صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

توصیه قابل تامل رهبر معظم انقلاب به اردوغان

اعتراف اردوغان به دروغگویی بی‎بی‌سی و سی‎ان‎ان و درس بزرگی که سیاستمداران وطنی باید از این روزهای ترکیه بگیرند.

کد خبر : 1208

تاریخ انتشار : 29/03/1392 - 10:44


توصیه قابل تامل رهبر معظم انقلاب به اردوغان


به گزارش خط امید به نقل از بلاغ،درگیری ها در ترکیه همچنان ادامه دارد. گویا اردوغان قصد ندارد از تخریب پارک گزی دست بردارد و از سوی دیگر معترضان نیز قصد ترک خیابان ها را ندارند .

رجب طیب اردوغان می‌گوید دستور وی مبنی بر پاکسازی میدان تقسیم و پارک گزی وظیفه‌ای بوده که به عنوان نخست وزیر داشته است. وی همچنین معترضان را تروریست خوانده و گفته است که میدان تقسیم را به "تروریست‌ها" واگذار نخواهد کرد.

البته نخست وزیر ترکیه برای اولین بار پس از آغاز اعتراضات رسانه‌های خارجی را متهم به تحریک مردم کرد.

اردوغان با حمله به شبکه‌های خبررسانی خارجی بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان و خبرگزاری رویترز اظهار داشت که این رسانه‌ها اطلاعات کذب در گزارش‌های خود منتشر کرده‌‌اند.

نخست وزیر ترکیه که روز یکشنبه در برابر صد‌ها هزار نفر از هواداران حزب عدالت و توسعه در بزرگترین میدان شهر سخن می‌گفت، با اشاره به جمعیتی که حضور داشتند، افزود: "آن کس که می‌خواهد تصویر واقعی ترکیه را ببیند، این تصویر اینجاست؛" اما گفته می‌شود دولت و حزب حاکم طرفداران خود را از سراسر کشور با اتوبوس و کشتی به استانبول آورده بود.

انتقاد صریح اردوغان از بی بی سی ، سی ان ان و سایر رسانه های غربی درباره انعکاس اغتشاشات در این کشور در حالی است که در بحران سوریه ، این رسانه ها، حامی اصلی ترکیه و تروریست های مخالف اسد بودند، موضوعی که البته مورد انتقاد اردوغان هیچ گاه قرار نگرفت.

اردوغان به این سئوال احتمالی هواداران خود و کارشناسان باید پاسخ گوید چگونه درباره بحران سوریه رسانه های غربی صادقانه رفتار می کردند اما در بحران ترکیه روی به اخبار کذب آوردند؟

نخست وزیر ترکیه با سئوال بزرگ دیگری نیز مواجه شده است و آن علت حمایت کشورهای غربی از معترضان ترک است، این در حالی است که دولت وی بیشترین همراهی ها را با کشورهای غربی در تحولات ۳ سال اخیر منطقه داشته است.

این درحالی است که او در نتیجه تحولات منطقه با طمع حمایت غربی ها به درون چاهی رفت که بیرون آمدن از آن شاید تنها با استعفای وی از نخست وزیری ترکیه و ضعف اسلامگرایان ترک همراه باشد.

شاید در چنین شرایطی توصیه های رهبر معظم انقلاب که فروردین ماه سال ۹۱ در دیدار با وی مطرح شد را بهتر درک کند.

رهبر معظم انقلاب در آن دیدار که در حرم رضوی برگزار شد، با اشاره به نگاه ابزاری قدرتهای مسلط دنیا بویژه آمریکا به کشورهای منطقه خاطر نشان کردند: آمریکاییها هیچ ملتی را به عنوان ملت مستقل قبول ندارند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: آمریکاییها با همه کشورها اینگونه رفتار می کنند و بنابراین همواره باید در تصمیم گیریها مصالح کشورهای اسلامی در نظر گرفته شود.

ایشان با اشاره به حضور سیاستمداران با گرایشهای اسلامی در راس قدرت ترکیه تاکید کردند: چنین شرایطی در ترکیه به هیچ وجه مطلوب آمریکا و غرب نیست و همان مقدار که آنها از این شرایط ترکیه ناخرسند هستند، جمهوری اسلامی ایران از حضور برادران مسلمان در راس قدرتِ ترکیه بسیار خرسند است.

شاید این روزها و پس از مشاهده رفتار غربی ها با ترکیه، اردوغان و بسیاری از سیاستمداران داخلی که این شیوه یعنی سازش با غرب را بهترین شیوه برای پیشبرد اهداف می دانند، به خوبی دریافته باشند که غرب و امریکا، به هیچ کشور مسلمانی به چشم متحد نگاه نمی کند بلکه ابزاری می خواهد برای پیشبرد اهداف خود و البته ضعیف و شکننده. 

  

دیدگاه شما در مورد : توصیه قابل تامل رهبر معظم انقلاب به اردوغان

توصیه قابل تامل رهبر معظم انقلاب به اردوغان

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر