نمایندگی مردم را بر عهده دارد،

کد خبر : 12435

تاریخ انتشار : 01/06/1393 - 10:23


از چراغ خاموش اصلاح طلبان تا سکوت معنادار اصولگرایان

سید محمد باقری/ هر چند هنوز فرصت زیادی تا انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی باقی است اما تحرکات برخی از نامزدهای احتمالی موجب می شود تا نیم نگاهی به آرایش و جایگاه این افراد در پازل رقابت های انتخاباتی بیافکنیم .
شرق مازندران و به بیانی حوزه انتخابیه بهشهر، نکا و گلوگاه پس از پیروزی انقلاب  در انتخابات مجلس شورای اسلامی، فراز و فرودهای فراوانی را تجربه نمود، چنانچه اگر جزئیات چگونگی انتخاب شدن و برنامه های منتخبین را مورد بررسی قرار دهیم کمتر با چنین آمار و ارقام متفرقه ای مواجه خواهیم شد.

اگر کمی به عقب برگردیم، در ماههای پایانی مجلس گذشته، اصولگرایان منطقه به دلیل عدم وجود رقیب اصلاح طلب قدر، با اعتماد به نفس پا به عرصه انتخابات گذاشته و رقابت احمدعلی مقیمی و محمد علی جمشیدی شکل گرفت .  رقابتی در درون جریان اصولگرایی اما یکی از آنها از سوی جبهه متحد اصولگرایان و دیگری نامزد جبهه پایداری بود .
جمشیدی که به نظر می رسید در پی اجماع تعدادی از اصولگرایان با محوریت بیت مرحوم  آیت الله لایینی و علمای نکا به میدان آمده بود و حتی منجر به انصراف عبدالهاشم یعقوبی هم گردید و همچنین اجماع تعدادی نامزدهای دیگر را نیز رقم زد اما نتوانست رقیب اصلی خود احمد علی مقیمی را که در دوره قبل موفق به ورود به مجلس شده بود را پشت سر بگذارد .
مقیمی که از حمایت سران اصولگرایی در پایتخت بهره می برد نیز با تکیه بر نیروهای سنتی خود در منطقه و حمایت علمای شهرستان بهشهر، تبلیغات خود را برای جلوس بر صندلی سبز مجلس آغاز نمود.  با رای بالای مردم شهرستان بهشهر، همچنین آرای قابل توجه رای خاکستری های  نکا و گلوگاه به وی، به عنوان پیروز قاطع انتخابات شناخته شد.

تا امروز هیچ فعالیت انتخاباتی مستقیمی از رقبای پیشین در منطقه در دست نمی باشد، اما آنچه مسلم است احمد علی مقیمی در انتخابات پیش رو با دشواری هایی مواجه است، زیرا بخشی از آرای او در دوره قبل و به دلیل عدم حضور جدی اصلاح طلبان، آرای خاکستری بوده که بر اساس تجربه، این آرا ممکن است با حضور اصلاح طلبان در منطقه به سمت اصلاح طلبان گرایش بیشتری پیدا نماید. در مقابل در دوران نمایندگی احمد علی مقیمی برخی فعالیت های  قابل توجه عمرانی و اشتغالزایی در منطقه انجام گرفته که این امر  از نقاط قوت مقیمی در رقابت با دیگر نامزدها می باشد و جمشیدی نیز که در دوره قبل به عنوان تنها کاندیدای مطرح نکایی حضور داشته، در این دوره بخشی از آرای عمومی  خود را به واسطه حضور کاندیدا های جدید و پرتعداد (نکایی) از دست خواهد داد.

اما در جبهه اصلاحات، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، نقش عمومی اصلاح طلبان در سمت های اجرایی پررنگ تر شده که این امر آنان را برانگیخته تا شاید با برنامه ریزی بهتر و مهره چینی دقیق تر، فاتح انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی باشند. 

در ادوار گذشته اصلاح طلبان سنتی منطقه به مدیریت علی اصغر رحمانی خلیلی در انتخابات شرکت نموده و چندین دوره نیز به پیروزی دست یافتند. در دوره هشتم همراه با رحمانی خلیلی، کاندیدای دیگری از اصلاح طلبان بنام ایوب برزگر نژاد به عنوان پزشک جوان در انتخابات حضور داشته و با کسب آرای قابل توجه  خود را به نمایندگی از قشر جدید و جوان اصلاح طلبان به اثبات رساند و این دوره نیز  محافل سیاسی رقابت تنگاتنگ این دو رقیب را برای معرفی به عنوان گزینه اصلاح طلبان در شرق مازندران  قطعی می دانند، البته ذکر این نکته لازم است که محور رحمانی بر گروه برزگر تفوّق و برتری تشکیلاتی  و حزبی محسوسی دارد و احتمال انتخاب رحمانی از سوی اصلاح طلبان برای کاندیداتوری بیشتر می نماید اما به نظر می رسد برخی اصلاح طلبان جوان و پرشور دیکته پدرسالارانه برخی اصلاح طلبان دیگر را برنمی تابند و بر حضور نامزدی جوان و پر انرژی اصرار می ورزند که از این رو و بر اساس اخبار واصله ، به نظر می رسد نامزد واحد برای اصلاح طلبان شرق مازندارن تقریبا غیر ممکن است .

از سویی با شروع به کار دولت تدبیر و امید در مازندران و انتخاب مدیران ارشد در مازندران، جبهه جدیدی در منطقه نمایان گردید که تا امروز به دلائل بسیاری همانند بسیاری از مازنی هایی که در خارج از استان به فعالیت سیاسی می پردازند، فعالیت سیاسی چندانی در منطقه نداشته اند . انتخاب علیرضا یونسی و دیگر مسئولین منتسب به بهشهر و نکا در استانداری و مدیران کل استانی، نوعی دوگانگی را به جامعه اصلاح طلبی وارد نموده و به بیان دیگر جبهه جدیدی را در اصلاح طلبی منطقه فعال نمود. علی رغم پخش شایعات از فعالیت های خصوصی رحمانی و برزگرنژاد ، هنوز هیچ کدام اظهار نظر انتخاباتی نکرده و صرفا با روزه سکوت در محافل عمومی، منتظر حرکت طرف مقابل نشسته اند. جبهه جدید تدبیر و امید نیز تا امروز به تدبیر پرداخته و هنوز در معادلات سیاسی شرق وارد نشده است اما شایعات از حضور این جبهه با ارائه کاندیدای مستقل خبر می دهد و احتمال جمع میان اصلاح طلبان و باصطلاخ تدبیری ها دور از انتظار است .

نکته مشترک قابل ذکر در مورد اصول گرایان و اصلاح طلبان این است که دو کاندیدای مطرح آنها به تحرک بیشتری نیاز دارند . در واقع رحمانی خلیلی طرفداران سنتی خود را دارد اما پاسخ گوی برخی از مطالبات اصلاح طلبان جدید  نخواهد بود. و احمد علی مقیمی هم که دو دوره متوالی نمایندگی مردم را بر عهده دارد، طبعا برای جلب نظر مردم به تلاش بیشتری نیاز دارد . مهم تر از این مورد، حضور کاندید های نوظهور و نوگرا در هر دو جریان در انتخابات آتی می باشد که مطمئنا بخش قابل ملاحظه ای از آرای عمومی منطقه تقسیم شده و به آنها اختصاص می یابد.

در مقابل سکوت حاکم بر جناح ها و چهره های شناخته شده سیاسی، برخی کاندیدهای جدید، فعالیت های انتخاباتی خود را به تناسب آغاز نموده و یا خود را آماده شرکت در یک ماراتون سیاسی می نمایند. عبدالعلی گواهی مانند علی محمد شاعری از افرادی است که نامش در هر دوره مطرح بوده اما خبری از حضورش نمی باشد. این دو در چند دوره اخیر  فعالیت های انتخاباتی مناسبی را داشته اند، اما هنوز بر روی برگه های رای نامی از آنان نوشته نشده است.

میری قلعه که  اهل شهرستان نکا بوده و بنا بر  شنیده ها علی رغم تمایل به اصلاح طلبان، خود را به عنوان کاندیدایی مستقل اعلام  نموده است، تا امروز با تشکیل  چندین نشست انتخاباتی، در حال بررسی اقبال مردم از حضور خود می باشد.
یکی دیگر از نامزدهای احتمالی شرق استان ، محمد طاهر یعقوبی، اهل گلورد نکا و ساکن بهشهر است . وی عضو هیت علمی دانشگاه است و بدلیل نکایی بودن و سکونت در بهشهر می تواند یکی از گزینه هایی باشد که روی آرای دو شهرستان برنامه ریزی داشته باشد .
اصغر فضلی چورتی، هم یکی دیگر از نامزدهای احتمالی است . وی در انتخابات شورای شهر نکا به طور مستقل حضور یافته و با آرای قابل قبولی از سوی مردم نکا به عنوان یکی از اعضای به پارلمان شهری راه پیدا کرد. انتقادهای شدید وی به نحوه عملکرد مدیریت شهری در نکا، نشان از جدیت وی دارد . 

منصوریان،  شفیعی خورشیدی، اسدیان کوهستانی، محمد ولی سلطانی، مجد الدین صادقی گلوردی و خانم هاشمی نژاد از افرادی هستند که برخی از آنها در دوره های قبل کاندیدا شده و برخی هم پنهان و آشکار به فعالیت انتخاباتی می پردازند.

آنچه مسلم است انتخابات رقابتی سخت میان اهل سیاست بوده  و هرچه به اسفند 94 نزدیک می شویم، شایعات انتخاباتی داغ تر و متعاقبا فعالیت کاندیدای احتمالی بیشتر می گردد.
این روزها اصلاح طلبان منطقه با آرزوی اجماع و چراغ خاموش به تحولات آینده نظر داشته و اصولگرایان  هم نشان داده اند به اجماع های منطقه نمی توانند دلخوش کنند  و  در حال رصد نمودن اقدامات رقبا هستند. از سوی دیگر نیز تعدادی از کاندیدا های مستقل نیز خود را برای رقابتی سخت آماده می نمایند.


منبع : سید محمد باقری

 

  

دیدگاه شما در مورد : از چراغ خاموش اصلاح طلبان تا سکوت معنادار اصولگرایان

از چراغ خاموش اصلاح طلبان تا سکوت معنادار اصولگرایان

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر