صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

حمایت ایران و آمریکا از العبادی!

کد خبر : 12082

تاریخ انتشار : 24/05/1393 - 13:52


حمایت ایران و آمریکا از العبادی!

به گزارش خط امید بهشهر _ پس از استقبال ایران و آمریکا از نخست‌وزیری «حیدر العبادی» در عراق، این پرسش مطرح شد که علت اختلاف دیدگاه ایران و آمریکا درباره نوری مالکی چه بود و علت اشتراک نگاه آن‌ها به حیدر العبادی چیست؟ آمریکا با نوری مالکی مخالف بود، چون وی با بسیاری از دیدگاه‌های آمریکا درباره مسائل داخلی عراق و منطقه مخالف بود و از آن‌ها حرف‌شنوی نداشت.

ایران از مالکی حمایت می‌کرد چون نخست‌وزیر قانونی عراق بود و سیاست‌هایی همسو با منافع مشترک ایران و عراق داشت و با وجود پاره‌ای اختلافات با برخی گروه‌های شیعی عراق، سهم قانونی شیعیان را در عراق حفظ کرده بود.

در حال حاضر، آمریکا از نخست‌وزیری حیدر العبادی استقبال کرد، چون با آمدن وی، مالکی که به گمان آمریکایی‌ها متمرد بود، حذف شده و آمریکایی‌ها برای امتحان مجدد شانس خود، فرصت دوباره یافته‌اند. ایران از نخست‌وزیری حیدر العبادی استقبال کرد چون به پشتوانه قانون اساسی عراق، به این سمت رسید و ضمن رعایت حقوق سهم سیاسی شیعیان عراق، از پایگاه اجتماعی مناسبی در سطح ملی برخوردار است و چه‌بسا بتواند با چنین پشتوانه‌ای بدون دادن امتیاز به دشمنان عراق و تضییع حقوق مردم در حل‌وفصل مشکلات جاری عراق موفق باشد.


منبع : سعید احمدی

 

  

دیدگاه شما در مورد : حمایت ایران و آمریکا از العبادی!

حمایت ایران و آمریکا از العبادی!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر