صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
دکتر رضا گرزین تاکید کرد

ترویج مهارت های فنی و حرفه ای تنها راه نجات جوانان کشور

مدیر کل فنی و حرفه ای استان مازندران گفت : ترویج مهارت های فنی و حرفه ای تنها راه نجات جوانان آینده کشور است.

کد خبر : 11807

تاریخ انتشار : 14/05/1393 - 16:46


ترویج مهارت های فنی و حرفه ای تنها راه نجات جوانان کشور

به گزارش خبرنگار خط امید بهشهر دکتر رضا گرزین مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان مازندران در حاشیه  نمایشگاه مهارت و ترویج کارآفرینی در پارک ملت بهشهر گفت : دنیا هرلحظه در حال تغییر است و ما نمی توانیم دنیا را کنترل کنیم پس راهی جز این نداریم که خودمان مهارت های لازم را در دنیای امروز و عصر امروز یادبگیریم تا انشاء الله دچار سردرگمی و یا بی هدفی در دنیای امروز نشویم.

 

وی گفت : آموزشهای فنی و حرفه ای یکی از حلقه های مفقوده ی دنیای امروز ماست و قطعا یکی از اهداف و برنامه های دولت تدبیر و امید برای خروج از این رکود و وضعیت بسیار بد اقتصادی و اشتغال جوانان که در جامعه با آن گریبانگیر هستیم چاره ای جز این نداریم که آموزشهای فنی و حرفه ای را ترویج داده و مهارت آموزی را در جامعه خودمان نهادینه کنیم.

 

دکتر گرزین ادامه داد : مازندران با کمال تاسف رتبه ی نخست نرخ بیکاری افراد تحصیل کرده در بین تمامی استانهای کشور را دارد کسانی که در دانشگاه ها مشغول دریافت مدار دانشگاهی هستند خیلی امید به پشت میز نشینی و شغل های یقه سفید در این کشور و یا در این دولت وجود ندارد شاید زمانی مشکل اشتغال جامعه ما را داشتن مدارک بالاتر حل می کرد و شاید مورد نیاز کشور ما بود که افراد تخصیل کرده را جذب کنیم اما امروز ما نیاز به مدرک تحصیلی بالاتر نداریم اما نیاز به مهارت بالاتر داریم.

 

وی با بیان این که امروز  4.5 میلیون دانشجو پشت صندلی دانشگاهها مشغول تحصیل هستند افزود : شاید ما به این فارق التحصیلان  بگوییم مهندس و یا دکتر اما خودشان هم باور ندارند و مهارت آن علم را هم ندارند و برای همین هم است که نرخ افراد تحصیل کرده ی ما در ادارات کاریابی 10 برابر افراد دیپلم و زیر دیپلم هست این امار دقیقا نشان می دهد که ما نیاز به مدرک تحصیلی بالاتر نداریم.

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان مازندران با تاکید بر اینکه راه نجات جوانان آینده کشورمان به مدارک تحصیلی بالا و بالاتر نیست  خاطر نشان کرد : ما باید از فشارهای روانی و بزرگی که بر بدنه دولت حاکم است در جهت اشتغال جوانان بکاهیم و این چاره ندارد جز اینکه آموزشهای فنی و حرفه ای و مهارتی را در جامعه خودمان نهادینه کرده جوانانمان را ترقیب کنیم نیست.

 

گرزین تصریح کرد : بیش از 80 درصد محصولات و تولیدات اقتصادی کشور تایوان و 31 درصد محصولات اقتصادی کشور چین از راه مشاغل خانگی انجام می شود این نشان می دهد که کشورهایی که ترقی کرده اند در سالهای اخبر چه مسیری را پیموده اند و امروز شاهد این هستیم که کشور چن ظرف 2 دهه اخیر چنان پیشرفتی کرده است که عرصه را برتمام قدرتهای بلامنازع اقتصادی دنیا و قدرتهای سیاسی دنیا تنگ کرده است و یک میلیاردو نیم انسان خودش را ساماندهی کرده است واین راهی ندارد جز اینکه آموزش های مهارتی را در بین مردم خود نهادینه کرده است.

 

وی ادامه داد : در 24 بند اقتصاد مقاومتی که اخیرا رهبری ابلاغ فرمودند بیش از 8 بند آن در خصوص ترویج آموزش های مهارتی و آموزشهای فنی و حرفه ای ایست این نشان دهنده ی اهمیت این موضوع است و ما هم باید به این موضوع دقت و توجه بیشتری بکنیم و فکر خودمان را بشتر متمرکز بکنیم .

 

دکتر گرزین تاکید کرد : کشور ما جوانانی دارد که سرشار از قابلیت ها و سرشار از پتانسیل های درونی هستند که می توانند با آموزشهای مهارتی تبدیل به یک سرمایه بزرگ برای کشورمان شوند پس باید آموزشهای فن و حرفه ای به صورت جدی در بین خانواده ها و در جامعه نهادینه شود .

 

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان مازندران  خاطر نشان کرد : در 100سال گذشته فقط 6 درصد کارها با ماشین انجام می شد اما امروزه ماشین ها 99 درصد کارهای جامعه  و اقتصاد مار را دارند رقم می زنند و ما چاره نداریم جز اینکه جوانانمان را نسبت به این آموزش های روز دنیا آشنا کرده و زمینه مهارت آموزی آنها را فراهم کنیم.

 

رضا گرزین در پایان افزود : این گونه نیست که ما بخشهای دولتی خودمان را تقویت کنیم و بخش های خصوصی را تضعیف کنیم و منتظر باشیم که توسعه در کشور اتفاق بیافتد  توسعه فقط و فقط  با بودن در کنار هم و رشد هماهنگ با آموزشگاه های آزاد و مراکز آموزش فنی و حرفه ای محقق می شود.

  

  

دیدگاه شما در مورد : ترویج مهارت های فنی و حرفه ای تنها راه نجات جوانان کشور

ترویج مهارت های فنی و حرفه ای تنها راه نجات جوانان کشور

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر