صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

لزوم توجه به تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی در شرق مازندران

‌توجه به تقسیمات و حوزه‌های جغرافیایی در درازمدت باید به وحدت ملی منجر شود که این مهم در برخی از مناطق مازندران رعایت نمی‌شود.

کد خبر : 1195

تاریخ انتشار : 28/03/1392 - 14:45


لزوم توجه به تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی در شرق مازندران

به گزارش خط امید ، سال‌هاست که در پی تغییرات تقسیمات کشوری، از بار جمعیتی و مدیریتی این شهرستان در راستای خدمات و امکانات بهینه به مردم و توزیع عادلانه بودجه‌ها همچنین مدیریت منسجم و افزایش قدرت حاکمیتی از جدایی دو شهر نکا و گلوگاه، می‌گذرد.

با تفکیک این دو شهر از بدنه بهشهر در غرب و شرق، شاهد برخی مسائل در حوزه تقسیمات جغرافیای سیاسی هستیم که هنوز برخی افراد نسبت به کیفیت این تفکیک آگاهی ندارند.

مساله وقتی حساس‌تر می‌شود که این ناآگاهی‌ها از سوی مدیران مسئول و عالی‌رتبه و یا از سوی رسانه‌ها و پورتال‌های وزارت‌خانه‌ها و شرکت‌های معتبر مرتباً سر می‌زند.

گاهی، تذکرات و انتقادات و حتی هشدارها فایده‌ای ندارد و مساله چنان پیچیده و تامل‌برانگیز می‌شود که گویا هدفی را دنبال می‌کند.

در سال 1374 و 10 سال بعد یعنی در 1384، به ترتیب شهر‌های نکا و گلوگاه از حوزه تقسیماتی بهشهر جدا و با استقرار فرمانداری تبدیل به شهرستان شدند.

به‌ طور طبیعی مدت‌ها زمان می‌برد تا این تغییرات و تقسیمات و مدیریت‌های جدید ساماندهی شده و وضع موجود، روندی طبیعی در پیش بگیرد و نیاز به مشاوره و مدیریت نامحسوس شهرستان مادر داشته باشد.

اکنون 18 سال از شهرستان شدن نکا و 8 سال از شهرستان شدن گلوگاه می‌گذرد، حالا دیگر حوزه جغرافیایی، سیاسی و مدیریتی هر شهرستانی بر اساس تقسیمات کشوری معین است.

حالا دیگر مشخص است که اگر تا دیروز در حوزه جغرافیای سیاسی بهشهر، بندری به نام بندر نفتی نکا به‌ دلیل نزدیکی به شهر نکا به این نام خوانده می‌شد، اکنون هم حتی با شهرستان شدن نکا و ثبات این نام به‌ دلیل ثبت جهانی، این بندر در حوزه جغرافیای سیاسی بهشهر است.

از آنجا که در حوزه تقسیماتی شهرستان نکا، ساحلی در دسترس مردم نیست، فرمانداری بهشهر بر اساس قرارداد و تفاهمنامه، بخشی از ساحل بهشهر را به شهرداری نکا واگذار کرده و این شهرداری در سه سال گذشته طرح خوب و موفقی را با عنوان «مروارید نکا» در ساحل بهشهر راه‌اندازی کرده است.   

از سویی دیگر، تالاب بین‌المللی میانکاله که جزیی از دهستان میانکاله بهشهر است هر چند از طرفی همجوار با شهرستان بندر ترکمن در استان گلستان و ساحل دریای آرام گلوگاه است اما در مدیریت یکپارچه شهرستان بهشهر قرار دارد.

روستای گردشگری «سفیدچاه» که قبرستانی تاریخی را در دل خود جای داده است، گاهی به نام کردکوی و بندرگز در استان گلستان و گاهی به نام شهرستان گلوگاه در بسیاری از مکاتبات، همایش‌ها، دانشنامه‌ها، سایت‌ها و مراجع جغرافیایی و تاریخی نوشته و بیان می‌شود در حالی‌که سفیدچاه در حوزه تقسیماتی بهشهر قرار دارد.

شرکت صنعتی دریایی ایران(صدرا) در شمال، پایانه نفتی شمال، بندر نفتی نکا، شرکت نفت خزر و بندر امیرآباد همگی در حوزه تقسیمات جغرافیایی بهشهر و در حلقه مدیریتی این شهرستان قرار دارند در حالی که در بسیار موارد به نام نکا رقم می‌خورد، هنوز اشتباه رسانه‌ها در افتتاح فاز نخست بندر امیرآباد که به نام بندر نکا منتشر شد از خاطر نرفته است.

هدف از نوشتن این مطالب، دنبال کردن مسائل ناسیونالیستی یا انتقاد از اختصاص درصدی از ارزش افزوده شرکت‌های ساحلی بهشهر به دو شهرستان محروم همجوار یا مباحثی از این دست، نیست.

بی‌تردید پیشرفت هر یک از شهرستان‌های شرق مازندران به پیشرفت شهرستان‌های همجوار و در نهایت به پیشرفت استان مازندران و کشور خواهد انجامید؛ چه اینکه کشور همچون زنجیره‌ای به هم‌پیوسته و متصل به یکدیگر برای یک هدف مشخص که پیشرفت و آبادانی و خودکفایی است، شباهت دارد.

بنابراین، طرح این مسائل برای احترام به حوزه‌های حاکمیتی، مرز‌ها و مدیریت‌ها همچنین جلوگیری از هرگونه استفاده نابجا از عنوان‌ها در درازمدت، جلوگیری از ایجاد مسائلی که حوزه‌های سیاسی را با تنش روبه‌رو می‌کند یا عکس‌العمل‌های جمعی را در پی داشته  باشد، بیان شده است.

به‌عنوان مثال مدت‌هاست که پروژه خط انتقال لوله نکا ـ جاسک به یکی از موضوعات حساس تبدیل شده به‌طوری‌که زیر چتر این عنوان بهره‌برداری‌های سیاسی شده و چه بهتر که نام این پروژه به خط انتقال لوله خزر ـ عمان یا شمال ـ جنوب تغییر یابد.  

بی‌تردید توجه به این موضوع‌ها و در نظر گرفتن تبعات آن، روند اداره امور را بهتر می‌کند و جای سوال و انتقادی را برای آیندگان به جا نمی‌گذارد.

پیشنهاد می شود مسئولان به ویژه مسئولان عالی‌رتبه و رسانه‌ها به طور خاص پایگاه‌های اطلاع‌رسانی وزارتخانه‌ها و روابط عمومی‌های این پایگاه‌ها، در بیان و نگارش مطالب خود، حوزه جغرافیایی و مرز‌بندی‌های سیاسی و حکومتی را رعایت کنند./فارس 

  

دیدگاه شما در مورد : لزوم توجه به تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی در شرق مازندران

لزوم توجه به تقسیم‌بندی‌های جغرافیایی در شرق مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر